Çocukların programlama öğrenmesini sağlayan iPad uygulaması: ScratchJr

ScratchJr-ekran-goruntusuKod okuryazarlığı hakkında bugüne kadar çok sayıda organizasyon, girişim ve sosyal sorumluluk projesini Webrazzi’ye taşımıştık. Bugünkü konumuz ise ScratchJr isimli iPad uygulaması.

MIT Media Lab, Tufts University ve Playful Invention Company işbirliğiyle üretilen uygulama, 5-7 yaş arası çocukların programlama öğrenmesini hedefliyor.

Arkasında yine MIT’nin bulunduğu Scratch‘in biraz daha küçük bir yaş grubuna hitap etmesi için basitleştirilmiş bir hali olan ScratchJr’da çocuklar uygulamanın yönlendirmeleriyle beraber kendi hikaye ya da oyunlarını oluşturabiliyor.

Tamamen İngilizce olan uygulamada çocuklar hikaye ya da oyun içindeki karakterlerini çizebiliyor, diledikleri renge boyayabiliyor. Bunun dışında uygulamadaki yönlendirmelerle beraber akışı oluşturan ve bazı kontrolleri yapan çocuklar; problem çözme, analitik düşünme ve komplike bir problemi küçük parçalara ayırma gibi yetenekler kazanıyor. Böylelikle çocuklar her ne kadar kod yazmasalar da kod yazmak için sahip olmaları gereken bakış açısına çok küçük yaşlarda alışmaya başlıyor.

5-7 yaş arası çocuklara; ilerleyen dönemde yazılımla ilgilenseler de ilgilenmeseler de sahip olmalarının her zaman avantaj yaratacağı beceriler kazandıran bu uygulamayı tüm ebeveynlere ve öğretmenlere çocuklara kullandırmaları adına -İngilizce bariyerine rağmen- tavsiye ediyoruz.

Bu arada uygulamayı hayata geçiren ekibin yaptığı açıklamaya göre ScratchJr’ın bu yılın sonlarında Android, ve 2015 yılı sonlarında da web versiyonunun yayınlanması hedefleniyor. ScratchJr’ı buradan indirebilir, buradan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (19)

 1. Ahmet Ozdemir |

  Bizde çocuklarımıza milyarlarca dolarlık projelerle oyun oynamaları için tablet dağıtıp 4. ve 5.sınıftaki bilişim derslerini seçmeli yapıyoruz. Scratch,Alice,SmallBasic gibi teknolojilerle üniversite sıralarında tanışıyoruz.

  Cevapla
 2. Bu uygulamanın bilgisayara kurulur versiyon yaklaşık 10 yıldır vardır. Bir kez olsun kimse bunu paylaşmadı, çocuklara programla öğretmek için güzel bir araç diye. İPad versiyonu çıktı hemen haberi yapıldı. İlla bir uygulamanın mobil versiyon mu yapılmalı tanıtılması için?

  Cevapla
 3. Amerika’nın bilişime verdiği önem ve bizimki: http://wp.me/p4L9Gn-fS

  Cevapla
 4. Çocuklarımız Çocuk yaşlarda bilgisayarla tanışıyorlar ve yanlış tanımlamalara varıyorlar. Bilgisayarı sadece oyun aleti eğlence aracı olarak görüyorlar. Bunun önüne geçebilmek için bilişim dersleri ilk kademeden itibaren okullarda yer almalı…

  Cevapla
 5. bu tür haberler bizim eğitim sistemimizde de yer almalı

  Cevapla
 6. Cocuklara Programlama Öğretmek gelegın yazılımcılarını yetiştirmek ancak Bilişim derslerinin her kademe zorunlu olması ile muımkundur

  Cevapla
 7. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi küçük yaşlardan başlayarak her kademede zorunlu olarak verilmeli ki geleceğin yerli yazılım üreten nesilleri yetişebilsin…

  Cevapla
 8. Çocuklarımıza böyle güzel imkanlar sunulması demek ülke olarak gelişmemiz demek bu imkanı sunmaya hazır eğitim neferleri ile geleceğimizi koruma altına almalıyız

  Cevapla
 9. mehmet akif |

  İlkokul düzeyinde algoritma mantığını kavratmak için , çocukların oyun oluşturabileceği , kodlama mantığına varabileceği bir program. bilişim dersleri her kademede zorunlu olmalı ve yazılım dersi konulmalıdır.

  Cevapla
 10. A.Kaya hoca |

  Türkiye gençleri fen bilimlerinde öğrendiklerini henüz dijital ortama aktarmayı öğrenememiş durumda. Bunun en büyük sebebi ilkokuldan itibaren bilişim dersinin zorunlu hale getirilmemesidir. Fen bilimleri tek başına yetmez, bilişim çağında öğrendiklerini dijital ortama aktarıp proje de yapması gerekir. Aktif öğrenme gerçekleştirmiş olur. Bu konuda uzman olan bilişim öğretmenlerine de pek danışılır, ilkokuldan itibaren bilişim dersi zorunlu olursa çocuklar öğrendiklerini dijital ortama daha rahat aktarabilir, teknolojiyi bilinçli kullanabilir, verimliliğini artırabilir. Teknoloji ile geçirdiği süreyi daha verimli ve kaliteli kullanır.

  Cevapla
 11. Hem eğlendirip hem öğretmek buna denir niçin başkalarının kodladığı programları kullanalım kendimiz yazıp kendimiz uygulayalım bunun için Bilgisayarı sadece sosyal alana giriş aracı olarak görmeyelim ve bilişim derslerini artırılması gerekiyor ülkemizde..

  Cevapla
 12. Çocuklara verilen kontrolsüz teknoloji faydandan çok büyük tehlikeler doğurur.O yüzden bilişim kültürü okullarda çocuk yaşta verilmeli ve bilinçli teknoloji kullanan gençlik yetiştirilmelidir.

  Cevapla
 13. Çocuklar bilgisayarla erken tanışıyorlar ve oyun aracı olarak görüyorlar ama akademik bir eğitim küçük yaştaki çocuklar için de çok ağır olur. Bu tarz eğlendirerek öğretmek daha iyi bir yol bence. Oyuncak olarak görseler bile aynı zamanda öğreniyorlar.

  Cevapla
 14. Bilişim derslerinin her kademe zorunlu olmasının bir kez daha açık kanıtıdır bu haber 🙂

  Cevapla
 15. Cocuklari oyun yerine bu gibi oyun tarzi uygulamalara yonlendirirsek daha guzel olacaktir. Bu da bilisim ogretmenlerinin sayesinde mümkündür.

  Cevapla
 16. Bilgisayarın doğru kullanılmasının küçük yaşlarda öğretilmesi gerekiyor.Programlama mantığı küçük yaşlarda daha iyi kavratılır.Yerli yazılım kullanmak ülkemizin bu alanda da adını duyurmak için bilişim derslerinin her kademede zorunlu olması gerekiyor.

  Cevapla
 17. Bilişim öğretmeni olarak atandigim ilk senede bu programla calistik. Kodlama aşina basarili bir nesil için bilişim öğretmenleriatansin ve okullarin teknik imkanları iyilestirilsin.

  Cevapla
 18. Çağımızın gerekliliği olan bilişime bir katkı sağlayan yazınız için teşekkürler 🙂

  Cevapla
 19. çok güzel bi çalışma olmuş… İnşallah Üreten bir Türkiye için bu programı öğretiriz geleceğin kurtarıcılarına…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın