Google'ın spame karşı yaptığı çalışma gazeteleri vurdu
Genel

Google'ın spame karşı yaptığı çalışma gazeteleri vurdu

Kısa süre önce Twitter'da konuşulmaya başlanan Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Radikal, Mynet gibi Türkiye'nin en önemli yayınlarının spam içerik üretmesi konusunda Google'dan beklenen adım geldi. Söz konusu haber siteleri şu anda Google aramalarından limitli bir indeks kaybı yaşıyor. Google aramalarında bahsi geçen haber sitelerinin marka isimleriyle aramalarda ilk sırada yer almıyor.

Konuyla ilgili ulaştığımız kaynaklarımız çok ince uğraşılmış ve uzun süreçli bir çalışma olduğunu ancak yorum yapamayacaklarını paylaştılar. Son zamanlarda haber sitelerinin arka sayfalarda SEO'ya yönelik yayınladığı haber dışı içerikler internet ortamında çokca konuşuluyordu.

Google'ın yaptığı bu çalışmanın da buna yönelik olarak biraz da tepkisel bir engelleme olduğu yorumunu yapabiliriz. Daha önce benzer bir tartışma Google ile News Corporation yaşamıştı ve şirket Google'dan içerikleri çekilebileceklerini açıklamıştı.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

hurriyet

milliyet

haberturk

Yorumlar (37)
 1. İlk sıradakine bayağı yaramış gibi

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Arama motoru optimizasyonunuzu artık üfleyerek yemeyi öğrenirsiniz.

 3. Antidotx Antidotx

  Yalan dolan habercilik biraz olsun azalır umuduyla. 3 başlı dana içine cin giren arap kız filan. Ay bile böyle sitelere.

 4. Ülkemizin habercilik adına aldığı ağır bir darbe ve tabii ki bunlar hep İsrail'in oyunu...

  Bilhassa geçenlerde çıkan "muhteşem yüzyıl son bölüm izle" başlıklı haber gerçek bir habercilik başarısıydı.

  1. bu arada zamanlama da manidar

 5. Twitter.com/sametmacit Twitter.com/sametmacit

  çok yerinde bir hareket olmuş anasayfada herşey normal iken bu haber ve gazete siteleri arka tarafdan spam haberler yaparak hit kasıyorlardı bunun önüne geçmek için yapmılmış olabilir bu konudan çok şikayetçi vardı iyi olmuş bence

 6. Eğer haberinizde belirttiğiniz neden ile bu durum yaşandıysa çok yerinde olmuş. Zira bu tarz prestijli (!) sitelerimizin, yeni yetme blog sitelerindeki gibi anahtar kelimelerle dolu içeriklere sahip olması bir utanç kaynağı idi.

 7. haberler.com hit patlaması yaşamıştır :)

 8. Gökhan P. Gökhan P.

  İyi olmuş. Bu iş haberler.com a yaramış :o)

 9. Sezai Acima Sezai Acima

  Haber sitelerine yönelik önlemler ne yazık ki hiç de yeteri düzeyde değil. Arama motorları en fazla kelime geçtiği içiin o sonucu ön plana çıkarttığından dolayı ne yazık ki, bu haber siteleri ön planda gösteriyor. Bir arama yaptığımız zaman örneğin, ösym diye arattığımız zaman bazen haber sitesi çıkıyor, haber sitesi de zaten sürekli yönlendirmeler yaparak durumu en çıkılmaz hale getiriyor ne yazık ki. Bu durumdan dolayı Google'dan bile nefret etmeye başladım. Umarım yakın zamanda bunun önlemini de alabilir.

 10. Sadece olmayan haberi değil, sitelerini arşiv sitesi gibi de gösteriyorlardı. Tüm Black Hat SEO tekniklerini kullanıyorlardı. Hangi akla hizmet bu yapılır anlamış değilim, ucunda siteni kaybedersin; bu kadar büyük riske girilir mi? Şimdi çıksınlar işin içinden kolaysa. Pagerankleri -1 hayırlı olsun çalıştıkları SEO firmalarına da.

 11. bu iş haberler com a yaramış gibi görünüyor.

