Otoneo.com : Sıfır aracınızı internetten alır mısınız?
E-Ticaret

Otoneo.com : Sıfır aracınızı internetten alır mısınız?

Ticari hacim açısından otomotiv sektörünün ayrı bir yeri var bu alandaki projelere yenileri eklenmeye devam ediyor. İnternetten sıfır kilometre araç alınır mı? sorusuna yanıt veren OtoNeo.com da bunlardan biri.

Otoneo, genel olarak Truecar.com gibi internetten sıfır araç satışı yapıyor ama satış modeli biraz farklı. Otoneo, önceden belirlenen fiyatlar yerine bayilerin anlık teklifler sunabildiği bir sistem. Yani yetkili satıcılardan teklif aldığınız bir satış kanalı olarak tanımlamak mümkün.

Yetkili satıcılardan teklifleri toplayıp hepsini aynı ekranda sıralayabiliyor, araçların özelliklerini inceleyip birbirleri ile karşılaştırabiliyorsunuz.

otoneo.com sifir kilometre arac satisi 3

Genel teklif usulü satışlara ek olarak bayilerin stoklarındaki özel indirimli araçları elden çıkartmak için de 'Fırsat Araçları' bölümü yer alıyor. Bu bölümde en az yüzde 7 indirim fiyat avantajı sunan araçlar listeleniyor ve bayiler stoklarını eritmek için bu kanala yönlendiriliyor. Kullanıcılar içinse bin liralar seviyesinde indirim avantajı ortaya çıkıyor.

Şu anda 14 marka ile anlaşan Otoneo'da İstanbul'dan ve Kocaeli'den 50 bayi sisteme dahil olmuş ve teklif verebiliyor. Otoneo, kısa sürede bayi sayısını katlamayı, yıl sonuna kadar Ankara'yı ve İzmir'i, 2015'te de tüm Türkiye'yi kapsamayı hedefliyor.

otoneo.com sifir kilometre arac satisi 2

San Francisco'da okurken girişimcilik dünyasına UX ve UI tasarımcısı olarak giren Talha Altınözek'in kurucusu olduğu projenin 2 tecrübeli kurucu ortağı daha bulunuyor. Günlük araç kiralama girişimi Otoredi.com'u satın aldığını paylaştığımız Kurthan Tarakçıoğlu ile Girişim Fabrikası direktörü İhsan Elgin de kurucu ortaklar arasında yer alıyor.

Otoneo'nun fiyat açısından müşterilere sunmak istediği avantaj ortada ve fiziksel satış noktalarını internet üzerinden genele ulaştırmak günümüzün en çok kabul gören iş modellerinden. Ancak otomotiv sektörünün bu fikri ne kadar taşıyabileceği büyük bir soru işareti ve  çeşitli zorlukları var. Bu işi Türkiye'de yapmaksa ayrı bir mesele ancak aklıma takılan ve başarılı olup olmayacağını görmek istediğim bir iş olduğunu söyleyebilirim.

Otomobil alımındaki tercihleriniz açısından sizlerin de yorumlarınızı paylaşmanız faydalı olacaktır.

Daha önce paylaştığımız internetten sıfır araç satan Auto.nl adlı girişimi de hatırlatmak isterim.

Yorumlar (14)
 1. Sinem Dirik Sinem Dirik

  Ya lütfen artık kayıt olmadan hizmeti görebileceğimiz tasarımlar yapılsın... Bir hevesle girip hemen sıfır otomobil bakmak istedim ama isim, soy isim, mail vs zorunluluğunu görünce kaçtım gittim... Önce hizmet sonra kayıt olsun nacizane tavsiyem budur, başarılar.

  1. Talha Altınözek Talha Altınözek

   Teşekkürler Sinem Hanım,

   Giriş sayfasındaki banner'ın hemen altında kayıt olmadan da araçları araştırıp, karşılaştırabileceğiniz bir bölüm bulunuyor.

   Email iki koşul altında isteniyor,

   1) Bayilerden teklif istenecekse

   2) Groupon tarzında çalışan kısıtlı ve sınırlı süreli Fırsat Araçları kısmı var, buradaki araçlardan haberdar olmak veya herhangi birini rezerve etmek için.

   Belkide araç arama kısmını biraz daha öne çıkarmamız gerekiyor, kayıt olmadan da sitede kullanımı öne çıkartmak için.

   Tavsiyeniz için teşekkürler.

 2. Tamer Alkan Tamer Alkan

  Süper bir fikir, bence iş yapar...

 3. Olmaz dediğimiz herşey oldu. İnternetten pırlanta alınmaz dedik bütün büyük markalar nete girdi. Giyim denemeden alınmaz dedik e-ticaretin en büyük cirolarından birini oluşturdu. İnternetten sıfır otomobil de alınır. Hele kampanyaları bol olursa.

