Yıllık 1 Milyon TL'ye yakın cirosuyla Evcilbesinleri.com, yeni sahibini arıyor
E-Ticaret

Yıllık 1 Milyon TL'ye yakın cirosuyla Evcilbesinleri.com, yeni sahibini arıyor

Türkiye'de dikey e-ticaretin yükseldiği bir dönemden bahsettik ama başarılı örneklerin dönüşünü çok da göremedik. Daha önce sizlere tanıtmadığımız EvcilBesinleri.com'un ise 1 milyon TL'ye yaklaşan cirosuyla çıkış yapmayı bekleyen bir girişim olduğunu öğrendik.

EvcilBesinleri.com adından da anlaşılacağı üzere evcil hayvan besinleri satışı yapan bir e-ticaret sitesi. Girişimin kurucusu 1998'den bu yana e-ticaret ve internet projeleri geliştiren Demir Ali Toktaş. Kendisini MahalleEsnafi.com'dan hatırlayabilirsiniz ki Toktaş'ın EvcilBesinleri.com'u satma isteğinin altında da MahalleEsnafi.com'a odaklanma isteği yatıyor.

Twitter üzerinden yatırımcı daveti

Demir Ali Toktaş, Twitter üzerinden yatırımcı daveti yapmak gibi farklı bir taktik tercih edince dikkat çekmiş ve ben de kendisinden konuyla ilgili bazı bilgiler edindim.

Toktaş, evcilbesinleri.com/yatirimci adresinde görebileceğiniz yatırımcı dökümanında detayları paylaşmış ve hızlı bir şekilde satışı tamamlamayı tamamlamak istiyor. Şu anda 3'ü evcil hayvan sektöründen, biri internet sektöründen olmak üzere 4 yatırımcı satın alma sürecine girmiş bulunuyor.

1 milyon TL'ye yaklaşan ciro, 7 bine yakın üye, GittiGidiyor.com ve N11.com'dan satış kanalları, farklı işbirlikleriyle yazılım, tasarım, sosyal medya ve tüm operasyonlarını kendi bünyesinde çözen Evcilbesinleri.com'un arkasında halen 4 kişi çalışıyor. EvcilBesinleri.com'a trafik yönlendiren 17 farklı yardımcı içerik (uydu) sitesi, sosyal medya hesapları vs. diğer kaynaklar da satışa dahil ediliyor.

evcilbesinleri.com evcil hayvan besinleri 2

Şimdiye kadar gelen satın alma tekliflerine sıcak bakmayan Toktaş, yukarıda da bahsettiğim gibi yeni projesine odaklanmak için bu girişiminden çıkma kararı almış. Operasyonel işler neredeyse Toktaş'ın zamanının tamamını alıyormuş. Kârlı bir finansal cetvele sahip olduğunu öğrendiğimiz girişimin sepet ortalaması, net kâr vb. istatistikleri iletişime geçen yatırımcılarla paylaşılıyor.

Twitter üzerinden bazı yatırımcılara ulaşan bu davet biliyoruz ki bu yazıyla beraber daha çok yatırımcıya ulaşacaktır. Satış sürecinin de nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. :)

Yorumlar (14)
 1. Kazım Kartal Kazım Kartal

  E-ticarette cironun hiçbir anlam ifade etmediğini herkes öğrendi. Kimse altın yumurtlayan tavuğunu satmaz.

 2. Ali Şakir (@fakevalidation) Ali Şakir (@fakevalidation)

  şaka herhalde. 1 milyon tl ciro mu? sitenin ziyaretçisi bile abartı yok. paket tutarı 200 tl vs gibi bir rakam bile demiş olsak yıllık 300-400 bin tl ciroyu maximum elde edebiliyor. alacak insanları ya çok amatör görüyorlar yada mallarının gerçek ederini sahipleride bilmiyor.