 12. Emre Çinar Emre Çinar

  Oldukça yerinde bir hareket olmuş. Artık akıllanırlar mı yoksa bir çakallıkla yolunu mu bulurlar bilmiyorum ama, onlara iyi bir ders olmuş.

 13. Haberler.com coştu o halde. Çok iyi olmuş.

 14. Alp Candas Alp Candas

  tepede kalan site "hürriyet HÜRRİYET HURRIYET hurriyet ile ilgili en yeni güncel haberler, son dakika haberleri. hürriyet."

  1 hafta banlı kalır sonra kaldığı yerden devam spama... En güzel muhteşem yüzyıl son bölüm izle, izle muhteşem yüzyıl, yüzyıl tek part izle resimleri için tıklayınız

 15. Webrazzici Webrazzici

  Harika bir haber ya! Uzun zamandır böyle sevinmemiştim.

  Az bile etmiş Google! Köklerini kazısın inşallah! inlerine girsin yerle bir etsin hepsini!

  Nedir bu yalan, sahte, insanları aptal yerine koyarcasına üretilen içerikler! Yeter artık yeter!!!

 16. Muhammed Muhammed

  Bu temizlik icin google'in tebrik eilmesi gerek. Seo calismasini yapan calisanlarin ne yapicagini sabirsizlikla bekliyorum....:)))

 17. Geç bile kalındı bana göre. Tebrikler Google.

  http://www.webtekno.com/internet/milliyet-hurriyet-haber-siteleri-googlede-artik-yok.html burada biraz daha bilgi verilmiş

 18. Panda, Penguin ve Hummingbird derken değişen SEO taktiklerine ayak uydurmaktansa, nasıl olsa çakmazlar edası, kısa günün kârı niyetiyle yola çıkarsan olacağı budur. Arayüz değiştirerek gizlendiklerini sandılar ama kaçamadılar. :)

  1. Google Ping Google Ping

   Yorumunuza içtenlikle katılıyorum geç kalınmış ama tam yerinde bir hareket oldu umarım ders çıkartıp bundan sonra ona göre davranırlar..

 19. Bir sinema filminin özetine ulaşmak için, gugılladığım da, ismi lazım değil haber sitelerinin, "...... filmini hd izle" diye, google sıralamasın da kafada gördüğüm de, yuh artık dediğim olayın kendisidir. Yuhalamanın haricin de, bu siteler her kelime de, spam olarak önüme çıktıklarından, beddua etmişliğim de vardır. Sanırım ahım tuttu :)

  Google'a "yeniden değerlendirme isteği" yaptıklarını düşündüğüm de ise, bundan bir caps bile yapılır, çok komik.

  Blog yazarı arkadaşlarımız, bu milyon dolarlık sitelerdeki ekiplerden ve ajanslardan daha profesyonel. Artık içerik üreten kazansın.

 20. Şükürler olsun.Şu rezaleti geç de olsa bitiren tüm Google çalışanlarına saygılarımı sunuyorum.

 21. Ömer Akgün Ömer Akgün

  Google‬ Web Spam ekibi tarafından ‪‎haber‬ sitelerine verilen bu cezanın kısa süreli olduğunu öngörüyorum. Haber sitelerinde yayınlanan ‪SEO‬ odaklı haberler genellikle farklı dosyalarda tutuluyor ve bu gibi durumlar yaşandığında uygulayacakları bir B planı mutlaka vardır. Google'ın gönlünü alabilmeleri çok zor değil.

 22. Yaklaşık 2 yıldır recep ivedik izle hd ve türevlerini spam olarak yaparlarsa olacağı bu zaten.Google son yaptığı güncellemelerle bunun önüne geçeceğine belirtişmişti.Uzman seo'cu diye geçinen gürühlara kapak olsun,sözle uslanmayanın hakkı kötektir...

 23. Mert Salih Kaplan Mert Salih Kaplan

  Çok geç bile kalınmıştı. Haberciler tüm etiği bir kenara itip spam haberlerle interneti koca bir çöplüğe dönüştürüyor. Bu konuda malesef insanımız tepki koymuyor, koyamıyor. Ama insan için üretme kültürü her zaman kazanacaktır. Umutluyum.

