MahalleEsnafi.com: Kahraman bakkal süpermarkete karşı

MahalleEsnafi.com: Kahraman bakkal süpermarkete karşı

Webrazzi'de 1990 yılında sahnelenen bir tiyatro oyununa atıfta bulunacağım hiç aklıma gelmezdi ama MahalleEsnafi.com'u tanıtmanın en kısa yolu bu oldu. İki ay önce kurulan bu girişim, küçük esnafın internet üzerinden sipariş alabilmesinin yolunu açıyor.

Mahalle Esnafı, dünyada ve Türkiye görmeye, alışmaya başladığımız internetten günlük alışveriş siparişi verilen sitelerden bir yenisi. Ancak bu girişimde tek bir market veya marketlerden ziyade mahalle esnafının tamamını bir araya getirmeyi amaçlayan bir yapı söz konusu.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 2

Girişimin arkasında da Tatilacentesi.com, Evcilbesinleri.com, Gugukcuk.com gibi e-ticaret siteleri ve çeşitli internet projeleri geliştirip yürüten Yeşilmavi Elektronik Market gibi tecrübeli bir şirket yer alıyor. Demir Ali Toktaş'ın kurucusu olduğu şirket, 2006 yılında kurulmuş ve 9 kişilik bir ekibe sahip.

Bir yanda Mahalleli diğer yanda Mahalle Esnafı

Müşteriler ise 'mahalleli' olarak siteye kaydolurken; kasaptan, kırtasiyeye, kuruyemişçiden manava kadar hemen her çeşit esnaf da siteye 'mahalle esnafı' olarak kaydoluyor ve ürünlerini giriyor. Müşteriler satın almak istedikleri ürünleri tek sepette toplayıp siparişi verdikten sonra da esnaflar gönderim için hazırlıklara başlıyor.

Kullanıcılar üye iş yerinin açık olduğu saatlere göre siparişini hazırlayabiliyor. Sistem üzerinden ödeme şekilleri, servis süreleri veya servis ücretleri üye işyerine göre seçilebiliyor.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 3

Komisyonlu satış ve reklam

MahalleEsnafi.com, ödeme işini Yemek Sepeti gibi kapıda hallediyor. Kredi kartı, nakit veya Ticket gibi çeşitli ödeme seçenekleri kabul ediyor. Esnaf, kendi belirlediği bir komisyon ücretini MahalleEsnafi.com'a bırakıyor ve şu an için sisteme 100 TL'lik bir avantajla kayıt olabiliyor. Bu da yüzde 2 oranındaki bir komisyonla 5000 TL'ye kadar sistemi deneme imkanı yakalmış oluyor. Diğer yandan gelir modelinde esnafın üst sıralarda yer alması için farklı modeller de kurgulanıyor.

Mahalleesnafi.com bu açıdan bakıldığında sadece market ürünlerini değil, bir evin ihtiyacı olan tüm ürünleri kapsayan bir platform olarak kendini konumlandırıyor. Demir Ali Toktaş, e-ticarette 'aynı gün kargolama' eğilimini gördüklerini ve operasyon noktasını çoklayan bu sistemi hayata geçirmek istediklerini ifade ediyor.

mahalleesnafi.com mahalle esnafi bakkal market siparis 4

Esnafa mobil cihazla bağlanacak

Eğer Yemek Sepeti tuttuysa MahalleEsnafi.com da başarılı bir girişim olabilir. Ancak Mahalle Esnafı, sipariş bildirimi için e-posta gönderimini tercih ediyor. Bu da her esnafın bir bilgisayarı veya akıllı mobil cihaz ile e-postalarını kontrol etmesini gerekli kılıyor.

Demir Ali Toktaş da küçük esnafta bilgisayar bulunma oranı düşük olduğunu kabul ediyor ama esnaflar için Android için bir uygulama geliştirdiklerini söyleyerek çözümün de olduğuna değiniyor. 10 gün içerisinde Google Play'de olması planlanan uygulama için esnafın uygun fiyatlı bir tablet veya mobil cihaz ile tüm sistemi kullanılabileceği ifade ediliyor.

BKM verilerine göre kredi kartıyla yapılan alışverişlerin yüzde 15'i market alışverişine gidiyormuş. Ancak bu payda internet alışverişi yer almıyor. Toktaş, 3 yıl süresinde günlük paket ortalamasını 36 bin olarak gösterse de iyi bir kestirim yapmak kolay değil. Hedeflerin alınacak geri bildirimlere göre güncelleneceğini tahmin ediyorum.

Küçük esnaf kayıtlı ekonomiye dahil olmayı ve dağıtım yapmayı kabul ederse, bu yazıya daha sonra bir çok kez dönüş yapacağız....

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.