Yellow Pages içerikleri Yelp'in kullanıcı yorumlarıyla zenginleşecek
Girişim

Yellow Pages içerikleri Yelp'in kullanıcı yorumlarıyla zenginleşecek

Konum tabanlı hizmetlerle ve mekan/firma listeleme hizmetleri alanındaki rekabette yeni bir işbirliğine daha imza atıldı. Türkiye’nin en kapsamlı çevrimiçi firma rehberlerinden Yellow Pages, işyerlerine ve kullanıcılarına daha zengin içerik sunmak için Yelp ile anlaştı.

Yelp üzerinde yapılan gerçek kullanıcı yorumları, bundan sonra 670 farklı kategoride 830 binden fazla işyerine dair bilgi sunan Yellow Pages üzerinde de yayınlanacak.

61 milyondan fazla kullanıcı yorumu

Aldığımız rakamlara göre Haziran 2014 sonu itibariyle Yelp üzerinde dünya çapında 61 milyondan fazla yorum yapılmış. Muhtemelen kullanıcı yorumları açısından bu alandaki en iyi girişim olan Yelp, Haziran 2014 itibariyle ayda yaklaşık 68 milyon mobil kullanıcı ağırlamış.

Her ay 3 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından kullanılan Yellow Pages için bir eksiği tamamlayacağını söyleyebileceğim bu işbirliği Yelp'in de en güçlü yanını değerlendirmesi anlamını taşıyor.

Bu yıl Yahoo'nun Yelp ile benzer bir işbirliği yaptığını, Microsoft'un Foursquare'e yatırım yaptığını paylaşmıştık. Yerel pazara baktığımızda ise Foursquare ile Mekan.com arasında yapılan içerik anlaşması aklıma geliyor ve bundan sonra yaşanacak gelişmelerin satın almalara dönük olabileceğini düşünüyorum.

Yorumlar (5)
 1. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

  Taşıma suyla değirmen dönermi? Dönebilir. Kopya içerikle? Bir ihtimal. Küçük ihtimal ama ihtimal işte. Yellow sanırım arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak ve düşen ziyaretçi trafiğini yükseltmek ve ayrıca ziyaretçiyi sitede daha fazla tutmak için yapacak. Malum google'nin algoritması içeriğin kopya olduğunu anladığı vakit yaklaşık 3Milyon olan o ziyaretçi 2'leri 1'leri görebilir. Ki kanaatim öyle olacağı yönünde. Zaten sen veritabanını yelp'e kiralamışsın, yelp'in paralı askerleri tarafından yazılan yorumlarıda yayınlarım ve indekse açarım dersen... Hayırlısı.

  1. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çok güzel bir örnek yazmışsınız. İçerik paylaşımı ile kopya içeriği birbirine karıştırmayın. İçerik paylaşımı İnternet devlerinin hizmet kalitesini arttırmak için başvurdukları yöntemlerden biridir. Arama motorları da doğru şekilde yapılan içerik paylaşımını cezalandırmaz.

   1. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

    Umarım aynı eleştriyi ve ukelalığı kendinede yaparsınız. Arama motorları henüz bu tip halisane durumları algılayıp "heee siz oydaşarak bir iş peşindesiniz peki" diyecek gerek algoritmik gerekse teknolojik zekaya sahip değiller. "İçerik Paylaşımı" şeklinde bir kavram oluşturup birbirinin aynı bir içeriği iki ayrı platformda görüyorsak bu "Kopya İçerik" tir. Bunu ıvırıp kıvırıp janjanlı kelimlerle farklılaştırıp makyajlamanın alemi olmasa gerek. Ki zaten her ikisinede bakılacağı üzere içeriklerin bire bir aynı olduğu görülecektir. Çünkü Yelp, Yellow ile anlaşması bulunmakta ve güncel içeriği yelp'e sağlamakta. Bu da her daim kopya içeriğin var olacağı anlamına gelecektir. Şimdi sizin "Arama motorları da doğru şekilde yapılan içerik paylaşımını cezalandırmaz." kıvırma payına gelecek olursak. doğru şekilde yapılacak olan tek şey yelp'in paralı askerlerine yazdırdığı yorumlarla içeriği farklılaştırmak olacaktır. Ki zaten dananın kuyruğunun koptuğu anda yellow bu yorumları kendisinin yayınlayacağını açıklamasıdır.

    Şimdi kendi alanlarında dev olan bu iki mecranın ilişkisine bendenizi kötümser bakmaya yiten veriye gelecek olursak. Alexa verileridir. İçerik paylaşımına yanılma payıyla 2013'ün ilk çeyreğinde başlanıyor ve o günlerden bu günlere yellow'un trafik kaybına alexa verilerinden ulaşmak mümkün. 18Bin'lerden 30Bin'lere gerileme olduğu görülüyor.

 2. İhsan Sert İhsan Sert

  Yellow Medya yanlış işler yapiyor. Gördüğüm kararıyla da bu hatalr yüzünden gittikçe trafiği düşüyor. Zaten içerik verdiğin bir yerin içeriğini alip sitene koyarsan google kizar buna. Trafiğinin %90'ini aldığın bir yeri kızdirmayacaksin. Üç bilemedin dört seneye bu firma kepengi indirir benden demesi.

 3. Ersin Tuzun Ersin Tuzun

  ben daha önce bu konuda araştırma yapmıştım, http://www.meraklikullanci.com sitesinden ilham almıştım. baya başarılı