Basketbol takımı satın alan Steve Ballmer, Microsoft'taki tüm görevlerinden ayrıldı
Genel

Basketbol takımı satın alan Steve Ballmer, Microsoft'taki tüm görevlerinden ayrıldı

Microsoft'taki 34 yıllık kariyerine artık tamamen nokta koyan Steve Ballmer, 2000 yılında devraldığı Microsoft CEO'luğu görevini geçtiğimiz yıl devretmişti. CEO'luk görevini Satya Nadella'ya devrettikten sonra, Microsoft Yönetim Kurulu'ndaki görevlerine devam eden Ballmer'ın, 12 ay içerisinde emekli olacağı da zaten biliniyordu ve bu 12 aylık sürenin tam da sonunda, görevlerinden istifa etti.

Microsoft'un ve belki de tarihin en renkli yöneticilerinden biri olan Steve Ballmer, yeni kariyer planını da yapmış olacak ki, çok sevdiği basketbol sporunun içine girme kararı aldı.

NBA'de oynayan Los Angeles Clippers basketbol takımını tam 2 milyar dolar ödeyerek satın alan Ballmer, bundan böyle spor yöneticiliği yapacak. 33 yıldır Los Angeles Clippers'ı yöneten Donald Sterling'in ırkçı söylemleri yüzünden NBA kuralları gereği el konulan takımın sonraki patronu, Microsoft'taki 34 yıllık kariyerine son noktayı koyan Ballmer olması bakalım takımın başarısına nasıl etki edecek?

Bir teknoloji şirketinden, bir spor kulübüne geçişe de sanırım ilk defa şahit oluyoruz. Kısacası Steve Ballmer bundan böyle hafızalarımıza kazınmış "Developers, developers, developers" lafı yerine, aşağıdaki gibi parke sahaların yıldızı olmaya çalışacak.

Yorumlar (6)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  çok başarısız bir ceo,mobil'de %2'lerde olmasının tek neden bu adam

  1. Keske bilginiz olmadan fikriniz olmasa. Ornegin Microsoft Steve Ballmer'dan sonra kurumsal yazilim alaninda en onemli sirketlerden biri oldu.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Mobil'i ısklamak, bing, IE, hotmail, surface, skype windows 8 gibi saçma ve kararsız bir sürüme kadar olan tüm başarısızlıkları kesinlikle kabul edilemez ve çağı yakalamayan bir firma izlenimi veriyor.Kurumsal tarafta iyi işler yapmış olabilir ama vizyon açısından büyük sıkıntılar yaşıyorlar.

    Son Kullanıcıyı bu kadar umursamayacaklarsa IBM gibi yollarına devam edebilirler. Yaptıkları işlere bakıyorum IE'sinden hotmailine kadar uygulamalar oldukça başarısız. Lisans ücretleri de oldukça yüksek. Son kullanıcı tarafında başka gelir modelleri olmaması 200 USD civarında işletim sistemi lisans ücretleri gelecekte sürdürülebilir bir model değil. Bu paraya neredeyse cihazıyla beraber işletim sistemi alınabiliyorken hala 1000 küsür dolarlarda tablet satmaya çalışmak (üstelik oldukça ağır ve kalın) bence geldikleri durumu çok iyi özetliyor. Internet'i gerçekten anlamamış olmaları da cabası. Neredeyse internet'te girişimleri yok.

   2. @Enver

    Steve Ballmer doneminde Microsoft'un milyarlarca dolarlik gelirleri uce katlandi. Xbox dogdu. Windows 7 buyuk basariya ulasti. Bing bile cok gec baslamasina ragmen en onemli ikinci arama motorlarindan biri oldu. Mobil alaninda Windows Phone %10 pazar payina ulasmisti. Windows Server ve .NET dunyanin en onemli platformlarindan biri haline geldi. Facebook'a cok erken donemlerde yatirim yapti.

    Steve Ballmer'in hatalari olmustur, Microsoft'un geri kaldigi alanlar olmustur. Ama kulaktan dolma bilgilerle gerceklestirdigi isleri gozardi edip "cok basarisiz bir ceo" demek gulunc kaciyor.

  2. Enver Bey'e katılıyorum. Kurumsal yazılımsa mesele IBM hatta şu sıralar DELL gibi şirketlere özel çözümlerle devam edebilirler. Steve Ballmer'in Microsoft'a kazandırdığı IT vizyonuna sözüm yok. Ancak son kullanıcı anlamında ortada elle tutulur gözle görülür bir başarı yok bence..

 2. Paul allen seattle seahawks ve portland trailblazers sahibi