News Corp. Arama Motoru Pazarının Dinamiklerini Değiştirecek Mi?
Genel

News Corp. Arama Motoru Pazarının Dinamiklerini Değiştirecek Mi?

Bugünlerde web dünyasının en önemli tartışmasının başrolünde dünyanın ikinci büyük medya şirketler topluluğu olan News Corporation'ın CEO'su Rupert Murdoch var.

Murdoch Google'ı engelleyerek News Corp.'a bağlı tüm haber sitelerinin içeriğinin indekslenmesinin önüne geçeceğine açıkladı.

News Corp.'u özetlemek gerekirse; dünyanın en büyük medya devlerinden birisi, 53 milyar dolar mal varlığına sahip, 3 milyar dolar civarında yıllık karı var, oyun alanı çok geniş olan bir dev. Konu ile ilgili özetle yüzlerce gazete, dergi, tv kanalı ve internet sitesine sahip bir şirket. (MySpace, Fox TV, National Geographic, SKY, The Sun, The Times vb..)

Böyle bir devin Google'dan çekilecek olması arama motoru sektöründe köklü değişikliklere yol açacağa benziyor.

Forbes'un kıdemli editörlerinden Brian Caulfield'in bir öngörüsü durumu çok net özetliyor. Bir gün Microsoft'a ait olan Bing arama motorunun televizyon reklamlarında şunu dediğini hayal edin:

"New York Times, Wall Street Journal, USA Today ve diğer 3,894 gazete ve dergilerde de arama yapmak istiyor musunuz? Boşuna Google'a gitmeyin. Onlarda bu içerikler yok."

Sonraki adımlar ne kadar kritik gözükse de, Google'ın bu konudaki yanıtı da çok açık. Google, gazetelere ayda 300 milyondan fazla tıklamayı ulaştırdığını ve yasal çerçevede ellerinden gelenin en iyisini yaptığını ifade ediyor. Buna ek  olarak kullanıcıyı haberin tamamını okuması için yönlendirdiğini, içerikte de başlık ve 2 satırlık açıklama alanlarıyla sınırlı kaldığını ekliyor.

Google önümüzdeki dönemde daha fazla bu tarzda kaliteli içerik üreticisini karşısına alırsa stratejisinde neler değiştirecek ve en önceliklisi, eleştiri odağı olan Google News için neler yapacak hep birlikte göreceğiz.

Bakalım Google'ın her dokunduğu şeyi devalüe ettiğini söyleyen geleneksel medya mı, yoksa "bedava" terimiyle özdeşleşen yeni medya mı son gülen olacak?

Yorumlar (15)
 1. Hayriye Dartar Hayriye Dartar

  Geleneksel medayanın bu şekilde kafa tutması herhangi bir sonucu degiştirecegini sanmıyorum yeni medyanın gücü kafa tutmayla racon kesmek olmuyo

 2. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Google'in "News" ile yaptığı şeyde rahatsızlık verici birşey göremiyorum açıkcası.

  Google News'ı engellemelerini kısa vadede kendileri açısından iyi görüyor olabilirler ama ya Google, News Corp.'u engellerse ne olacak?

  Bunun sonuçlarını yeterince net görebildiklerini sanmıyorum.

 3. Ali Hakan Ali Hakan

  Benim merak ettiğim, Murdoch, site içeriklerinin Google tarafından indekslenmesinin önüne nasıl geçecek ? Google'a "beni indeksleme kardeşim, istemiyorum" diye bir deklarasyon mu yapacak yoksa bu işi yapmanın teknik bir yolu var mı ?

  1. Murat Han Murat Han

   robots.txt dosyasından engelleme yapmak mümkün. İnatla senin siteni indeksleyeceğim diye tutturursa kanuni yollara başvurabilir.

 4. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  İstendiği an google'ı engellemeye gerek kalmadan robots.txt dosyası yardımıyla dakikalar içerisinde halledebilirler. Engellemeleri halinde trafiklerinin %75'inin kaynağı olan musluğu kapatmış olacaklar. Bunun reklamveren tarafında yaratacağı zarar katlanabilecekleri boyutda değil. Yurt dışında bunun gündem yaratmak için boş bir tehdit olduğu konuşuluyor.

  1. Cem %75 rakamı doğru değil, en azından wsj.com için. Bu rakam %25 ama tabii ki yine de büyük.

 5. Google arama işini çoktan bırakıp, telek olma adına tonla servis çıkarıp çoğumuzu bağımlı yaptı.

  Yakında sizin sitenize de rakip olabilir.

  Dolayısıyla aramanın alışkanlık olduğunu ve bu alışkanlığı değiştirmenin zor olduğunu fark edip ona göre davranıp sonra rakibim ben diye haber yaptırmak lazım, böylesi her gün çıkıyor hatırlayın tonla site için her gün google'ın tahtı elden gidiyor haberi yapıldı ve hangisini kullanıyorsunuz ? cuil ?

