Apple'ın bu akşam düzenlenecek lansman etkinliğinden beklenenler!

Apple'ın bu akşam düzenlenecek lansman etkinliğinden beklenenler!

Apple, ana sayfasından geri sayıma başladı, biz de öyle. Heyecanla beklenen etkinlikte yıllar sonra Apple'ın bir kez daha taşları yerinden oynatacak ürün(ler) sunması muhtemel görünüyor. Şirketin etkinliği Cupertino'da, bundan 30 yıl önce ilk Macintosh'u tanıttığı Flint Center for the Performing Arts'ta düzenliyor olması da, Apple için bugünün özel bir gün olabileceğini düşündürüyor. Öyle ya da böyle Apple'ın bu akşamki lansman etkinliğiyle ilgili heyecan da beklenti de yüksek.

Saat 20:00'dan itibaren merak ettiklerinizi Canlı Bloglama ile aktarmaya başlıyoruz

Her Apple etkinliği arefesinde olduğu gibi bu sezon da şirketin şapkadan ne çıkaracağına dair çok sayıda söylenti dolaştı. Akşam gerçekleşecek lansmanı biz de geçmiş yıllarda olduğu gibi canlı bloglamayla sizlerle paylaşacağız.

Bunlar arasında öne çıkanlar ve daha güçlü olaslılık olarak değerlendirdiklerimizse şu şekilde:

iPhone 6 leak

iPhone

Apple'ın daha büyük hatta bugüne kadarki en büyük ekrana sahip iPhone'u bu akşam tanıtması bekleniyor. Apple'ın 4,7 inçlik ekranıyla yeni iPhone'un (iPhone 6) yanına Apple'ın 5,5 inçlik bir phablet eklemesi de olası. Erken dönemlerde safir ekranlı versiyonunun daha pahalı olacağı söylenen Apple'ın iPhone 6 üretim sürecindeki sorunlar nedeniyle tamamen safirden yapılmış ekran yerine kompozit bir maddeye yöneldiği belirtildi. Buna karşın kısa zaman önce Huawei'nin safir ekranlı akıllı telefonunu tanıtması Apple için de benzer bir durumun mümkün olabileceğini düşündürdü, bir kez daha. Yine de şimdilik iPhone 6'nın daha dayanıklı bir ekranla geleceğini söylemekle yetinelim.

iPhone 6 ile gelmesi beklenen majör yeniliklerden biri de NFC entegrasyonu. NFC ile mobil ödemeler için büyük umutlar yaratan özellik için Apple'ın Visa, MasterCard gibi büyük ödeme ağlarıyla anlaştığı da belirtiliyordu.

Lansmandan önce iPhone 6'nın bugüne kadarki en detaylı video incelemlerinden birine imza atan  Rus YouTuber haklıysa, iPhone 6'da majör tasarım değişiklikleri de gelecek.

tim cook iwatch

"iWatch" veya adı her neyse 

Apple'ın uzunca bir süredir beklediğimiz giyilebilir teknolojisi hiç bu kadar yakın olmamıştı. "Halk arasında" iWatch diye anılan ürün için Apple'ın İsviçreli saat üreticileriyle çalıştığı söylendi. Apple'ın Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Ive'ın da bu konuda yaptığı açıklamalar beklentileri zirveye çıkardı. Üstüne bir de Apple, bugüne kadar görülmemiş sayıda moda editörü ve blogger'ını etkinliğe davet edince, şirketin hem saat modasına yeni bir soluk getirecek hem de giyilebilir teknolojileri ayağa kaldıracak bir ürün tanıtması daha olası görülmeye başlandı.

Bugüne kadar gelen bilgiler, iWatch'un iOS 8 tabanlı olacağı, HealthKit ve HomeKit entegrasyonu içereceği yönünde. Buna ek olarak oval değil köşeli, 2,5 inç ve bombeli OLED ekranla gelmesi bekleniyor ürünün. Apple'ın iWatch'u bu akşam tanıtsa bile 2015'ten önce piyasaya sunması beklenmiyor.

Apple'ın Beats satın almasından sonra çekilen yukarıdaki fotoğraf, Apple'ın iWatch'u piyasaya sunacağının erken dönem kanıtlarından (!) biriydi.

iOS 8

Akşamki etkinlikte Apple'ın bu yılki WWDC etkinliğinde tanıtılan iOS 8 ile daha fazla detay görmeyi bekliyoruz. Apple'ın yeni iPhone ve iOS 8'le Anlık bildirimler, Siri, Spotlight Search, Safari, Mail gibi hizmetlerindeki güncellemeleri ele alması olası. HomeKit ve HealthKit de yien bahsi geçmesi beklenen konular arasında.

iPad mi dediniz? 

Bugüne kadar Apple ile ilgili yaptığı isabetli tahminleriyle tanınan KGI Analisti Mig-Chi Kuo, geçtiğimiz hafta Apple'ın 2014 yılı içinde güncelleyeceği tek iPad modelinin iPad Air olacağını söylediği bir rapor yayınladı. Kuo'ya göre Apple'ın tablet satışları, bu nedenle, düşme eğiliminde olacak. Peki Apple'ın bu akşamki etkinlikte iPad'e yer vermesi ne kadar olası? Her ne kadar majör bir değişiklik göstermeyecek olsa da Apple'ın tabletler için daha sonra ayrı bir etkinlik düzenlemesi daha olası görünüyor.

Bunlara ek olarak, Apple'ın etkinlikte iPod, Apple TV ve Mac dahil olmak üzere nerdeyse bütün ürün gamını kapsayacağı yönünde söylentiler de duyuyor olabilirsiniz. Her ne kadar zayıf sinyaller olarak gördüğümüz için bunları önceliklendirmesek de şirketin etkinliğinde bunlara da yer vermesi olası.

Geri sayıma devam ederken isterseniz Steve Jobs'ın 30 yıl önce ilk Macintosh'u tanıttığı videoyu da izleyebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.