Google, kuantum bilişim çalışmalarında hedef yükseltti

Google, kuantum bilişim çalışmalarında hedef yükseltti

Google, kuantum bilişim alanındaki çalışmalarını bir adım ileriye taşıyor. Şirketin araştırma blogunda yayınladığı duyuruya göre Google, University of California Santa Barbara'dan (UCSB) bu alandaki çalışmalarıyla tanınan John Martinis ve ekibiyle (Martinis Group) birlikte kendi kuantum işlemcilerini geliştirmeye başlıyor. Google'ın  Quantum Artificial Intelligence (Kuantum Yapay Zeka) takımına katılan Martinis ve ekibi, süper iletken elektronik tabanlı yeni bir  kuantum işlemci geliştirecek.

Google'ın kuantum bilişim alanına olan ilgisi yeni değil. Şirket, daha önce burada incelediğimiz, dünyanın ilk ticari kuantum bilgisayarı olma iddiasındaki D-Wave'in müşterileri arasında yer almıştı. D-Wave'in 509 kubitlik "Vesuvius" makinesini satın alan Google,  2013 yılında Quantum Artificial Intelligence Lab'i açmış ve NASA ile işbirliği içinde bu alandaki çalışmalarına başlamıştı. Vesuvius,  hala NASA'nın Ames araştırma merkezinde yer alıyor, makinenin yakında 1000 kubitlik Washington işlemcisiyle değiştirileceği bilgisi de Google'ın notunda paylaşılıyor.

kuantum işlemci

Kendi donanım girişimini başlatsa da Google, D-Wave ile çalışmaya devam edecek. Google'ın açıklamasında Martinis'in desteğiyle genişleyen ekibinin, Türkçe'ye çıkarsama işlemcileri şeklince çevirebileceğimiz "inference processors" ve kuantum optimizasyonu için yeni tasarımlar deneyebileceği ve uygulayabileceği söyleniyor. Ekibin bunun için, D-Wave'in kuantum tavlama (quantum annealing) mimarisinden öğrenilenler ve yeni teorik iç görüleri kullanacağı da notlar arasında.

Google'ın kuantum bilişim alanındaki çalışmalarına John Martinis desteğiyle devam edecek olması, şirketin hedef yükselttiğinin en önemli göstergesi. Zira, kuantum bilgisayarlar, büyük ses getirmesine/hype yaratmasına rağmen henüz tam olarak gerçekleştiği söylenemez. Bu alandaki çalışmalarıyla 2014 Fritz London Memorial Ödülü'nü alan John Martinis, ekibiyle birlikte bu hedefe en çok yaklaşan araştırmacılar arasında gösteriliyor.

John Martinis ve ekibinin ses getiren araştırmalarıyla ilgili burada daha fazla detay bulabilirsiniz. Daha önce Google TechTalks'a konuk olan Martinis'in, süper iletken temelli kuantum işlemcilerin tasarımıyla ilgili konuşmasını da aşağıda izleyebilirsiniz.

Kuantum bilgisayarlar ve D-Wave ile ilgili önceki incelememiz de burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.