Gerçek zamanlı trafik anlamlandırma aracı Chartbeat, her saniye 220 bin isteğe yanıt veriyor

Gerçek zamanlı trafik anlamlandırma aracı Chartbeat, her saniye 220 bin isteğe yanıt veriyor

Webrazzi olarak bizim de kullanıcıları arasında yer aldığımız Chartbeat'i en kısa haliyle gerçek zaman trafik anlamlandırma aracı olarak tarif edebiliriz.

Online yayıncılar başta olmak üzere web sitesinin trafiğini gerçek zamanlı olarak takip etmek isteyen herkese hitap eden Chartbeat, web sitesine eklenen 4-5 satırlık hazır bir kod vasıtasıyla çalışıyor.

Bu 4-5 satır kodu sayfalarına ekleyen web sitesi sahipleri, Chartbeat tarafından sunulan panelde gerçek zamanlı olarak web sitelerinde kaç kişinin olduğunu, bu kişilerin hangi sayfaları ziyaret ettiği bilgisini ve ziyaret kaynaklarını detaylıca takip edebiliyor. Chartbeat'in sunduğu panelle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Chartbeat'in herkese açık olarak sunduğu demo panelse şurada.

Chartbeat'in 'big data' rakamları: saniyede 220 bin istek, anlık 10 milyon online ziyaretçi

Kullanıcıları arasında oldukça değerli online yayıncıları da bulunduran Chartbeat, şirketten aldığımız bilgiye göre 4 binin üzerindeki (toplamda 11 bin farklı domain) kullanıcısından; saniyede 220 bin request/istek alıyor. Chartbeat'in ortalama bir t anında sahip olduğu toplam anlık kullanıcı sayısıysa 10 milyon!

Toplamda 50 farklı ülkeden yayıncıya hizmet veren Chartbeat, ABD'deki en büyük online yayınların yarısından fazlası tarafından tercih ediliyor. Chartbeat'in söz konusu ölçümü yapan JavaScript kodunun çağırılma/kullanılma miktarıysa ayda ortalama 12 milyar.

chartbeat-panel-ornek

Gelecek hedefi okuyucu hakkında daha çok bilgi sunmak

Bugüne kadar 17 milyon doların üzerinde yatırım alan Chartbeat, 75 çalışanıyla New York'da ikamet ediyor. Şirket yetkililerine gelecek hedeflerini sorduğumuzda online yayıncılık dünyasının sürekli değişen yapısı dolayısıyla şirketin uzun vadeli planlarına çok sadık kalamadığını öğrendik.

Konuyla ilgili konuşan Chartbeat CEO'su Tony Haile şöyle devam etti: "En büyük amacımız geçtiğimiz 5 senede de olduğu gibi dünyanın en büyük yayıncıları, ajansları ve markalarına içerik işlerini kolaylaştıracak bir araç sunmak. Bunun dışında tüm bu yayıncı, ajans ve markalara içeriklerini sundukları kişilerin, onların hedef kitlesiyle ne kadar örtüştüğü bilgisini de vermek istiyoruz. Yani içeriği okuyan kişi hedef kitle mi, gerçekten okudu mu ve ne kadar ilgisini çekti gibi bilgiler. Zannediyorum bu iş bizi bir süre meşgul edecek."

Webrazzi olarak uzun yıllardır severek kullandığımız Chartbeat, Google Analytics'in gerçek zamanlı trafik verileri vermeye başlaması sonrasında gücünden herhangi bir şey kaybetmedi. Google Analytics'e göre çok daha göze hitap eden ve yalnızca gerçek zamanlı olarak trafik anlamlandırma konusuna odaklanan Chartbeat, ayrıca web sitesi sahiplerine Google Analytics'e göre içerik ekibiyle paylaşması çok daha kolay bir yapı sunuyor.

Anlık bin online kullanıcı ve 5 farklı domain'e kadar 10 dolara -aylık- kullanabileceğiniz Chartbeat hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.