HukukiWeb'de gündem: Botlarla oluşturulan içerik ve kişisel veriler
Webrazzi TV

HukukiWeb'de gündem: Botlarla oluşturulan içerik ve kişisel veriler

HukukiWeb'in bu haftaki bölümüne Avukat Şebnem Ahi ve Avukat Sertel Şıracı, kritik çalışanların şirket değiştirmesi ve rakip şirketlerdeyken benzer ürünlerin çıkarılmasıyla birlikte oluşacak hukuki durumlarla başlıyorlar. Bu haftaki programın ikinci gündem maddesi ise çeşitli botlarla internet üzerindeki kaynaklardan derlenerek oluşturulan içeriklerin hak sahipliği konusu var.

Programımızı kapatırsan son konumuz ise sosyal ağlarda ve mobil platformlarda çeşitli üyeliklerle sebep olan kişisel verilerin paylaşımı konusu var.

HukukiWeb’in bütün bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)
  1. Kritik çalışanların şirket değiştirmesi konusunda şirketler sözleşmelerine "rekabet oluşturulabilecek şirketlere 5 yıl süresince giremezsiniz" adı altında komik maddeler ekliyor. 5 yıl uzun bir süre, bunun ne kadar geçerliliği vardır veya bir de şu yanından düşünürsek ben olmasam senin o yazılımın bile ortaya çıkmayacaktı belki, sen benim sana ürettiğim ürün ile beni kısıtlıyorsun vs. Konu malum derin bir konu ancak sözleşmedeki benzer maddeler ile ilgili uyarınca iş yerlerini; 'genel bir sözleşme tüm şirketler aynısını hazırlıyor' gibi savunmalar yapıyorlar ve maddeleri düzeltmiyorlar isteğe bağlı olarak. Benim asıl sorum şu, iş yerleri size emeğinizin karşılığını maaşınız olarak veriyorum adı altında bizim onca yıllık çalışmamız sonucunda oluşan bilgilerimizden dolayı oluşan yeni bilgileri fikirleri kısıtlayabilir mi?

    Teşekkürler,