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Daha küçük ölçekli düşünelim. Ben Petarkadas.com sitesinin sahibi olarak tüm içeriğimi Google’dan çıkartabilirim. Arama motorundan gelen ziyaretçilerimi kaybederim. Ancak Petarkadas.com’un kullanıcı bağımlılığı çok yüksek. Örneğin Google’dan gelen ziyaretçilerin bile büyüz yüzdesi zaten “petarkadaş” anahtar kelimesiyle geliyor. Petarkadas.com gibi sosyal topluluklar yeni üyelerin kalitesi konusunda hassas. Arama motorundan gelen birçok ziyaretçi bir arkadaşının tavsiyesiyle gelen üyeye göre çok daha özensiz oluyor. Bu sorundan da kurtulup daha kaliteli bir yapıya kavuşurum. Eğer arama motorundan ziyaretçiye ihtiyaç duyarsam da bunu sadece istediğim kelimelere reklam vererek sağlayabilirim. Şunu da unutmayın, arama motorundan içeriğinizi çıkarsanız bile Google gibi arama motorları sitenizin adıyla yapılan aramada sitenizin ana sayfasının linkini yine de çıkaracaktır. Tamamıyla yok olmadan içeriğinizi ilgili üyelere saklamış olacaksınız.

  1. Umut, senin ve başarılı girişimin için doğru fakat haber siteleri için durum biraz daha farklı. İnsanlar arayarak ulaşıyorlar bir çok habere. Dolayısıyla, söz konusu haber olunca haberin ulaşılabilir olması çok önemli oluyor.

 7. Google üzerine düşeni yapıyor. Bu adamlara büyük bir fayda sağlıyor. Haber içeriklerini kopyalayıp aynen yayınlamıyor ki. Sadece birkaç satır giriş verip siteye gönderiyor.. Her zaman yaptığı gibi.. Neticede faydası olan bir marka. Böyle bir "indexlemenin önüne geçilmesi" mantığı pek anlaşılır gibi değil. Bunun altında başka bir şeyler olmalı...

 8. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Hahayt çok komik siteleri kaatıyoruz dese daha az güldürürdü:D Gaza gelik kapasa bile ertesi gün açar o adam yada karından şöle bi 100-200 milyoncuk oynar etkilermi onu bee:D

 9. Google için bir son olamaz ama kan kaybına uğratacağı kesin. Microsoft'un bir parmağı var gibi görünüyor.

 10. Cemil Günel Cemil Günel

  Bloggerlar üzerinde bir yorum yapacağım.

  Şuan bildiğim kadarıyla Türkiye için konuşuyorum tabi ki.Bloggerlar basın kartı alamıyor.Eğer yıllar sonra bir düzenleme ile blog yazarları ya da internet tabanlı haber organları basın kartı alırsa(bu iş acaip zor zaten olmaz gibi birşey şu an ki mevzuatı biraz kurcaladım pek buna imkan yok gibi) işte o zaman murdoch düşünsün bakalım sosyal medya ile aşık atabilecek mi?.

  Birde işin şöyle bir açısı var tabi ki.İnsanı murdochun dediğinine katılmak zorunda bırakan taraf adam onca insan çalıştırıyor belli yatırım yapıyor ülke ülke şube açıyor ondan sonra bedava içerik sağlasın diyoruz bir bence insanfsız bir bakış açısı.

  Saygılar.

 11. Mert K. Mert K.

  News Corp. gelirlerinin %25ni google'dan almasina ragmen boyle birsey yapiyorsa bunun altinda bir bit yenigi olma ihtimali yuksek. CEO suna yasli kurt dediklerinide unutmamak lazim. Olasi bir durumda diger medya gruplarinin onu takip edip etmeyecegini merak ediyor olabilir. Bunun disinda hedeflerinin google'a iceriklerini satmaya calisacaklarini yada bing ile anlasacaklarini dusunuyorum ki bunun yuzyilin en zeki ticare hareket oldugu soyleniyor.

 12. Bublehead Bublehead

  Gorunen koy kilavuz istemez misali Bing,Google ve Twitter ucgeninde baslamis bu akim yep yeni bir olguyu hayatimiza sokucak. Arama motorlarinin artik sitelere sadece link vermesi yerine ayni zamanda gelirlerinide sitelerle paylasmasi yolunda ilerliyoruz. Murdoch'da bunu gormus olucak ki Bing'inde varligini arkasina alarak uretilen icerigi pazarlayacak ve muhtemel bu bir akima donusucek.

  Yani bundan sonra arama robotlarinin web sitelerini indexlemesi icin icerik ureticisine para yada pay vermesi soz konusu olucak.

  Onumuzdeki 1-2 yil cok ilginc olucak gibi gozukuyor. Google biz birsey yapmiyoruz abi listeliyoruz sadece diyerek pazarin kaymagini yemeye devam edemeyecek gibi gorunuyor.

  Gorelim bakalim neler oluyor...