 24. Çok iyi oldu hakettiler, google ile görüşme yapıp içerikleri kaldırıp tekrar google da yer alacaklardır. Özgün içeriğin önemi tekrar gündeme gelecek sonunda.

 25. Volkan Metin Volkan Metin

  Google kodu az koymuş, düzeltti şimdi. Haber siteleri sıralamada eski yerlerine tekrar geri geldi :((

 26. Abdulkerim Bakırrim Abdulkerim Bakırrim

  ve google ancak 2 saat kadar dayanabildi. böyle bir şey yok ya. ! bu bitmez. ama gene de tahminen toplamda milyon liraya yakın zarar etmiştirler. seo açısından yapacakları zarar ise daha büyük olacaktır. gene de adamlar engellendikleri an bile gene aynı haberleri girmeye devam ettiler pişkin pişkin

 27. Ragıp Şensoy Ragıp Şensoy

  Bide şu açıdan düşünün,

  bu holding yandex'i yaygın hale getirmeye de çalışıyor,

  siz google arama sonuçlarını beğenmediğinizde bi yandex'e de bakayım demeyecek misiniz?

  1. Emre Yaylagül Emre Yaylagül

   Yandex'in semantik konusunda daha yiyecek çok ekmeği var.

 28. Çağrı Sarıgöz Çağrı Sarıgöz

  Büyüğünden küçüğüne, "SEO" yapan yerli haber sitelerinin hemen hemen hepsi bunu yapıyordu. Halen spammy sayfalar arama sonuçlarında geliyor, ancak daha alt sıralarda, haber sonucu olarak değil normal web sonucu olarak geliyor.

  Gazetelerin adlarını şimdi arattığımızda tekrardan kendi siteleri ilk sırada geliyor. Bunlar gibi "Branded Keyword"lerden ziyade "Long Tail"de tüm haber siteleri arama sonuçlarında aşağı itilmiş, haber sonucu olarak büyük imajlarla görünümleri azalmış görünüyor. Haber sitelerinin Türkiye'deki arama sonuç pastasındaki toplam SEO görünürlüklerinin ne kadar etkileneceğini takip etmek gerekiyor.

 29. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Tekrardan indexleri geri aldılar. Bence çok güzel bir hareket oldu.

 30. Türkiye’nin En Etkili İnternet Konferanslarında, Summit'lerde bizlere kaliteli, ilkeli habercilik, özgün içerik, fayda sağlayan bilgi diye ahkam kesen medya holdingleri aradığınız aramayla hiçbir ilgisi olmayan saçma sapan spam haberleri, cinsel içerik kokan galerileri, vatandaş et yesinde ne eti yediğinin önemi yok tavrında içerik politikalarıyla internet kullanıcılarında tiksinti oluşturmuştu. Google büyüklüğünde bir şirket bile internet trafiğinin %45'ini elinde bulunduran ve arkalarında Türkiye'nin en büyük holdinglerinin bulunduğu spam haber sitelerine 2 saat dayanabildi. Bu spamleri(Google’ı kandırıp, okuyucuyu da APTAL yerine koyan ve içerisinde aradığımız bilgiye dair hiçbirşey olmayan spam haberleri) biz kendi sitelerimizde yapsaydık acaba kaç yıldan önce çıkabilirdik? Topal olan adalet dün gece geçte olsa gelmişti ancak malesef yalnızca 2 saat sürdü. adsense-adwords pazarında Google'a milyon dolarlar kazandıran bu siteleri 3 ay bu şekilde yasaklayabilse Türkiye'de internet haberciliği çağ atlar. Tabi Google bunun için hatırı sayılır paralardan fedakarlık eder mi ? Sektördeki rakiplerinin ekmeğine yağ sürer mi?

 31. Engin Murat Engin Murat

  Google "Paralel internet" in inine girecek galiba :)))

 32. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Çok iyi oldu. Milli piyango sonuçları daha açıklanmadan sahte sonuçlar açıklayan milliyete, hurriyete iyi oldu.

 33. Az bile olmuş o kadar caps verip şikayet ettim az bile bence beter olsunlar belki akıllanır da doğru düzgün yaparlar işlerini.

 34. Yılmaz Barış Yılmaz Barış

  Tekrar bir dalga geldi gibi...