Online yemek siparişi pazarının bilinmeyen oyuncuları
E-Ticaret

Online yemek siparişi pazarının bilinmeyen oyuncuları

Türkiye internet sektöründe sıcaklığını koruyan kategorilerden biri tartışmasız online yemek siparişi pazarı. Her ne kadar online yemek siparişi pazarının açık ara lideri Yemeksepeti olsa da pazara giren irili ufaklı birçok girişimin mevcut olduğunu söylemek mümkün.

Özellikle Yemeksepeti'nin dünyanın en büyük fonlarından biri olan General Atlantic'ten 44 milyon dolar yatırım alması, tüm gözleri bu alana çevirdi.

Online yemek siparişi kategorisi altında belli bir büyüklüğe erişenler şirketler olduğu gibi kapanan da birçok girişimin bulunduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar pazar payları çok az olsa da işte online yemek siparişi sofrasının bilinmeyen lezzetleri.

Şu anda 4 şirket dikkat çekiyor

İlk olarak online yemek siparişi pazarında şu anda aktif olarak bulunan sitelerden bahsedelim. Şu anda Türkiye online sipariş pazarında Yemeksepeti haricinde bulunan ve operasyonlarını genişletmeye çalışan şirketlerin sayısı maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu şirketlerin arasında İştelezzet.com, Neyiyelim.comUniyemek.com ve Yemekdemek.com bulunuyor.

Saydığımız şirketlerin dışında birçok küçük ve büyümeye çalışan şirketler de bulunuyor. Bu şirketleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Istelezzet.com

Istelezzet.com ile online yemek siparişi pazarını incelemeye başlayalım. 2007 yılında kurulan İştelezzet.com, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Bursa ve Koceli olmak üzere şu anda 7 ilde hizmet veriyor. Şirketin anlaştığı restoran sayısıysa şu anda 2 bin civarında. Kullanıcılarına 6 farklı kategoriyle hizmet veren sitede, organik ürünler, diyet yemekler ve mangal keyfi gibi farklı kategoriler bulunuyor.

İştelezzet.com'un sahibi Ahmet Hakan Özgür'den aldığımız bilgilere göre İştelezzet.com uluslararası sermayelerle ortaklıklara sıcak bakıyor. Hatta Ahmet Hakan Özgür, dünyada online yiyecek içecek siparişi alan büyük sermaye ve yatırım gruplarıyla stratejik ortaklık için görüşmeler yaptıklarını ifade ediyor.

Neyiyelim.com

2006 yılında Özgür Amil tarafından kurulan Neyiyelim.com, yola home-ofis bir girişim olarak pazara ilk adımını attı. Kuruluşunun üstünden 6 yıl geçen girişim, operasyonlarını 14 şehire yaymış durumda. Neyiyelim.com'dan aldığımız bilgilere göre şirket, içinde KKTC'nin de içinde bulunduğu 52 şehirde yapılanma sürecini devam ettiriyor. Şirketin anlaşmalı restoran sayısıysa 580.

Neyiyelim.com'un elinde Onlineyemek.com alan adı da bulunuyor. Onlineyemek.com sitesine girenler, Neyiyelim.com'a yönleniyor. Bu yüzden şirketin arama sonuçlarında öne çıktığını söylemek mümkün.

UniYemek.com

2007 yılında Ali Caner Öner'in yüksek lisans bitirme projesi olarak hayata geçen Uniyemek.com, ilk etapta 5 şehirle açılmış. 2009 yılındaysa şirket bir yapılanmayla beraber 12 şehire ulaşmış. Bu illerin arasında KKTC'nin de bulunduğunu belirtelim.

UniYemek.com'un Genel Koordinatörü Ali Caner Öner'den aldığımız bilgilere göre bölgesel ortaklıklarla ilerleyen proje, şu anda 100 restoran sayısına ulaşmış durumda. Siteye kayıtlı kullanıcı sayısının ise 18 bin olduğunu belirtelim. Bölgesel ilerlemeyi tercih ettiklerini ifade eden Ali Caner Öner, 'mahalle mahalle' büyümeye odaklandıklarını söylüyor.

Yemekdemek.com

Online yemek siparişi pazarındaki, çiçeği burnunda diyebileceğimiz girişimlerinden biri Yemekdemek.com. Yaklaşık bir hafta önce kullanıma açılan Yemekdemek.com'un açılan bir girişimin temelleri aslında daha eskiye dayanıyor. Girişim, 2009 yılında kurulan Vodolin'e bağlı olarak operasyonlarını sürdürmeye başladı. Özgür Kaya ve Haluk Alemdar tarafından kurulan Yemekdemek.com, şu anda 2 bin 500'ün üzerinde restoranla çalışıyor.

