MahalleEsnafi.com: Kahraman bakkal süpermarkete karşı
E-Ticaret

MahalleEsnafi.com: Kahraman bakkal süpermarkete karşı

Webrazzi'de 1990 yılında sahnelenen bir tiyatro oyununa atıfta bulunacağım hiç aklıma gelmezdi ama MahalleEsnafi.com'u tanıtmanın en kısa yolu bu oldu. İki ay önce kurulan bu girişim, küçük esnafın internet üzerinden sipariş alabilmesinin yolunu açıyor.

Mahalle Esnafı, dünyada ve Türkiye görmeye, alışmaya başladığımız internetten günlük alışveriş siparişi verilen sitelerden bir yenisi. Ancak bu girişimde tek bir market veya marketlerden ziyade mahalle esnafının tamamını bir araya getirmeyi amaçlayan bir yapı söz konusu.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 2

Girişimin arkasında da Tatilacentesi.com, Evcilbesinleri.com, Gugukcuk.com gibi e-ticaret siteleri ve çeşitli internet projeleri geliştirip yürüten Yeşilmavi Elektronik Market gibi tecrübeli bir şirket yer alıyor. Demir Ali Toktaş'ın kurucusu olduğu şirket, 2006 yılında kurulmuş ve 9 kişilik bir ekibe sahip.

Bir yanda Mahalleli diğer yanda Mahalle Esnafı

Müşteriler ise 'mahalleli' olarak siteye kaydolurken; kasaptan, kırtasiyeye, kuruyemişçiden manava kadar hemen her çeşit esnaf da siteye 'mahalle esnafı' olarak kaydoluyor ve ürünlerini giriyor. Müşteriler satın almak istedikleri ürünleri tek sepette toplayıp siparişi verdikten sonra da esnaflar gönderim için hazırlıklara başlıyor.

Kullanıcılar üye iş yerinin açık olduğu saatlere göre siparişini hazırlayabiliyor. Sistem üzerinden ödeme şekilleri, servis süreleri veya servis ücretleri üye işyerine göre seçilebiliyor.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 3

Komisyonlu satış ve reklam

MahalleEsnafi.com, ödeme işini Yemek Sepeti gibi kapıda hallediyor. Kredi kartı, nakit veya Ticket gibi çeşitli ödeme seçenekleri kabul ediyor. Esnaf, kendi belirlediği bir komisyon ücretini MahalleEsnafi.com'a bırakıyor ve şu an için sisteme 100 TL'lik bir avantajla kayıt olabiliyor. Bu da yüzde 2 oranındaki bir komisyonla 5000 TL'ye kadar sistemi deneme imkanı yakalmış oluyor. Diğer yandan gelir modelinde esnafın üst sıralarda yer alması için farklı modeller de kurgulanıyor.

Mahalleesnafi.com bu açıdan bakıldığında sadece market ürünlerini değil, bir evin ihtiyacı olan tüm ürünleri kapsayan bir platform olarak kendini konumlandırıyor. Demir Ali Toktaş, e-ticarette 'aynı gün kargolama' eğilimini gördüklerini ve operasyon noktasını çoklayan bu sistemi hayata geçirmek istediklerini ifade ediyor.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 4

Esnafa mobil cihazla bağlanacak

Eğer Yemek Sepeti tuttuysa MahalleEsnafi.com da başarılı bir girişim olabilir. Ancak Mahalle Esnafı, sipariş bildirimi için e-posta gönderimini tercih ediyor. Bu da her esnafın bir bilgisayarı veya akıllı mobil cihaz ile e-postalarını kontrol etmesini gerekli kılıyor.

Demir Ali Toktaş da küçük esnafta bilgisayar bulunma oranı düşük olduğunu kabul ediyor ama esnaflar için Android için bir uygulama geliştirdiklerini söyleyerek çözümün de olduğuna değiniyor. 10 gün içerisinde Google Play'de olması planlanan uygulama için esnafın uygun fiyatlı bir tablet veya mobil cihaz ile tüm sistemi kullanılabileceği ifade ediliyor.

BKM verilerine göre kredi kartıyla yapılan alışverişlerin yüzde 15'i market alışverişine gidiyormuş. Ancak bu payda internet alışverişi yer almıyor. Toktaş, 3 yıl süresinde günlük paket ortalamasını 36 bin olarak gösterse de iyi bir kestirim yapmak kolay değil. Hedeflerin alınacak geri bildirimlere göre güncelleneceğini tahmin ediyorum.

Küçük esnaf kayıtlı ekonomiye dahil olmayı ve dağıtım yapmayı kabul ederse, bu yazıya daha sonra bir çok kez dönüş yapacağız....

Yorumlar (30)
 1. Güzel de, bakkal neden kravatlı?

  1. İşimizi ciddiye alıyoruz, küçük esnaf iş adamıdır tüm ciddiyetiyle erkenden dükkanını açar. Esnaf önlük dönemini geçti, teknoloji ile tanıştı diyelim biz buna kısaca :)

   1. Takım elbise kurumsallığı simgeliyor sanki. bakkal, bakkal kalmasın, onlar da büyüsün ve süpermarket olmaya yolunda ilerlesin gibi bir imaj oluşturdu bence. Klasik bakkal görüntüsüne birkaç ekleme yapılarak ilerlenebilirdi fakat siz de düşünmüşsünüzdür elbet. teşekkür ederim.

