Steve Ballmer gerçekten neden ayrılıyor?
Analiz

Steve Ballmer gerçekten neden ayrılıyor?

Microsoft henüz bugünkü çapının çok daha gerisindeyken 11 Haziran 1980 yılında Bill Gates, şirketin ilk işletme müdürü olarak 24 yaşındaki Steve Ballmer’ı işe aldı. Ballmer o sırada Stanford’da işletme master’ı yapıyordu ama arkadaşı Bill Gates’in ricasını ve maaş artı şirket hissesi teklifini geri çevirmeyerek Microsoft’a katıldı.

2000 yılının başında Microsoft’ta CEO görevini üstlenen Ballmer, bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bu görevi 12 ay içerisinde bırakacağını açıkladı. Fakat Ballmer’ın emekliliği ile ilgili yapılan açıklamada bu ayrılığın nedenleri ile ilgili net bir ifade yer almıyor.

Böyle olunca da farklı yorumların ortaya çıkması kaçınılmaz hale geldi. İşte Ballmer’ın Microsoft’ta CEO’luk defterini kapatmasının olası nedenleri…

Wired’ın 10 yıl geç kalınmış bir karar olarak nitelendirdiği, AllThings D'nin Microsoft çalışanlarına sorduğu ve rakamlarla, Huffington Post’un ise grafiklerle açıklamaya çalıştığı ayrılığa dair ilk önemli nokta bunun herkes için ani bir karar olduğu. Her ne kadar karar öncelikli Ballmer’a ait gibi görünüyor olsa da, kendisi de bu kadar erken bir emekliliği planlamamıştı diye tahmin ediyoruz.

Bill Gates desteğini çekti mi?

Fakat bu düşünceyi dile getirmesinin ardından aralarında Bill Gates’in de bulunduğu yönetim kurulunun da onay vermesi süreci oldukça hızlandırmış gibi görünüyor. Bu sırada 1970’lerden beri yakın arkadaş olan Ballmer ve Gates’in araları açılmış gibi görünüyor. Ballmer’ın ayrılığını açıklarken Gates’ten hiç bahsetmemiş olması ve Gates’in de bu haber üzerine, Balmmer yerine yeni CEO bulma konusunda odaklanan açıklamalar yapması bu ihtimali güçlendiriyor.

Her ne kadar kendini daha çok hayır işlerine vermiş gibi görünüyor olsa da, Microsoft’ta hala bir numaralı adam olan Gates’in etkisi olmadan bu kadar büyük bir değişimin yaşanmayacağına inanların sayısı oldukça fazla. Ballmer’ın trendleri kaçırarak rakiplere geniş hareket alanları bırakmış olması ile eleştirilmesine rağmen Gates hiçbir zaman bu konuda bir eleştiri getirmemişti. Bununla beraber Gates’in bu konuda artık sabrının tükenmiş olması, CEO olduğu dönemde şirketin sermaye değerinin yarı yarıya azaldığına şahit olan Ballmer’ın da en büyük destekçisini kaybetmiş olması anlamına geliyor.

Yoksa Ballmer’ın emeklik kararını ValueAct Capital mı verdi?

Fakat Ballmer’ın ayrılmasının nedeni Bill Gates değil, Jeffrey Ubben da olabilir. Ubben ismini sizlere tanıdık gelmemiş olabilir. Ubben, ValueAct Capital adlı yatırım firmasının kurucusu ve iddialara göre Ubben’in Ballmer’ın ayrılmasını için 2 milyar nedeni var.

Söylentilere göre Ubben, Nisan ayında 2 milyar dolarlık hissesini satın aldığı Microsoft’un yönetim kurulunda bir yer edinmek istiyor. Karşısında ise bir engel var; Steve Ballmer. Her ne kadar Ballmer istifasında ValueAct’in herhangi bir etkisi olduğunu reddediyor olsa da, yine de bu ihtimalin üzerini çizmek pek kolay değil…

Ballmer’ın emekliliği ile ilgili yukarıdakiler başta olmak üzere pek çok farklı görüş ve yorum var. Muhtemelen de doğru olan bunlardan sadece bir tanesi değil. Birkaç farklı koşulun bir araya gelmesi ile birlikte bu noktaya gelinmiş olması daha yüksek ihtimal gibi görünüyor…

Yorumlar (6)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence çoktan kovulmalıydı. bu kadar tepki çeken ve tutarsız win8, mobilde geri kalması, arama motorundaki başarısızlıklar ve ie10'a kadar çözülemeyen versiyon sorunları, uçuk lisans ücretleri sadece microsoft'u değil kullanıcı ve geliştiricileri de zor durumda bıraktı.