Şirket kurucularından aldığımız bilgilere göre Yemekdemek.com, zincir restoranlarla çalıştığı için Türkiye'nin birçok şehrinde kullanılabiliyor. Gelecekte global pazarları hedefleyen girişim, 5 ülkede operasyonlarını genişletmeyi planlıyor. Öte yandan Yemekdemek.com ekibinde 35 kişinin çalıştığını da belirtelim.

Sofradan kalkan siteler bulunuyor

Şu anda kullanımda olan şirketler yukarıda paylaştığımız şekilde. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var: Türkiye online yemek siparişi pazarına veda eden şirketler. Afiyetle.net, Aloyemek.com, Anindayemek.com, Doydum.com, Evdebalik.com, Neleryesek.com, Nettenye.com ve Sefertas.com bizim bulabildiğimiz şirketler arasında.

Türkiye online yemek siparişi pazarında yer almaya çalışan şirketler arasında özellikle Anadolu şehirlerine ait girişimler dikkat çekiyor. Örneğin, İzmir merkezli Adreseyemek.com, Kayseri merkezli Neyersin.com ve Antalya merkezli Neleryesek.com'u söyleyebiliriz. Ancak bu şirketlerinde bir kısmı yapılanma sürecini devam ettiriyor, diğer bir kısmıysa sitesini kapatmış durumda olduğunu paylaşalım.

Türkiye online yemek siparişi sektöründeki rekabetten bahsetmek şu an için mümkün değil. Açık ara pazar lideri Yemeksepeti harcindeki diğer şirketlerse büyümelerine devam ediyor görünüyor. Ancak bu şirketlerin pazardan çift haneli pay almasının şu an için mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Yukarıda paylaştığımız şirketlerin yatırımlar alarak, online yemek siparişi pazarındaki rekabeti arttırabilecekler mi gelecekte göreceğiz.

Yorumlar (43)
 1. Alper Alper

  Webrazzi yine taraflı yayın yapmış !!!!! http://www.menumnette.com/ da var. ve farklı özellikleri barıdırıyor bünyesinde. Diğerlerini geçeceğini düşünüyorum

  1. Ahmet Can Şit Ahmet Can Şit

   Merhaba Alper Bey,

   Taraflı yayın yapmak amacıyla veya kasten Menumnette.com'a haberde yer vermemiş değiliz. Haberde yer alan online yemek siparişi şirketlerini araştırıp, biz iletişime geçtik. Menumnette.com ile iletişime geçebileceğimiz bir e-posta adresi varsa bizimle paylaşın ve gerekli soruları sorarak haberde yer vermeye çalışalım.

   1. Mazlum Dinler Mazlum Dinler

    Merhaba Ahmet Bey,

    Bir webrazzi takipçisi olarak sitemizi de yazınız da görmek isterdik. Sorularınız merak ile bekliyoruz.

    [email protected]

    Teşekkürler.

   2. Site zaten online yemek siparişi pazarında bulunmuyor ki.

  2. Hakan Hakan

   Ne alaka. Dediğiniz siteyi kim duymuş bugune kadar. Taraf diyorsunuz birde komik olmayın lütfen.

   1. Alper Alper

    Hakan bey sanki diğerleri yatırım almış haberimiz mi yok. siz görmediyseniz ben ne yapayım. Araştır buö-l be adam .

   2. Hakan Hakan

    Benim söylemek istediğim site ile alakalı değil. 1 site unutulmuş veya bilinmiyor diye taraf tutma gibi bi ibare kullanamazsınız. Kullanırsanız komik duruma düşersiniz. Bu dediklerimin araştırmak ile bir alakası yok.

  3. Mazlum Dinler Mazlum Dinler

   Alper Beye desteği için teşekkür ederiz.

   1. Alper Alper

    rica ederim. menümnettenin daha iyi olacağını düşünüyorum.

  4. Anıl Anıl

   Gerçekten online yemek siparişi ile ilgili olmayan bir site için koparılan yaygara çocukça. Tam da bu çocukça yaygaranın ardından site sahibinin çıkıp "bizimle ne alakası var" diyeceğine gidip onun da ağlaması pek komik.

 2. Yemek sepeti'ye yakın zamanlarda başlayan ve Doğan grubunun satın alıp daha sonra kapattığı aloyemek.com'u unutmuşsunuz.

  Çok eskilerde kalmış olabilir ama Yemeksepeti'ne gerçek rakip olan tek site buydu. Bunu yazmamış olmanız büyük bir eksiklik.

