RestoranlarNette.com: Restoranlara sipariş sistemi olan web sitesi ve mobil uygulamalar geliştiriyor
E-Ticaret

RestoranlarNette.com: Restoranlara sipariş sistemi olan web sitesi ve mobil uygulamalar geliştiriyor

İnternetten yemek sipariş girişimleri büyük yatırımlar alırken yeni bir girişim restoranları bu sipariş havuzundan çekerek kendi ayakları üzerinde durmaya çağırıyor. RestoranlarNette.com her restorana özel web sitesi, yemek sipariş altyapısı ve mobil uygulamalar sunuyor.

Ahmet Faruk Yılmaz ve Bülent Alan tarafından kurulan RestoranlarNette.com, dışarıya yiyecek servisi yapan tüm mekanlara kendi sipariş altyapılarına sahip olma şansı sunuyor. Hedef, restoranları yemek sipariş sitelerine komisyon ödemekten kurtarmak ama internetten sipariş yolunu da kapatmamak. Bunu da geliştirilen hazır teknoloji altyapısıyla sağlıyor.

Şu anda sipariş sistemine sahip bir web sitesini içeren Başlangıç Paketi'ni ücretsiz olarak sunan girişim, özel raporlama ve Facebook uygulaması içeren Kurumsal Paket'i aylık 200 TL, mobil uygulamalar da içeren Profesyonel Paket'i ise aylık 350 TL ücretle sunuyor.

Bir yıllık bir çalışmanın ardından yayına alınan proje yazılım geliştirmenin yapıldığı Eskişehir'de 40'a yakın restoran tarafından 6 aydır kullanıldığını öğrendik. İstanbul, Ankara ve Bursa'da ise satış çalışmalarına başlanmış ve 3 ilde yaklaşık 40 restoran tarafından kullanılmaya başlanmış.

Restoranları ortak bir havuzda toplayan sipariş sitesi de yolda

Bir yandan girişimleri kendi ayakları üzerinde durmaya yönlendiren RestoranlarNette.com, bir yandan da havuz tipi sipariş sitesi kurarak kendini sigortalıyor. Geliştirilmekte olan YemeklerNetten.com, RestoranlarNette.com'a üye olan restoranların dahil edildiği ortak bir yemek sipariş sitesi olacak. Büyük şehirlerde belli bir restoran sayısına ulaşıldığında da site kullanıma açılacak.

RestoranlarNette.com'un büyük rakipler karşısında rekabet etme şansı düşük olsa da, iyi bir saha pazarlaması ve ücretsiz paket seçeneğiyle daha çok dikey satış noktaları üzerinden büyüme yakalayabilir. Tabii bu durum bir pazarlama/istihdam bütçesi gerektiriyor ki bu da girişimin ayakta kalma süresini ve büyümesini doğrudan etkileyen bir durum.

YemeklerNetten.com'un ise en azından bir süre online yemek sipariş pazarının bilinmeyen oyuncuları arasında kalacağını söylemek mümkün.

Yorumlar (8)
 1. çok güzel fikir bence başarılar dilerim yemeksepeti'ne kaliteli bir alternatif gerekiyor artık

 2. Sema Yenice Sema Yenice

  fikir güzel , böyle projeleri desteklemek lazım...arkadaşlara başarılar diliyorum

 3. Firat bey, piyasada haber mi yok da inanmadiginiz heyecan duymadiginiz girisimleri paylasiyorsunuz.

  1. bu hizmeti sunan cok daha kaliteli sirkette var ama nedense bunun reklami yapilmis. haber diye bize reklamlari yutturuyorlar.

 4. Google satın aldığı appetas benzer hizmetler sunuyor. Ancak fiyatlarda biraz kampanya yapmaları iyi olur gibi.

 5. Çok saçma ve daha çok maliyetli olur. Bu adam bu işi yapmak için extra dijital marketing bütçesi ayırması gerekir. Astarı yüzünden pahalıya gelir.

 6. Bu tür girişimleri desteklemek gerekli,hep aynı çevreden çıkıyor projeler,ali ustaya destek :)

 7. kurumsal ve Pro pakettte aylık sabit tutar isteniyor. Satış garantisi var mı? Yok? Reklam desteği var mı? Yok. Ekstra para çıkışı var mı? Var. Madem firmaya özel girişim neden ileride ayrıca havuzda toplanmak isteniyor.? Firmanın yanında olduğunu hissi vermek isteniyorsa win win sistem uygulanmalı ama yok. Kusura bakmayın ama dereyi geçene kadar taktiği uygulanıyor. Geçmiş örneklerinden bir farkı yok.