 4. Oya Ateş Oya Ateş

  Şimdi Ticaret Sicil gazetesinden şirketin ortaklık yapısını kontrol ettim de, bu yüzdendir yazmaya sebebim. Webrazzi olarak bunları konuşmamız lazım. Tek amacı buraya haber olmak için yırtınan aslında ego tatmini yapan gündelik girişimcilerle, gerçek amacı yatırımcılık olmayan bence yine ego tatmini için, isimlerini duyurmak için girişimlere ortak olmasını sektör olarak masaya yatırıp hep beraber tartışmamız gerekiyor.

  Kurulur kurulmaz bir şirketin %50'sini veren girişimci bu işi ya hobi olarak yapıyordur ya da gerçekten bu işlerin nasıl olduğunu bilmeyen bir çaylaktır. Yine yatırımcılar bir girişimin kurulur kurulmaz %50'sini alıyorsa ya bu işi bilmiyordur ya da çaylak girişimciden faydalanıyordur.

  Yazık, emek verecek girişimci, işi bir yere getirecek büyütecek kişi girişimci ama iş başlamadan %50 ile işe başlayan yatırımcı. Bunun tercümesi çocuğun emeğini sömürürüzdür. Böyle mi olmalı Türkiye'de yatırımcılık ve girişimcilik. Oturup bunları konuşmamız lazım artık. Bu tarz haberlere burada yer vermeyin lütfen. Bana göre bu haberin tek amacı ilişkileri ile size haber yaptırabilen girişimcilik ekosistemindeki kişilerle iyi ilişkilerdir. Girişimcilik ekosisteminden tanıdığımız İhsan Elgin'e de ayıp etmiş diyorum. Bu ekosistemin gelişmesi isteniyorsa başta kendisinin tüm toplam yatırımcıların girişimciye karşı payının %20'yi geçmemesi gerektiğini söylemesini bekler, buna göre davranmasını beklerdim. Ancak görüyorum ki böyle olmamış. Sırasıyla %20 + %20 + %20 + %20 sağlıklı bir modeldir. Bunların anlatılması lazım. Yatırımcı baştan büyük hisse kaptım demesi çok tehlikeli, o modellerin işlemediği artık biliniyor ama bu arkadaşlar neden bunda diretmiş anlamış değilim.

  İş fikri bence çok güzel ancak B2C iş modellerinde en büyük promlem büyük kitlelere ulaşmak için harcanması gereken paranın bulunması. Sadece İstanbul'da bilinirliğinizi bir yere taşıyacak reklam harcamasının maliyeti 1.5 - 2 Milyon TL iken bu haberde adları geçen yatırımcı arkadalarımız bu girişime ne kadar yatırım yaptı merak ediyorum. Bu meblağı sonra buluruz diyorlarsa kimse gelip büyük paya sahip olan yatırımcıların olduğu yere yatırım yapmaz. Bu açıdan girişimin bir yere gelmesi zor, zorluğuda net bir şekilde yazdım.

  Webrazzi olarak artık yurtdışındaki gibi round'ları burada görmek için sizin ön ayak olmanız lazım. Bir girişim yatırm arıyorum diye çağrı yapıp round açtığında, işin başında şirketimin bu kadar yüzdesi için bu kadar para istiyoruz demeli, yatırım yapmak isteyen girişimcilerde biraraya gelip bu rounda girmeli ya da girmemeli. Bu şekilde kapalı kapılar arkadasında bu işler ilerlediği sürece ekosistemin bir yere gelmesi hem girişimciler için hem de yatırımcılar için oldukça zor. Amerika'nın geçtiği yollardan deneyerek geçmek de bir tercih olabilir ama orada doğru modelle işleyen kuralları denemeden buraya uygulayabiliriz diye düşünüyorum.

  Bu herkesin görevi olmalı. Etohum'un, Earlybird'ün, GBA'nın, Webrazzi'nin, Üniversitelerin bu round mantığını, yatırım süreçlerini şeffaflık için herkese açık olmasada ilgili yatırımcı gruplarına açık olarak yapmaları gerekli. Bu şekilde ilerlemesi durumunda girişimlerin ve girişimcilerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Yoksa hala değeri olmayan, işin başında en büyük kozunu baştan kaybeden girişimcilerin güzel, büyük girişimler çıkarması oldukça zor olacak.