  Ayrıca sosyal medyada da MS facebook anlaşması dışında her hangi bir söz sahibi değil. Bu kadar para varken vizyonsuz olmayı nasıl başarıyorlar gerçekten merak ediyorum.

  MS son 10 yıldır .net'ten başka sektöre neredeyse hiç bir şey katmadı. Sadece google'ı takip etmeye çalıştı. Bence çok fazla radikal değişikliğe ihtiyaçları var hala değişiklik konusunda oldukça çekimserler.

  1. MS her 5-10 yılda bir bütün geliştirme araçları ve programlama dillerini çöpe atıp bütünüyle yenisine odaklandığında peşine düştüğü geliştiriciler bundan zararlı çıkıyordu. Oysa .net platformu böyle olmadı, MS'e bile yakışmayacak derecede başarılı oldu. MS yapacaksa diğer bütün işlerinde de aynı benzersiz kaliteyi yakalamaya çalışmalı.

   Belki şirket yönetmek program yazmak gibi teknik bir konu değildir ama bu şirketlerin yazılımla bu günlere geldiğini kurucularının bir şekilde yazılım kökenli olduğu hatırdan çıkarmamak lazım.

   Bunu niye söylüyorum? Çünkü bugün google için en sempatik cümleleri iki grup insandan duyarsınız: biri teknik insanlar (yazılımcılar, it personeli vs) diğeri ise zor ve karmaşık işlerden anlamayan basitlik isteyen google kullanıcıları.

   MS'in geliştiricilerin gönlünü fethedebilen zengin bir kaynağı var. Yine bütün MS teknolojileri ile üretilen ürünlerin muhatabı olabilecek çok geniş bir son kullanıcı güruhu da var.

   Ancak her ikisinin de tepesinde apple tarafından sürekli eleştirilen kronik estetik-zevk-sanat eksikliğine sahip bir tüccar kafası var. O kafanın biraz da vizyona da ihtiyacı var ama bana göre daha kolay bir yol da var. İçindeki dehaları şirket yönetimi (demeyeyim de vizyonun şekillenmesi) açısından kullanabilirse çok daha kestirme sonuca ulaşabilir.

   Bir şirkette (sanırım disney'de) temizlikçisinden, ceo ya kadar herkesin herkesin görebileeği serbest bir panoya fikirlerini asmasını sağlamışlar ve güzel şeyler olmuş. Evet böyle basit değil belki ama bir yöntem bulunmalı. Yoksa o dahiler başka bir şirkette fırsat bulup insanlığa birşeyler kazandırmak istediklerinde bir sürü vakit kaybetmiş olacağız.

   1. .net teki tek yenilik tek dil kullanarak programlama yapmaya çalışmak.. bütün dilleri tek platformda topladilar.. yeni şeyler katmis olabilirler ama genelde sürekli kopyaladilar.. java php ve flash tan caldıkları çok şey var.. şimdi de php de ne kadar mimari varsa aynısını yapmaya çalışıyorlar.. microsof programlama dilleri yüzünden çok kan kaybetti bunları geri kazanmak adına resmen kopyalama yapti. amaç her dilden geçişleri kolaylaştırmak.. ben net kullanıyorum ama gidisat beni korkutuyor çünkü microsof çok fazla programciyi yariyolda birakti..

 2. Çünkü Microsoft çağın gerisinde kaldı, eski hantal bir firma görünümünde. Mobil trenini kaçırdı yakayalabilir mi pek sanmıyorum. Son zamanlarda Microsoft ile alakalı güzel bir haber okumadım, sürekli ne kadar başarısız olduğundan bahsediliyor.

 3. Bizdeki Binali Yıldırım neyse Microsof taSteve Ballmer de odur.

  tablete klavye koyma fikri bilgisayarların klavye ile kullanılması gerektiği konusundaki ısrarından başka nedir ?

  Ne klavyesi bilader ? Millet artık tahmin ediyor yazacağını zihninden okumaya çalışıyor Microsoft elinden gelse Seri, Paralel portlu tablet çıkaracak.

  Microsoft 'un vizyonu bitti.Hiçbir zaman büyük ölçekli düşünemedi ve bu onun sonu olacak.

  Dünya da hiçbir büyük kuruluşun sunucusu MICROSOFT değildir.Yakında terminalleride olmayacak.

 4. Micsoroft ile ilgili eleştirilere fazlasıyla katılıyorum. Ballmer'in beğenerek kullandığımız XP'nin ortaya çıkartılmasında her aşamada proje başındaydı diye biliyorum. Onun dışında diğer projelerde sınıfta kaldığı ortada