Google eğitim yönetim sistemi Classroom'u tüm öğretmenlere açtı
Girişim

Google eğitim yönetim sistemi Classroom'u tüm öğretmenlere açtı

Okul yıllarımızda hayalini kurduğumuz uzaktan online eğitim kavramı artık üniversite düzeyinde aktif olarak kullanılıyor. Uzaktan eğitim veren kurumlar bir şekilde öğrenci etkileşimini yapmak zorunda yani dersinizi internet üzerinden dinlemek, yorum yapmak, ödev teslim etmek vb.

Ancak örgün eğitimde halen eski modeller sürdürülüyor. Özellikle üniversitelerde bir kısım çalışmalar yapılsa da çoğunlukla en fazla gidilebilen nokta e-posta üzerinden ödev göndermekle sınırlı.

Google bugün açıkladığı ürünüyle bu ihtiyacın önemli bir kısmını karşılıyor. Google for Education platformunun bir ürünü olan Classroom, bugün platforma üye olan tüm öğretmenlere açılmış.

Kırk iki dille birlikte Türkçe olarak da hizmet veren Classroom, öğretmenlere hazırladıkları dökümanları paylaşabilecekleri bir içerik yönetim sistemi, ödev ve proje atama ile notlama sistemi bulunuyor.

Tabi ki beklenildiği gibi Google'ın diğer servisleriyle birebir ilişkili olan Classroom'a girişi Google hesabınızla yapmanız, ödevleri Google Drive'dan yüklemeniz, ödevlerinizi Google Dokümanlarda hazırlamanız gerekiyor. Ancak bugün dünyanın en büyük şirketlerinde dahi kullanılan Google servislerinin burada da kullanılması bir dezavantajdan çok avantaj olarak yorumlayabiliriz.

Google dışında Apple ve Microsoft'un da eğitim sistemi üzerine planları bulunduğunu biliyoruz ancak sahil olduğu yazılımsal güç olarak Google'ın daha avantajlı bir noktada olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde halen Fatih projesiyle tablet tartışmaları sürüyor ancak tabletten önce Google Classroom gibi sistemlerin kullanılması eğitim sistemine daha fazla katkı sağlayacaktır.

Henüz yeni ve geliştirilmesin devam edilen bir ürün Google Classroom, günün birinde eğitim sistemimizde önemli bir yer edinebilir.

Yorumlar (6)
 1. Uzaktan Mühendis Uzaktan Mühendis

  Bu ülkede uzaktan eğitimi yok sayan bir bilgisayar mühendisleri odası olduğu sürece yazının son cümlesi yıllarca değişmemeye mahkum..

 2. Canan Şen Canan Şen

  Biz daha Fatih projesi ile bir açılım yapamamışken, bi 50 yıl sonra ancak yapabiliriz.

 3. Suatsaygin Suatsaygin

  Khan Academy http://wp.me/p4L9Gn-g3) ve Itunes U http://wp.me/p4L9Gn-7x) da online eğitim için iyi uygulamalar...

 4. Bu konunda benim bildiğim en iyi firma Pearson. Pearson'ın ürünlerinden olan MyLab & Mastering sisteminin pek çok özelliği mevcut. Bir de sınıf içi aktivitelerini anında ölçmek için bir araç geliştirip entegre etmişler. Buna ek olarak, Moodle ve Blackboard entegrasyonları da mevcut. Ben kullanıyorum gayet memnunum.

 5. Biz öğrencilerimiz ile sınıf yönetimimizde Beyazpano.com'u kullanıyoruz ve gayet memnunuz. Yalnızca ödev alışverişi ve içerik paylaşımı değil, aynı zamanda online sınav ve quizler düzenleyebildiğimiz gibi içeriklerimizi de site üzerinde saklayabiliyoruz. Ayrıca akıllı tahtalarımıza entegre halde çalışabiliyoruz. Moodle'dan çok daha basit olan bu uygulamayı herkese tavsiye ederim. Ülkemizde gerçekleştirilen projelere biraz daha değer vermemiz gerekiyor.

 6. Öğretmen arkadaşlar "edmodo"yu inceleyebilirler. Arayüzü facebook'u andıran güzel bir eğitsel içerik yönetim sistemi. Çevrimiçi öğrenme toplulukları oluşturmak ve etkileşim sağlamak için bir çok araç var.