  1. Sinan Atasoy Sinan Atasoy

   Ben kimsenin ilk önceliğinin girişimcilik ekosistemi olduğunu düşünmüyorum, her yatırımcı ve girişimci ilk önce kar etmek istiyor,. Ayrıca yatırım roundları da girişimci ve yatırımcıyı bağlayan bir durumdur, bunu eleştirmek çok anlamlı değil, kaldı ki roundların yapısı iş modelinin başarısına pek etki etmeyecektir. Bunları konuşmamız lazım demişsiniz ancak bahsettiğiniz hiçbir konu gerçektende üzerine konuşunca birşeyleri değiştirebilecek gibi durmuyor. Bu sektörü, girişimciliği farklı bir yere koymayalım, 100 yıl önce de Türkiye'de kendi işini kuran insanlar vardı, onlara yatırım yapanlarda. 2014 olunca "startup" olduk, ama aslında olay kendi işini kurmak ve büyütmeye çalışmaktan ibaret. O yüzden ben şu anda bir "eko sistem" olduğunu düşünmüyorum, bildiğiniz ticarettir, ticari pazardır. Ekosistemi güzelleştirelim gibi konular çok komik kalıyor.

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    "ekosistemi güzelleştirelim" denilmemiş, ancak tarafınızca öyle anlaşılmış, dolayısıyla ticaret ticarettir ile de bağlamışsınız.

    Ancak;

    Aslanoba da, google da, yurtiçi dışı vc ler de kağıthane de yapsat işine girebilirler ve risksiz, ANCAK DAHA AZ KÂR İLE gelir elde edebilirler.

    Demek ki gelecek beklentisi daha yüksek olan "başka bir platform"da daha fazla risk alarak "DAHA FAZLA KÂR" BEKLENTİSİNE GİRİP DAHA FAZLA RİSK ALIYORLAR.

  2. Talha Altınözek Talha Altınözek

   Oya Hanım,

   Yazdıklarınız sektör genelinde belki doğrudur bilemiyorum ama sevinerek söylemeliyim ki Otoneo.com için geçerli değil. Yazıda ve Ticari Sicil'de de görebileceğiniz gibi kimse bu şirkette yatırımcı değil. Üçümüzde kurucu ortak olarak bulunuyoruz. Bu ayrım küçük ama çok önemli, ben bu işi ilk olarak kağıt üstünde İhsan Elgin'e açmış bir girişimci olarak en başından beri gerek Kurthan Bey'le, gerek İhsan Bey'le bu işe beraber harcayacağımız bilgi ve emek üzerinden ortaklık anlaşmamızı çizdik ve bu çerçevede bu işe gereken maddi yatırımı yaptık. Ve yine aynı ortaklık kurgusu üzerinden devam ediyoruz. Bilginize.

 5. Muzaffer Güçlü Yüzbeygir Muzaffer Güçlü Yüzbeygir

  bayiye gittiğimizde zaten daha çok indirim alıyoruz. neden bunlarla uğraşalım?

  en kötü durumda buradaki fiyatı bayiye söylesek aynı fiyata hemen bırakır. :-)

  ayrıca otomotiv sektöründe bu ve buna benzer kaç girişim geldi gitti.. saymakla bitmez. kullanıcısına hiç bir gerçek fayda sağlamayan bu site nereye varmayı hedefliyor acaba?

  1. Talha Altınözek Talha Altınözek

   Bir de şu açıdan bakalım, bayi bayi dolaşmadan da oradan alabileceğiniz indirimi oturduğunuz yerden alıyorsunuz.

   Bu İnternet ne güzel şey :)

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    Beyefendi ortaklık yapısı ile ilgili yapılan yorumlarla ilgilenmiyorum. Yazımda da belirttim.

    "ekosistemi güzelleştirelim” denilmemiş, ancak tarafınızca öyle denilmiş gibi aşılayıp buna cevaben yazıyorsunuz, ben de " "ekosistemi güzelleştirelim” denilmemiş" dedim.

    Anlayamadığınızı anlıyorum ancak anlamadığınız halde benim anlamadığımı nasıl anladınız onu anlayın bari.

    Üslubunuz rahatsız edici.

    Kaldı ki içerikte sizin ortaklığınızın içeriği bilinmeden değerlenmede bulunulmasının doğru olmayacağını da belirttim.

    Yazılanı okusanız anlam çıkarmanıza gerek kalmayacak, okumak yeterliydi. Pozitif ya da yapıcı olursanız her daim kazanırsınız, biz bu halde hatalıysak zaten mahçup oluruz.

 6. Aristo-Z Aristo-Z

  Yatırımcı kimliği ile "DAHA FAZLA KÂR” BEKLENTİSİNE GİRİP DAHA FAZLA RİSK ALIYORLAR." ise de, oyunun kuralları dışına çıkarlarsa hem girişimci hem yatırımcı zarar eder. İlk girişte 50 sinin verildiği bir proje için, yatırım olursa 3 tur sonunda kimin hayatta kalacağı aşikar oluyor...

  İşler biraz iyi gittiğinde, artık fikri bile sorulmayan-bunu görecek olan girişimci zaten demotive olacaktır.

