Hobium.com: Hobi ve el işi meraklıları için yeni bir platform
Arama
E-Ticaret

Hobium.com: Hobi ve el işi meraklıları için yeni bir platform

hobium el isi hobi isleriEl işi ve hobi alanlarında özellikle kadınların çok ciddi bir ürün ve içerik üretimi olduğunu biliyoruz. Bu alandaki ticari potansiyel de kendini yavaş yavaş ortaya çıkardığını da. Yeni öğrendiğimiz Hobium.com ise bu alanda tam teşekküllü bir platform olarak pazarı hareketlendirmek istiyor.

Karkom Dijital tarafından geliştirilen Hobium’u platform olarak adlandırmak abartı değil. Zira içerisinde ürün satışı, eğitici içerik üretimi, kullanıcıların kendi dükkanlarını (butiğini) açıp satış yapabilmesi gibi özelliklere sahip.

Açılışta 10.000’den fazla hobi ve el işi malzemesini satışa sunan e-ticaret kısmında, yerli ve yabancı pek çok markanın, ahşap boyamadan örgüye, takı malzemesinden, kağıt sanatına kadar gerekli çeşitli malzemeler mevcut. Bu alanda her ihtiyaca karşılık vermek isteyen girişimin büyük şehirlerden sipariş alacağı malum ama özellikle küçük şehirlerin ihtiyaçlarına karşılık vereceğini söyleyebilirim.

hobium hobi ve el isleri

Kullanıcıların kendi el işi ve hobi ürünleri için komisyon karşılığında satış yapabilmesi ise bu platformun kendi kendini beslemesi açısından oldukça önemli. 43 aktif kullanıcı butiği bulunan Hobium’da yeni üretimleri destekleyecek atölye kısmında 16 farklı kategoride, el işi konularında eğitici görsel ve yazılı içerikler sunuluyor.

Karkom Dijital Genel Müdürü Umut Gözen, Hobium.com’un sektörün büyük markaların yatırımıyla (1 milyon TL yatırımla) kurulduğunu aktardı ve bu haliyle ayaklarının yere sağlam bastığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hobium.com’un hem B2C (işletmeden kullanıcıya), C2C (kullanıcıdan kullanıcıya) hizmetler sunarak, başlangıçta hızlı bir büyüme eğrisi yakalayacağını düşünüyorum. Zira bu alandaki girişimlerden Pasaj.com kapanmış ve 10marifet.org da Pilli’den ayrılmasına rağmen bir bir platform olmak yerine topluluk sitesi olarak yoluna devam etme kararı almıştı.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. güzel bir girişim en kısa zamanda kızlarım için ilk alışverişimi yapacağım girişimcileri tebrik eder, başarılar dilerim

 2. Devrim Baykal dedi ki:

  son yıllarda yapılan en orjinal iş olmuş, uzun vaadede ekmeğini yiyecektir adamlar.
  siteninin tasarımı diğer girişimlerden 10 kat ileride. biz girişimciler komplike şeyler yapacağımıza böyle basit ve direkt hedefli projelere yönelmeliyiz.
  benim önerim ileride, kadın hobilerinden sıyrılıp diğer hobilerede yer vermeleri. zira daha geniş kitleye ulaşacaklardır ve domain buna gayet uygun. el işi ve örgü kısıtlı bir kitleyi hedefliyor.

 3. Aktifsepet dedi ki:

  Tebrikler proje çok güzelmiş beğendim iç anadoludaki bayanların halı lmaıişte diğer el işi ürünleri kişiye özel tasarımlar yaratılması çok güzel tekrar tabrikler.

 4. Mesut dedi ki:

  Bunun zet.com dan farkı nedir?

  1. asu dedi ki:

   Zet.com dan farkı ürünü sadece son haliyle değil, malzemesini de satarak kişiyi yapmaya teşvik etmesi bence. Ayrıca sadece tasarım değil, el emeğini de değerlendirmeleri güzel bence..

  2. Gözde dedi ki:

   Hobium adı altında 3 segment var;
   Malzeme: Birçok hobi malzemesini satın alabileceğiniz alan
   Atölye: El emeği ürünlerinizi nasıl yapacağınızı gösteren video ve blog yazılarının bulunduğu alan
   Butik: El emeği ürünlerinizi satabileceğiniz alan

 5. 🙂 evet dikkatimizden kaçmış benciyor zaten yapılmamışı yapmak önemli olan.

 6. Oguz Kilic dedi ki:

  Bence harika bir girisim ve oldukca sade. Kullanim kolayligi bakimindan basarili buluyorum. Fikir guzel ancak kadin hobileri odagindan siyrilmali ve tum hobi alanlarini kapsamali. Responsive site ya da mobil uygulama cikarirlarsa yakin zamanda gayet guzel olabilir.

  Tebrikler tekrar.

 7. fazilet gözen dedi ki:

  hayırlı, uğurlu olsun. öğrenmek, hobileri geliştirmek ve ürünlerin tanıtımı, alış-verişi kolaylaştıracağını düşünüyorum. ben cede sadece kadın hobilerine değil, daha geniş kitlelere hitap etmeli.örnek: hobi kurslarında ,gemi maketi yapımı gibi..v.s. ürünler olabilir. girişiminiz için sizi yürekten kutluyorum. başarılarınızın devamını diliyorum.

 8. serpil dedi ki:

  Çok güzel bir girişim Ama güvenilirligi konusunda tereddütlerim var

 9. Burcu Akın dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir çok alışveriş yaptım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım çok şükür.

Bir Yorum Yazın