Mail.ru, 1,47 milyar dolar daha ödeyerek Rusya'nın Facebook'u Vkontakte'nin tamamını satın aldı
Yatırım

Mail.ru, 1,47 milyar dolar daha ödeyerek Rusya'nın Facebook'u Vkontakte'nin tamamını satın aldı

Rusya'nın en büyük internet şirketlerinden, Mail.ru, bir başka Rus internet devi Vkontakte'nin (VK) tamamını satın aldığını bugün duyurdu. Rusya'nın Facebook'u olarak bilinen VK'nın halihazırda yüzde 52'sine sahip olan Mail.ru, VK'nın geri kalan yüzde 48'lik kısmı için 1,47 milyar dolar ödedi. Meblağın tamamının nakit olarak ödendiği belirtiliyor.

Bugüne kadar, rakibi VK'daki paylarını adım adım artttıran Mail.ru, geçtiğimiz Mart ayında VK'nın  yüzde 12'sini karşılığı belirtilmeyen bir anlaşmayla satın almış ve toplam payını yüzde 52'ye çıkarmıştı. 1,47 milyar dolarlık son ödemeyle birlikte Mail.ru'nun, VK'nın tamamı için 2007 yılından bu yana yaptığı yatırım miktarı 2,06 milyar dolara çıkmış oldu.

Anlaşmanın Mail.ru'nun büyümesine önemli bir katkı yapacağı ortada. Zira aylık aylık 93 milyon aktif kullanıcısı (MAU) olan VK'nın, geçtiğimiz yılı 53 milyon ruble net karla kapattığı belirtiliyor. Şirket 2014'ün ilk yarısında 2 milyar ruble gelir elde ederken net gelirini 248 milyon rubleye çıkarmış.

pavel durov

Anlaşmayla birlikte, VK'nın kurucusu Pavel Durov ile United Capital Partners (UCP) arasındaki bütün davaların da geri çekileceği bilgisi paylaşılıyor. UCP, geçtiğimiz yıl Nisan ayında VK'nın yüzde 48 hissesini satın almıştı. VK kurucusu Durov ise geçtiğimiz Nisan ayında UCP ile yaşadıkları anlaşmazlıklar neticesinde şirketten ayrıldığını duyurmuş, kısa bir süre sonra Telegram adında yeni bir şirket kurmuştu.

Yorumlar (7)
 1. Sadece 2014 yılının ilk 6 ayında 6,4 milyar net geliri olan bir şirketin, nasıl oluyor da %48 i 1,47 milyar dolara satılıyor? Ya siz rakamlarda hata yaptınız, ya da derin Ruslar işin içinde...

  1. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

   Sorunun cevabı çok zor değil. Vergi.

  2. Webmasterhaber Webmasterhaber

   Ciro ile karı karıştırmayalım lütfen.

 2. Resmen çökmüşler koca vk ya ...

 3. Naspers'in Rusya'daki yatırımlarından sadece biri mail.ru . 59 milyon aylık kullanıcı ve 7.9 Milyon aylık ödeme yapan kullanıcısı mevcut.

 4. Kimiyogic Kimiyogic

  Artik VK videolarinda da zalim bir diktator olacak o zaman

 5. Zaten ok.ru'da adamların elindeydi.