Emre Aydın'ın online yemek siparişi girişimi BolBol.com, Android uygulamasıyla yayında
E-Ticaret

Emre Aydın'ın online yemek siparişi girişimi BolBol.com, Android uygulamasıyla yayında

Ciceksepeti.com kurucusu Emre Aydın'ın yeni girişimi BolBol.com, beklediğimiz gibi operasyonlarına önce mobilde başladı. Pazardaki en büyük rakibi Yemek Sepeti'nden mobil öncelikli olmasıyla ayrılan BolBol'un Android uygulaması yayınlandı.

BolBol'un websitesi hizmetinden önce yayına başlayan Android uygulaması şirketin mobile ilgisini de öne çıkarıyor. Uygulama ana ekranında semt/mahalle aramasıyla başlıyor. Ancak arama sonuçları sadece restoran isimleriyle değil, o restoranların ana ürünleriyle listeleniyor.

Tek tuşla ilk siparişinizi girebildiğiniz kullanımın ardından o restoranın tüm menüsüne ulaşıp diğer siparişlerinizi de verebiliyorsunuz. Yani uygulama size yakınınızdaki hangi restoranlar olduğundan ziyade, istediğiniz yemeğin yakınınızdaki hangi restoranlarda olduğunu gösteriyor.

bolbol ekran

BolBol'un mobil hizmetinde, arama seçeneklerini filtreleyebileceğiniz gibi, yine ne yemek istediğinize göre daraltabileceğiniz ayrı bir seçenek de mevcut. Örneğin pide, hamburger, kebap, salata gibi çok sayıda seçenekten bir ya da birkaçını seçerek yemek odaklı listenizi görüntüleyebiliyorsunuz. Henüz resmi lansmanı yapılmayan uygulamanın veri tabanının şu anda çok geniş olduğunu söylemek mümkün değil. BolBol'un veri tabanının ilerleyen zamanlarda daha da iyileşmesi kuvvetle muhtemel.

bolbol-android-03 bolbol-android-04 bolbol-android-06

Seçiminizi tamamladıktan sonra, sepet menüsünde siparişinizle ilgili detayları değiştirebiliyor, porsiyon ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Facebook ile giriş yapabildiğiniz uygulama üzerinden yeni üyelik oluşturmak da mümkün. Şu anda herhangi bir online ödeme sistemi entegrasyonu bulunmayan uygulamada, klasik ödeme seçeneklerinden (yemek kartı, nakit, kredi kartı gibi) birini seçebiliyorsunuz. Ancak uygulama tanıtım yazısında online ödeme entegrasyonlarından bahsedilmesi, BolBol'un yakın zamanda bu ödeme seçeneklerini de ekleyeceği yönünde bir ip ucu veriyor.

BolBol bedava olarak indiriliyor ve yemek siparişlerinden ücret almıyor, uygulama rozet ve puanlarla kullanıcılarda bağlılık yaratmayı hedefliyor. Uygulama ile yakınınızdaki restoranları listelemeniz de mümkün. BolBol geçmiş siparişlerinize göre listenizi kişiselleştirmenizi de sağlıyor.

BolBol'u denemek isterseniz Android uygulamasını buradan indirebilirsiniz. BolBol ile ilgili daha detaylı bilgi için Arda Kutsal'ın kaleme aldığı özel haberimiz de burada. BolBol'un iOS uygulamasının önümüzdeki haftadan itibaren App Store'da yerini alacağını da yeri gelmişken paylaşalım.

Yorumlar (14)
 1. Mega Holdings Mega Holdings

  Ünlüler de tek tek neredeyse online dünyaya yatırım yapıyorlar.Arda Turan örneği çok iyiydi bolbol.com da güzel örnek olabilir.

  1. Tugay Güntekin Tugay Güntekin

   emre aydın o emre aydın değil :)

  2. Koray Balcı Koray Balcı

   Emre Aydın'lar karıştı galiba..

  3. Şarkıcı Emre Aydın değil, isim benzerliği :)

  4. Mega Holding'te teknoloji satıyoruz diye geçinen arkadaşım Emre Aydın senin bildiğin Emre Aydın değil. Araştır istersen biraz nede olsa sizde bu sektörde sayılırsınız(!)

  5. Gökhan Bitiren Gökhan Bitiren

   Keşke haberi okusaydın...

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Rakibinin kasıntı ve türkiye'ye interneti ben getirdim havalarına inat, bolbol'a başarılar dilerim. Zaten bu sektöre'de bu kadar isim ve para sahibi birinin dışında tutunmak çok zor olacaktır.

 3. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  Pazarda yeni bir oyuncunun olmasına ihtiyaç var. Bu nedenle bolbol'u kullanacagim. Çicek Sepeti'nin kalite ve hızında olursa kesinlikle başarılı olacaktır.

 4. Biraz yatırımın fazla olacağı kesin ama güzel ve etkileyici bir tanıtım ile sektörde iyi yer edinebilir.

  İnşaallah Türkiyeden daha fazla ve etkili girişim sayısı artacak.

 5. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Yemek Sepeti neredeyse 14 seneyi ( 21 eylül 2000 ) geride bıraktı ve en zor işi onlar başardı ; sektörü de & müşteriye de eğittiler , bunda sonra günlük gelen 65.000 siparişten rakipler pazar payı alsınlar zaten . 3 yıl önce N.Aydın Hürriyet'de "2010 ciromuz 100 milyon dolar." demişti . Pasta büyük *kaliteli oyuncu az , bence bu işe girmenin bu açıdan bakarsak tam zamanı çünkü eğitilmiş ve işi sizi öğretecek kadar olgun bir pazar var .

  Öte yandan bu işin zorlukları , iş gücü , müşteri eğilimleri , büyümeyi yönetim noktasında da planları hazırlayıp ilerlemek lazım ola ki bazı e-ticaret girişimleri gibi sonu erkenden görmeyesiniz.

  1. 100 milyon ciro değil olsa olsa yemeksepeti üzerinden dönen ekonomidir. %10 aldığını düşünürsen ciro 10milyon.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Merhaba , elbetteki öyle artık komsiyonları nedir ne gibi ek gider ve gelirleri var bunu bilmiyoruz . Belkide brüt / net kar'a kadar indiğimizde oldukça şaşırtıcı gerçekler çıkar ortaya.

 6. Seçkin Seçkin

  Yalnız, eğer yanlış takip etmediysem, Emre bey geçtiğimiz günlerde bir çiçeksepeti müşterisiyle kavga etmiş. Hatta ve hatta, müşterinin karta yazdığı özel notu bile ilan etmiş. Eğer doğruysa, çok yazık... İyi bir girişimci, sokaktaki herhangi bir adamdan daha sakin olması gerektiğini bilecek. Patlamalarını, parlamalarını kendi içinde yaşayacak. Hatta Emre bey, bir köşe yazarıyla da sanal alemde atışmıştı diye hatırlıyorum. Kimsenin kişiliğine diyeceğimiz yok ama her girişimcinin Sina Afra kadar cool görünmesini, Nevzat Aydın gibi rahat insanlar olmalarını diliyorum. Ha, duyduklarım ve okuduklarım yanlış ise de susup oturuyorum.

 7. Kadıncaweb Kadıncaweb

  Yemeksepeti bu konuda tekel olmuş durumda. Umarım Bolbol.com gibi yeni alternatifler ile bu online yemek sipariş kanalı hareketlenir. Piyasa hareketliliği artmalı. Yoksa tekel mantığıyla maalesef gelişme katedilmiyor, rekabet olması şart.