 2. Çok güzel bir düşünce olduğu kannatindeyim ancak Mahalleesnafi.com markası ile yoşa çıkmak sanki tüketici bilinçaltına "küçük" iş izlenimi vermek gibi olmuş. Tabi bu şahsi kanaatimdir ancak bu konsept yani marketleri ve yerel perakendecileri tek çatı altına alıp ciddi bir tanıtımla yola çıkmak çok güzel bir düşünce. İNTERNETTEN MARKET ALIŞVERİŞİ hadisesi alttan alttan kaynıyor. Yakında tüketim kültüründe çok büyük değişimlere şahit olacağız. Marketten gelsin dönemine çeyrek kaldı.

  1. Samimi düşünceleriniz ve güzel temennileriniz için teşekkürler İsmail Bey. Sistemimizi kurarken, semtin sıcaklığı ve esnafa ciddi anlamda destek vermek, teknolojinin gerisinde kalmamalarını sağlamak için yola çıktık. Her küçük esnaf bir gün büyüyebilme, daha fazla satış yapabilme umuduyla yola çıkar, bu yolda esnafımıza destek olmak en büyük dileğimiz.

 3. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  Siteyi tost makinesi yerine düzgün bir sunucuya aldıklarında belki kullana biliriz.

 4. Mert Meriç Mert Meriç

  esnaf diyor, acıbademi seçince kim marketleri geliyor... nerde bu esnaf :)

 5. Çok zor bir proje..Öncelikle belli bölgelerden başlamaları gerekiyor sanki her yere hizmet veriyorlarmış gibi görünüyor ama neredeyse hiçbir yere hizmet vermiyorlar.Tabi şuan için çok yeni ama kullanıcı bulmak esnafları buraya eklemek çok zor işler..Mesela ben yeşilköyde yaşıyorum ve şuan sisteme baktım hiçbirşey yok benim bölgemde.Ben bu siteye bir daha ne zaman bakarım bilmiyorum çünkü artık ihtiyacımı karşılayamadığını düşünürüm.Her gün gelipte marketi eklemişler mi diye bakmam..

  Bu yüzden bölgesel olarak hızlı yapılanabilirler.Mesela istanbul daki bölgelerin %90 ınında satacak birşeyler bulduktan sonra yerel bir tanıtım çalışması ile istanbulda faaliyet göstermiş olabilirsiniz.Tabi bunlar bin defa kurgulanmışlardır.

  Tüm olumsuzmuşum gibi görünmeme karşı.İş çok güzel proje harika düşünce harika..Bunlara ek olarak isim güzel değil ( Migros mahalleesnafinda olmak ister mi bilmem) , Navigasyon güzel değil(Bir bölgeye girdim herşey fırladı bir anda kimse istemez böyle bir site) , Uygulama yok ( Ben isterim ki pazar sabahı kalktığımda yatağımdan kalkmadan tüm mahalle esnafını ayağa kaldirim o bana ekmek getirsin öbürü kahvaltılıkları alsın , börekçi de su böreğimi getirsin)..Ben müşteriyim çok şey isterim ..

  Madem böyle büyük birşeye talipler hemen birileri yatırım yapsın çünkü bu iş tutar.Ayrıca türkiye buna hazır.Çünkü hali hazırda yemeksepetinin esnaf uygulaması insanlara anlatmak çok kolay.

  Şu esnafın mailine bakma işi de çok büyük bir sorun değil.Adamın mailini kontrol etmesine bakarsanız tabiki sorun ama atın adama bir sms sipariş geldiğinde tamamdır işte kimse kaçırmaz.

  İleride aktif kullanılan bölgelerde sms atımını durdurabilirsiniz.Ama ilk zamanlar adama 5 günde bir tane sipariş gelicek diye adam pc başında akşama kadar beklemez.

 6. Emre Savaş Emre Savaş

  Sitenin ana sayfasında bulunan arama bölümü çalışmıyor. URL yönlendirmede bir problem var.

 7. Emre Savaş Emre Savaş

  Ek olarak bir de php hatası yakaladım:

  Notice: Undefined offset: 1 in C:\SERVER\PAGES\mahalleesnafi.com\includes\class.general.php on line 665

  1. Emre Bey Merhaba

   Evet küçük bir kod hatası vardı, ama artık çözüldü. Bizi uyardığınız için teşekkür ederim.

  2. Bu platformda hata yazmanın ne anlamı bilmiyorum. Sitenin iletişim sayfası var oradan kendilerine bildir. Burada "Baaak, ben senin sitende hata buldum." demek yersiz.

   1. ben de hata bulup yazan adama laf sokma çabanı anlamadım

   2. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

    ben hiç birşey anlamadım. dağılın şimdi

 8. Websaati Websaati

  Projenin sıkıntılı olan kısmı esnafı teknolojiyle buluşturmanın zor olması..