 3. Evcilbesinleri.com, evcil hayvan dikeyinde kaliteli ve hızlı hizmet veren bir e-ticaret sitesi. Hayırlı olsun.

 4. 15 kiloluk bir mama markası 250 tl'den satılıyor. indirimlerle beraber 50-70 tl arası bir kar marjına sahip bu oran çok daha düşük olabiliyor. 5 Senelik bir e-ticaret sitesi için oldukça düşük bir rakkam. Verilecek fiyat eğer 1 milyon liranın üzerindeyse veya direk 1 milyon lira ise şahsen almayı düşünmem. Ki formu doldurdum bekliyorum, burayı okuyorsa eğer Demir Bey, kendini hazırlasa iyi olur :)

 5. Geleneksel Webrazzi Kavgaları Geleneksel Webrazzi Kavgaları

  Let the fight begin!

 6. Sitenin aylık 600 üzerinde operasyonu olmakta. Bu sayı tabiki payısı, satılan ürün sayısı daha fazladır. 90.000 Cirodan böldüğümüzde ortalama paket tutarı : 150 TL olarak gerçekleşiyor. Bu değerlerin çok üstüne çıktığı aylarda olabiliyor. Verileri en asgari değerlerden seçmeye çalışıyorum. Zaten satın alma girişiminde bulunan kişi veya kurumlara resmi mizan gönderebildiğimizden dolayı herşey kayıt altında ve gerçek veriler.

 7. Hirdavat Firsati Hirdavat Firsati

  O zaman bizim siteyi de satalım bari, buna yakın rakamlarımız var. Şaka şaka satmayız. :) Adamlar bayağı emek vermiş ama belli sosyal medyada uğraşmışlar. Normalde bu işi yapan biri alacaksa olur ama taşıma suyla değirmen dönmez bence. Herkes bildiği işi yapsa sorun olmayacak, diğer türlü stok problemi, işi bilmeme sorunları vs. oluyor. Mesela biz de normalde sattığımız ürünleri sattığımız için hiç sorun yaşamıyoruz online satış sitemizde kaç senedir. Neyse Umarım bu kadar emek verilen site de sektörden birine gider de hem alanın parası hem satanın emeği mundar olmaz. Bu arada kaça satılmış haberiniz olursa bilgi verirsiniz.. ;)

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Ya abicim yıllık 1 milyon tl ciro yapsan satarmısın siteyi sen ? türk girişimleri hep desteklerim ama ortada yalan hissettiysem girişimi selasız hocasız gömerim. :)

 8. Indirim Kuponu Indirim Kuponu

  Click istatistiklerine şöyle bir göz atınca görünüyor ki: 1 yıl önce aylık 5K trafik alan site, 1 yıl sonra bugün aylık 25K trafik almakta. İnsanın aklına Kurtlar Vadisinden şu replik gelmiyor değil. Nam-ı diğer Çakır ve Polat deniz kenarında İstanbulu tartışırken, bir simitçi yanaşır. Çakır sorar "Kaç para simit?" simitçi cevap verir "300K abi" sonra çakır şöyle söylenir "ulan bütün susamların kâr olsa kaç para eder" sahnenin sonrasında daha komik replikler dönmüyor değil aslında, Polat durur mu, "adamın kârına laf ediyorsun cebinde kuruş yok" :) Soru şu; şimdi burada simitçi kim, çakır kim, polat kim? :)

  1. Nar Soft Nar Soft

   Hocam iyi güldürdünüz teşşekkür ederim :p

 9. Giftanbul Giftanbul

  Alan içinde satan içinde şimdiden hayırlı olması dileğiyle

 10. Karadmin Karadmin

  abi tam girisimciymis yalniz ama asil bestesini yapamamis sanirim henuz.

 11. eticaret sitesi için son derece erken aşama sayılabilecek bir dönem. eğer 1xsales benzeri bir değerleme alırsa, türkiyede bir ilk olur

 12. Zoollery Zoollery

  hayırlısı olsun..