Petfriends.social: Sokak hayvanlarını sahiplendirmeyi amaçlayan sosyal ağ
Girişim

Petfriends.social: Sokak hayvanlarını sahiplendirmeyi amaçlayan sosyal ağ

Türkiye'de kâr amacı gütmeyen girişimlere pek sık rastlamıyoruz. Bu alandaki nadir girişimlerden biri olan Petfriends.social gibi genç girişimcilerin projelerini gördükçe sizinle paylaşmak istiyoruz.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği eğitimine devam eden Oğuzhan Cerit tarafından kurulan PetFriends, farklı alan adı uzantısıyla hemen dikkat çekiyor ama asıl değerli tarafı evcil hayvan sahiplerini bir araya getirerek sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamasına aracılık etmek.

3 ay kadar önce fikir tohumlarını yeşerten Oğuzhan, bugün gelinen noktada sosyal bir ağ kurmayı başarmış. Mobil tarayıcılarla uyumlu tasarımıyla havyan dostlarına ulaşan PetFriends.social, kullanıcılarına soru-cevap paylaşımı, mesajlaşma, ilan bırakma gibi en işe yarar özellikleri sunuyor.petfriends.social evcil hayvan sokak hayvanlari sahiplendirme 2

Sitede veterinerler listelenmeye başlanmış ve evcil hayvan mağazaları da yakında eklenecek. Diğer yandan tüm ziyaretçiler üye olmadan site içeriğine erişebiliyor ama soru-cevap kısmına katkıda bulunmak vb. özellikler için siteye üye olmak gerekiyor.

Kâr amacı gütmediği için mevcut masraflar için bağışa kapı aralayan girişimcimiz yapılan bağışların yüzde 90'ının da sokak hayvanlarına harcandığını ifade ediyor. Petfriends'in bundan sonraki macerasında hem bir internet girişimi olması açısından hem de amaçları doğrultusunda sizlerden en azından paylaşım anlamında destek göreceğini umuyorum.

Yorumlar (11)
 1. Mmelihh Mmelihh

  Bravo yararlı ve güzel bir girişim

 2. Tavsiyem projeniz production oldugunda codeigniter' da

  define('ENVIRONMENT', isset($_SERVER['CI_ENV']) ? $_SERVER['CI_ENV'] : 'production');

  yapmanız...

  MY_Exceptions yazma vaktiniz gelmiş....

  Örnegin;

  http://www.petfriends.social/index.php?/profile/index/31

  1. Oğuzhan Oğuzhan

   İlginiz için çok teşekkürler.

 3. Anlatılanlara göre güzel bir proje...Fakat Türkçe bir yayın olması ve Engilişçe bir isme sahip olmak, üstüne farklı bir uzantı, toparlayamadım...Uluslararası hedef olabilir fakat ....

  1. Oğuzhan Oğuzhan

   Yorumuzun için teşekkürler Vedat bey. Şimdilik hedefimiz Tükiye çapında ama oluşturulan sistem çoklu dil desteğine açık bir vaziyette hazırlandı. Türkiye çapında hedeflerimizi tamamladıktan sonra diğer ülkelere açılma planımız da mevcut.

 4. Alperen Alperen

  Bu projenin petarkadas.com veya mihav.com'dan ne farkı var?

  1. Oğuzhan Oğuzhan

   Alperen bey, Merhaba. petarkadas ve mihav bizim rakiplerimiz. Bir girişimin piyasada hiç olmamasına gerek yoktur, onlar kadar bizde bu pastada yerimizi almak istiyoruz. Sitemize size bekliyoruz, farklarımızı kullanarak ve görerek inceleyebilirsiniz.

   İlginiz için teşekkürler. İyi günler

 5. Emre Çinar Emre Çinar

  Bu hem sosyal ağ hem de www.sahibimolurmusun.org gibi birşey yanılmıyorsam. Domain isminin farklı olması 0-1 mağlup başlamalarına neden olabilir

 6. Cahit Erk Cahit Erk

  Orijinal temayı korusalarmış daha güzel olurmuş.

  http://cdn2.mosaicpro.biz/coral/php/admin/index.html?v=v2.0.0-rc1

 7. Kadir Tutar Kadir Tutar

  Bilgileri güncelle kısmında kullanıcı adı değiştirilemiyor, sitede genel bir yavaşlık mevcut, bilgi ekleyip kaydet dediğimde '' Hata! Şifreler eşleşmiyor.'' mesajı veriyor. Size ulaşabileceğimiz e-posta ya da iletişim formu mevcut değil ya da ben göremedim :) burayı meşgul ediyorum.

  1. Oğuzhan Oğuzhan

   Kadir bey sitenin hakkımızda kısmından,( sağ üst köşedeki '?' iconundan about kısmına ulaşabilirsiniz) konuyla ilgili bir mesaj bırakabilirsiniz.