Uber, Lyft ve diğer rakiplerinin işini marka temsilcileriyle bozuyor

Uber, Lyft ve diğer rakiplerinin işini marka temsilcileriyle bozuyor

Şehir içi taşımacılığa yeni bir soluk getiren Uber'in haksız rekabet ettiği yönündeki dedikodular The Verge'ün özel araştırmasıyla yeni bir boyut kazanıyor. Kaynaklardan alınan bilgiler Uber'in, Lyft ve diğer rakipler üzerinde agresif ve adil olmayan bir yol izlediğini gösteriyor.

İlk olarak CNN'in Ekim 2013′ten bu yana Uber çalışanlarının 5560 kez Lyft araçlarına istek gönderip iptal ettiğini gösteren bir araştırma yayınlanmıştı. Uber de önce bunu reddetmiş ardından karşı atak yaparak Lyft çalışanlarının 13 bin sahte çağrı yaptığını iddia etmişti.

"Marka temsilcileri ava çıkıyor"

The Verge'ün elde ettiği bilgiler de CNN'in araştırmasını doğrular nitelikte ve yeni bilgiler içeriyor. Buna göre Uber, Lyft'in şoförlerini kendine çekmek için marka temsilcilerini kullanmış. Hızlı bir işe alım sürecine girdiği söylenen Uber, bu marka temsilcilerini telefon ve kredi kartlarıyla destekleyerek sahaya indirip rakip avına çıkarmış.

Bu kişiler Lyft ve rakip şirketlerin sürücülerini kendi araçları içinde 'baştan çıkarmaya' çalışırken bazen bu kişilere yedek bir telefon sağlandığından da bahsediliyor. Lyft'in New York'a giriş etkinliğini de yakından takip edin sürücülere kanca taktığına değiniliyor.

Bu durum açık pazar rekabeti gibi düşünülebilir ama detaylara bakıldığında Uber'in 'işi biraz abarttığı' görülüyor.

"Uber yalan söylüyor"

Bir sürücünün yaptığı açıklamaya göre de bu söylenenler pekala doğru ve Uber, müşterilerine, medyaya ve yatırımcılarına yalan söylüyor. Bu açıklamalar üzerine Uber'in sürücülere açıklama yapmama konusunda uyardığını da öğreniyoruz.

Bundan sonra hangi iddiaların ve kanıtların ortaya atılacağını bilmiyoruz ama ortada ciddi bir 'kapışma' olduğu malum. Uber'in SLOG adlı pazarlama programı ve Lyft'in rakip sürücüleri kendine çekmek için nakit para dahil olmak üzere çeşitli teklifler sunması bu ikili arasındaki rekabetin boyutunu net olarak gösteriyor. Forbes'a göre ise "Uber ve Lyft birbirini öldürmek/bitirmek istiyor".

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.