  "Bu ülke daha bu işin başında, bu platformda söz sahibi olmak" için - kimlik kazanmak için - sadece para, sadece akıl değil, mantık da gerekli. Altın yumurtlayacak tavuk olması beklenen civcivin kanatlarını kümesten kaçmasın diye kesilirse, belki de sadece tavuk olarak kalacak, yapılan altın kümes imalatı da boşa gidecektir.

  Bu söylemler, bu yatırım için değildir. İçeriğini, fikrin babasını, yöneticisini koşullarını bilmiyoruz. Ancak bakış açısı bu olanlar ile "buna bile varım yeter ki sermaye bulayım" diyenlere ithafendir.

  Bir de her nedense genç girişimciler artık melek veya vc'yi müşteri yerine koymaya başladılar. Müşteri dışarıda ister b2c, b2b, pro2pro, m2m, int.of.things, biyo, end. vs.

  Müşteri geliyorsa, 1'e 100 ölçeklendirdiğinde, talep ettiğin kaynak merkezinin iş -prof. alanına giriyorsa zaten gerçekliği halinde bir sunum ile test etmek mümkün.. Eğer gerçekten yapılmak isteniyorsa hayata geçirmek için yapılan mücadele bile anlayışı fayda sağlayacaktır.

  syg.

  1. Talha Altınözek Talha Altınözek

   Sanıyorum Oya hanımın yanlış anlaması sizi de yanılttı. Otoneo yatırımcılı değil 3 kurucu ortaklı bir şirket.

   Kurucu ortak, yani işin bir ucundan tutan, emek ve çaba harcayıp bir işi belirli bir yere getirmeye çalışan kişi.

   Otoneo'da bundan 3 tane var.

   Ortaklığımıza burada yazılanlar yüzünden zarar gelecek ondan korkuyorum.

   Keşke Oya hanım biraz daha bilgi edinip öyle yorumunu yazsaydı.

   1. Oya Ateş Oya Ateş

    Talha Bey, öncelikle bu yazılanlardan dolayı ortaklığınıza bir zarar gelmesinden korkmayın. Girişimci olarak korkacak bir şey yok. Yolun başı ve her şey tecrübe ile oluyor.

    Diğer yandan 3 kuruculu bir Şirket var demişsiniz. 3 kuruculu ortak dediğiniz şeyde 3 kurucuda o işin başında olur. İhsan ve Kurthan bey sizin gibi bu işi 24 saat düşünecek mi? Sizin gibi sabah gelip mecazi anlamda dükkanın kepengini kaldırıp, yine sizin gibi en son o dükkandan çıkan olacaklar mı bunları sormanız gerekli. Telefonları karşılayacaklar mı? Sizin gibi oto bayii, bayii gezip ürünü anlatacaklar mı? Ay sonunda Otoneo'dan başka bir yerden maaş almadan sadece bu işi yapacaklar mı önce bir kendinize, sonra sormadı iseniz İhsan ve Kurthan beye bu soruları sormanızı rica ederim. Çünkü bu ekosistemden takip ettiğimiz bu güzel arkadaşlarımızın maaş aldıkları, sorumlu oldukları başka işleri var.

    Yatırımcı değil, benim gibi girişimciler, 3'ümüz bu işi kurduk diyorsanız sanırım ortada ciddi bir balon var. İhsan Elgin işinden ayrılmamış, Kurthan bey işlerine devam ederken yani maaş aldıkları para kazandıkları başka iş varken sizin işinizde Girişimci olamazlar. Bir kere bunu söylemeyin, girişimin doğasına ters, aykırı bir şey söylüyorsunuz. Görünen tablo belli, bir girişimci var, oto işinden anlayan biri var ve networkünü bu işe sokabileceğini düşünen bir diğer ortak var. Yani canla başla çalışacak tek bir girişimci, para gelmesi durumunda da sevinecek iki kurucu ortaktan başka bir şey görmüyorum.

    2 kurucusu o işte olmayan, etini tırnağına takmayan girişimciden hayır gelmez, sadece hayırdan öte, yatırımcıda gelmez. Kimse sadece deneyimini koyuyor diye içeride yatırımcı varken para koymaz. Talha bey sizi anlıyorum, sevindiniz, belki hoş bir rüya görüyorsunuz ama bunlar gerçekler. Çok yanlış bir başlangıç olmuş.

    Bakın yurtdışında bu işler, yani tecrübe ile bir girişime ortak olma işinde %1 ila %3 arasında hisse verilir. Full-time o işte çalışacaklarsa %5 ila %15 arasında verilir. Şimdi durum böyle mi bunu sormanız lazım. Yine daha önce Webrazzi'de yazılmış olan bu yazıyı okumanızı öneririm size: Yeni Girişimlerde Hisseler Nasıl Paylaşılmaı; https://webrazzi.com/2012/11/27/yeni-girisimlerde-hisseler-nasil-paylasilmali/