News Corp. Arama Motoru Pazarının Dinamiklerini Değiştirecek Mi?

News Corp. Arama Motoru Pazarının Dinamiklerini Değiştirecek Mi?

Bugünlerde web dünyasının en önemli tartışmasının başrolünde dünyanın ikinci büyük medya şirketler topluluğu olan News Corporation'ın CEO'su Rupert Murdoch var.

Murdoch Google'ı engelleyerek News Corp.'a bağlı tüm haber sitelerinin içeriğinin indekslenmesinin önüne geçeceğine açıkladı.

News Corp.'u özetlemek gerekirse; dünyanın en büyük medya devlerinden birisi, 53 milyar dolar mal varlığına sahip, 3 milyar dolar civarında yıllık karı var, oyun alanı çok geniş olan bir dev. Konu ile ilgili özetle yüzlerce gazete, dergi, tv kanalı ve internet sitesine sahip bir şirket. (MySpace, Fox TV, National Geographic, SKY, The Sun, The Times vb..)

Böyle bir devin Google'dan çekilecek olması arama motoru sektöründe köklü değişikliklere yol açacağa benziyor.

Forbes'un kıdemli editörlerinden Brian Caulfield'in bir öngörüsü durumu çok net özetliyor. Bir gün Microsoft'a ait olan Bing arama motorunun televizyon reklamlarında şunu dediğini hayal edin:

"New York Times, Wall Street Journal, USA Today ve diğer 3,894 gazete ve dergilerde de arama yapmak istiyor musunuz? Boşuna Google'a gitmeyin. Onlarda bu içerikler yok."

Sonraki adımlar ne kadar kritik gözükse de, Google'ın bu konudaki yanıtı da çok açık. Google, gazetelere ayda 300 milyondan fazla tıklamayı ulaştırdığını ve yasal çerçevede ellerinden gelenin en iyisini yaptığını ifade ediyor. Buna ek  olarak kullanıcıyı haberin tamamını okuması için yönlendirdiğini, içerikte de başlık ve 2 satırlık açıklama alanlarıyla sınırlı kaldığını ekliyor.

Google önümüzdeki dönemde daha fazla bu tarzda kaliteli içerik üreticisini karşısına alırsa stratejisinde neler değiştirecek ve en önceliklisi, eleştiri odağı olan Google News için neler yapacak hep birlikte göreceğiz.

Bakalım Google'ın her dokunduğu şeyi devalüe ettiğini söyleyen geleneksel medya mı, yoksa "bedava" terimiyle özdeşleşen yeni medya mı son gülen olacak?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.