  Başarılar..

 9. Güzel bir fikir. Kayıt oldum ve kullanmayı denedim, ilk gözüme çarpan eksikler seçtiğimiz mahalledeki esnaflar içinde arama yapamıyoruz, aradığımız ürünle ilgili sonuçlar sitedeki tüm esnaflarda taranıyor. Diğer eksik de ürün resimlerinin eksik olması. Başarılı olmalarını temenni ediyorum.

 10. Fikir basarili, uygulanabilirlik 0. 1. esnafin bilgisayar ya da akilli telefondan anlamasi gerekir bu Turkiye icin imkansiz. 2.si esnaf zaten kucuk eve servis nasil yapsin? Ha yapan var ama o da bununla ugrasmiyor telefon ile aliyor siparisini.

  Kisacasi dusunce guzel ama uygulanamaz. Belki 20 yil sonra.. Tabi mahalle esnafi kalirsa.

 11. Ahmet K Ahmet K

  Bir de dikey olarak ters çevrilmiş mekanist logosundan kurtulması gerekiyor gibi renkleri bile aynı, kendimi mekaniste girmiş gibi hissediyorum.

 12. Seçtiğim lokasyonda Kim Market geldi. Mahalle esnafı ile kim marketler zincirinin nasıl bir bağlantısı var anlamış değilim. Zincirler esnaf değildir. Esnaf lokal çalışan kendi ahvalinde, yağında kavrulan küçük işletmelerdir. Madem esnaflara yönelik bir iş modeli geliştirdiniz sadece esnafların at koşturduğu bir platform olmalı.

 13. Satışa kapalı ürünler için bir filtre koyulması gerek bir tane ürün bulamadım. hepsi satışa kapalı durumda

 14. Bir hatada (eksik) benden: Mahalleyi getirip ürünlere bakarken kenarda ödeme yöntemini seçince (nakit-kart) Aradığınız kriterlere uygun ürün bulunamadı.

  Bir önceki sayfaya dönmek için tıklayın

  diye uyarı geliyor. geri döndüğünde seçtiğin ödeme yöntemi seçili geliyor.

 15. Uzun bir sure once gelistirilen guzel bir proje vardi suanda ne durumda bilmiyorum ama birekmek.com hatta guzel bir ios uygulamasida vardi sanirim ona yakin bir proje.Tam olarak inceleyemedim ama guzel bir proje bulundugum sehirde varsa mutlaka kullanirim.

 16. Serkan Utku Öztürk Serkan Utku Öztürk

  Yorumların hemen hemen hepsi neden olumsuz? Tasarım iyi, fikir iyi, alan adı da gayet iyi. Başlangıçta küçük aksaklıklar olmaz mı, olur elbet. Webrazzi'yi ziyaret eden bir çok insanın tasarım ya da yazılım ile uğraştığını varsayarsak, hangimizin görücüye çıkan bir projesi tepeden tırnağa mükemmel bir içeriğe ve kusursuz bir işleyişe sahip ki? Yazılımın lokomotif firmaları bile arka arkaya "service pack"lerini yayınlarken bu kadar sert eleştirilere maruz kalmıyor. Biraz daha destek lütfen, yolunuz açık olsun arkadaşlar. İşiniz zor :)

  1. peki siz neden diğer yorumcuların ne yazması gerektiğine karışıyorsunuz.

   kimse siz neden olumlu yazdınız dedi mi :)

   1. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

    hh herşeye karşı ve çok acımasız beyler

 17. Proje bir acıyı dindirme bakımından güzel. Evet böyle bir acı var.

  Acıyı dindirme yöntemi olarak ise ne yazık ki zor bir yol tercih edilmiş.

  Hem işletmesi zor, hem de acıyı yeterince hızlı dindirmiyor.

  Sadece bakkalların telefon numaralarının olduğu ve ilgili mahalle seçildikten sonra karşımıza ilgili bakkalların numaraları gelseydi bile çok daha düzgün bir çözüm olabilirdi.

 18. Kaan Türkoğlu Kaan Türkoğlu

  Site sanki KİM marketin sanal mağazası...

  Sitede hizmet veren bir bakkal,kasap,manav var mı? Merak ediyorum. Webrazzi ekibine tavsiyem tam olarak girişilmemiş girişimlerin haberlerini yapmayarak girişimci arkadaşlara daha faydalı olabilirsiniz.

 19. Merhaba,

  benim merak etdigim nokta su:

  Mahalle dükkanlarinda genelikle bir kisi dükkani bekliyor....yani eve kim tedarik sagliyacak? bunun icin hususi isci alacak degiler galiba? sonuc itibariyle sadece sabah acmadan ve aksam kapatmadan önce mi siparisler eve getirelecek? bunu nasil yorumluyorsunuz?

 20. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

  Bakkallara nasıl ulaşıyotsunuz, pazarlama ağınız nasul çalışıyor

 21. Tablocu Tablocu

  bende anlamadım eski konu ama pazarlama ağınız nasıl ?