  1. Tarkan Karabel Tarkan Karabel

   aloyemek.com neden başaramadı? Bilen varsa tecrübeleri paylaşabilir mi?

  2. Sonmez Sonmez

   Yaziyi okusaydin keske, sofradan kalkanlar diye bahsettigi bolumde geciyor aloyemek

   1. Tarkan Karabel Tarkan Karabel

    Nedenleri maalesef yazmıyor. Şu hataya düştüler veya şunu yapamadılar demiyor. Buradan sayısız ders çıkarmak mümkün ama nedenleri keşke yazılsaydı.

 3. Hasan Hasan

  Antakya Merkezli www.neyiyek.com da bu kategoride değerlendirilebilecek sitelerden ve bence gayet güzel...

 4. Balıkesirde yemek sepetinden daha fazla işletmeyi listeleyen www.acikinca.com var. Yemek sepetide burada büyükmek için olur olmaz işletmeleri listeye ekliyor sonra zehirlenenler olduğunu duyuyoruz. Yemek sepeti bir restoranı listeye alırken hangi kriterlere dikkat ettiğini çook merak ediyorum.

 5. Barbaros Barbaros

  Bu birbirinden güzel girişimlere bir tavsiyem var! www.tummarketler.com diye bir uygulama var onu mutlaka inceleyin ve mutlaka görüşün.Sizi vb.uygulamaları geleceğe taşıyacak başarılı bir sistem.10 larca 100 lerce insan çalıştırmanıza gerek olmadığını herşeyi teknolojiyle çözebileceğinizi göreceksiniz.

 6. Ziya Retçi Ziya Retçi

  yemeksepeti haricindeki diğer siteleri inceledim. hiç biri ne tasarım olarak ne de kullanım ve işlevsellik olarak rakip olacak seviyede değiller.. böyle rekabet edilmez cidden cok dandikler..

  1. Alper Alper

   yemeksepeti işlevsellik ve kullanım olarak iyi değil sadece öyle bir algı yarattılar.

  2. Mehmet Mehmet

   Yemeksepetinin pazara ilk adım attığı yıllardaki tasarımı nasıldı peki?

   Teknolojinin hızlı ilerlemesine rağmen tasarımı yeni değiştirip yeni teknolojiye anca ayak uydurdular.

   Ayrıca yemek arama kısmında türkçe karakter kullanarak büyük ve küçük harflerle arama yapınca farklı sonuçlar döndürüyor bilmem farkında mısınız.

  3. Bekir Sahin Bekir Sahin

   yemek sepeti com rakip olacak tek sirket avrupa dan ngeliyor cok yakinda türkiyededeki calismalarimiz tamalandiginda türkiye piyasasinda yerimizi almis olacagiz tabiki son derece modern ve kolay siparis vereilen bilen bir web tasarimimiz var avusturyada merkezi bulunan sirketimiz suan bir cok avrupa ülkesinde faliyete ama cok yakindada türkiyede olacagiz bu bir duyurudur tarafimizdan

 7. Neyiyelim.com tam oturmuyor aslinda, onlineyemek.com u birincil domain olarak kullanmalari lazim bence. Neyiyelim.com da onlineyemek.com la baglantili olarak bir gurme sitesine donusturulebilir. Hatta ileri de bu isimle bir dergi de cikarilabilir. Vizyoner olun biraz kardesim ya. Onlineyemek.com yemeksepeti.com dan cok daha guclu bir domain bence. Yemek sepeti sacma aslinda piknik sepeti mi bu kardesim yemek sepeti diye bir sey olmaz ki. Ister istemez algi da bir bozukluk yaratiyor. Yemekdemek.com en zayif halka bence hic ugrasmasinlar, bu devirde her sey algi demek domaini degistirmeleri lazim. Uniyemek.com mantiken sacma aslinda batmaz ama sahibinin karnini her zaman doyurur iste. Yemeksepeti.com'a gelince cok abartildigini dusunuyorum. Ayrica tasarim olarakta cag disi. Acimasiz yorumlarim insallah birilerini kizdirmamistir :)

 8. Yemek denince aklımıza yemeksepetinden başka site gelmiyor, doğruya doğru. Bu pazara varolanın 2-3 katı giriş daha eklense de bu değişmeyecektir. Yorumları okuyorum, belirtilen sitelerin neredeyse hiçbirini tanımıyorum, tanımıyoruz. Çünkü ihtiyacımız yok. Yemeksepetş hizmet olsun, kalite olsun, promosyon olsun zaten kullanıcıları tatmin ediyor

 9. Can Hekim Can Hekim

  Sofradan kalkanlara http://www.yurdayemek.com'da eklenebilir.

