Uber Almanya genelinde yasaklandı
Mobil

Uber Almanya genelinde yasaklandı

Uber'in yakın zamanda Berlin'de karşılaştığı yasal engel Almanya geneline taşındı. Frankfurt'ta bir mahkeme, bugün Uber'in ülkede faaliyetlerini yürütmek için gerekli yasal izne sahip olmadığına karar verdi.

Spiegel'in ilgili haberine göre Frankfurt mahkemesi, Uber'in 28 Ağustos tarihinde operasyonlarını durdurmasına karar verdi. Uber'in haksız rekabet nedeniyle ülke çapında daha fazla yolcu taşıyamayacağı kararının ihlali durumunda, 250 bin euroya kadar bir para cezası veya idari tutukluluk cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Uber'in duruşmaya katılmasından önce verilen kararın geçici olma ihtimali de var; yani Uber'in savunmasına göre Almanya genelindeki yasağın kalıcı olup olmayacağı netlik kazanacak.

Uber tarafından Frankfurter Allgemeine gazetesine yapılan açıklamada, şirketin karara karşı mücadele edeceği ve haklarını sonuna kadar savunacağı belirtiyor. Uber, rekabetin herkes için faydalı olduğunu söyleyerek kendisini savunuyor.

Yakın zamanda Berlin'de yasaklanma kararıyla karşılaşan Uber, itirazını mahkemeye iletmiş ve bunun ardından operasyonlarına devam etmişti.

Yorumlar (5)
  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    yasaların uygulandığı ülkeler. Kesinlikle yasaklanmalı. Taksi vergisi, bedelini ödemeden bu hakka sahip olursa herkes istediği gibi taşımacılık yapar.

  2. Almanya'ya yakışan bir karar.

    Yok öyle ahlak sınırı tanımadan rakipleri batırmaya çalışıp buna rekabet demek.

  3. Almanyada artik girisimcilik ölür, inovasyon biter. Cunku yasaklar var :(

  4. Taksiciler doğrudürüst taksicilik yaparlarsa insanlar başkalarının arabasına binip risk alır mı? Türkiye'de taksiciliği aklına esen herkes yapabilir. Hiçbir sınırlama olmadan... Beni koruyan kanunlar yoksa ya da işlemiyorsa taksiye binmek zorunda bırakılmam ulaşım hakkımın gaspıdır.

  5. Uber tarzı yıkıcı ve hegemonyal rekabet anlayışına sahip bir firma sadece Almanya'da değil bütün dünyada yasaklanmalı. O kadar hukuk ve ahlak dışı uygulamaları var ki, anlatsam mideniz bulanır. Uber piyasaya kesin hakim olduktan sonra artık taksi emekçiçsi kazanır ne de taksileri kullanan halk. Bütün kaynaklar Uber merkezine doğru yönlenir.