 10. Deniz Deniz

  Ben siparişlerimi istelezzet.com'dan vermeye başladım. Yemeksepeti'nin başarısına en yakın o olduğuna inanıyorum...

 11. Tarik Tarik

  Yemek sepeti'ni cok acik ara pazar lideri. Diğer sitelerin pazarin cok cok kucuk oyunculari olacağıni dusunuyorum.

  Saygilar,

 12. Engin Keskin Engin Keskin

  Daha geliştirme sürecinde olan ve çok yakın zamanda yayın hayatına başlayacak olan http://www.adresteyemek.com ' da bu kategorideki sitelerden sayılabilir.

  1. Hakan Candemir Hakan Candemir

   Tasarımını başarılı buldum. Başarılar dilerim.

 13. Aykut Kalender Aykut Kalender

  http://www.yemektelefonu.com da güzel bir rakip olarak yemek sepeti internet sitesine rakip olarak gözükmekte tek iktidarı istemediğimiz gibi tabiki rakibi olmalı ister çağrı merkezisinden ister sepete atarak siparişi basit bir sipariş sistemi kurmuşlar tebrikler güzel online yemek sipariş sitesi.

  1. Berna Küçük Berna Küçük

   www.yemektelefonu.com incledim Başarılı bir site tasarım konusunda da benzeri sitelere fark atmış konumda kullanışı basit tebrik ederim desteklemek gerek.

 14. Ayhan Eryüzlü Ayhan Eryüzlü

  Pazar payı yüksek olan bir sektör.Bölgesel olarak denenebilir kendi adıma araştırıyorum maliyeti düşük bir iş.

 15. Gülden Deniz Gülden Deniz

  bence tasarım olarak adresyemek.com daha güzel ve kullanışlı. ayrıca izmir dışında ankara eskişehir ve istanbuldan da sipariş verilebiliyor.

 16. Gürkan Karadeniz Gürkan Karadeniz

  Balıkesir, Isparta ve Sivasta da baskın şekilde devam eden www.doyurunbeni.com var.

 17. Essen Service Essen Service

  Arkadaslar Hepinizin yorumunu Okudum

  www.enyemek.com büyük bir atakla 4 Platformu bir arada yürütüyor cok yakinda kendinden fazlasiyla söz etirecek suan yalnizca izmirlilerin kulanimina sunulmus cok yakinda türkyie geneline yayilacak

 18. Cemalettin Cemalettin

  Bence Bu siralamaya www.neyiyek.com da Almasi Lazim....

 19. Erdem Yüksel Erdem Yüksel

  gösterdiğiniz ilk 4 şirketin ya siteleri kapanmış ya da alexa değerleri bile vasat durumda neye dayanarak bunlar seçildi inanamıyorum. Bence en göze çarpan ve yıldızı parlak site www.doyurunbeni.com gibi görünüyor az şehirde var ama bence çok etkili bizzat kendim kullanıyorum öğrenciyseniz ve bu 3-4 şehirdeyseniz muhakkak kullanmalısınız. Sipariş verdikçe doyuranpara diye bir sanal para kazandırıyorlar ve referans sistemiyle kayıt ettiğiniz arkadaşlarınız üzerinden de doyuranpara kazanıyorsunuz. sanırım en dikkat çekici özellikleri bunlar

  1. Mehmet Erkiişi Mehmet Erkiişi

   ayynen hocam seviyoruzzz

 20. Ergün Öztürk Ergün Öztürk

  www.doyurunbeni.com soğuk gecelerin vazgeçilmez yemek sipariş sitesi. bi insan doyurunbeni harici bi siteyi neden kullanır anlamış değilim kolalarr tatiller vb vb havada uçuşuyor

 21. Murat Muharremoğlu Murat Muharremoğlu

  Online yemek sipariş sitesi www.doyurunbeni.com balıkesir Sivas bursa görükle ve çok yakında tüm Türkiye de hizmetinizdeyiz siparişler sizden doyuran paralar bizden size hediye ☺ üyelik için linke tıklayabilirsiniz

 22. bu siteleri kurmanın maliyeti nedir

 23. Kenan Kenan

  Merhaba makaleniz çok yararlı oldu,teşekkürller.Bu arada yeni iki sitemiz açıldı https://www.yemeksiparisi24.com ve https://www.neyiyek.com bir göz atmanızı isteriz.

  Teşekkürler

 24. merhabalar Porsiyonsepeti.com olarak pazara Giriyoruz sitemiz 1 ay sonra açılıyor restoran eklemeye başlıyoruz Tweetır ve insagramda bizi takip edebilirsiniz https://www.instagram.com/porsiyonsepeticom/?hl=tr