Mayıs ayında kurulan Hürriyet'in video platformu Viplay hızlı büyümesini sürdürüyor
Genel

Mayıs ayında kurulan Hürriyet'in video platformu Viplay hızlı büyümesini sürdürüyor

Hem mobilde hem de sabit bağlantıda artan internet hızı kullanıcıların video içeriklere daha kolay ulaşabilmesinin ve hızlı tüketebilmesinin temeli oldu. Online videoya olan bu talep ülkemizde yeni oyuncuları da ekosisteme kazandırdı. Ekosisteme yeni giriş yapanlardan birisi de Mayıs ayında Hürriyet Gazetecilik tarafından kurulan Viplay.

Kuruluşundan itibaren geçen 4 ayın içerisinde 20 milyon izlenmeye ulaşan Viplay içeriği ise kullanıcıdan elde etmiyor bunun yerine lisanslı ve amatör, profesyonel video yapımcılarının içeriklerini sunuyor. Lisanslı içerikler arasında Ted Talks'un da bulunduğu platform her ay yeni 40 videoyu Türkçe alt yazı ile izleyicilere sunuyor.

2013'ün videonun yılı olacağı öngörülerinin gerçekleştiği kadar mobilde beklenenin ötesinde büyüme gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde Youtube'un trafiğinin %40'ının mobilden geldiğiniz sizinle paylaşmıştık. Mobilde şu an için tarayıcı bazlı giriş yapılabilen Viplay bu hafta itibari ile iOS uygulmasını devreye aldı ve Android uygulamasını ise yakın zamanda izleyicilerin kullanımına sunacak.

viplay-ekran-goruntusu

Geçen 4 ayın içerisinde toplamda 20.000'den fazla içeriğe ulaşan Viplay'e her ay 5.000 yeni içerik yükleniyor. Sütü seven kamyoncu şarkısı ile tanıdığımız Batesmotelpro'nun da içerik üreticisi olarak yer aldığı Viplay'de 2Miss adında web dizi de bulunuyor. Viplay'in izleyici kitlesi yönüyle genç ve kadın kullanıcıları hedeflediğini canlı müzik video kanalı olan Groovypedia ve yemek tarifleri kanalı olan Mutfak 101'den çıkarmamız mümkün.

Viplay'in her yeni yüklenen içeriği ile önemli büyüme rakamlarını da beraberinde getirmiş. Aylık milyon izlenmeye ulaşan Viplay 4 ayda 7 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış. Türkiye'de yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde 4 ayda başarılı %23'lük ulaşım Viplay'in içeriği ile birlikte Hürriyet'in desteğinden geldiğini de belirtmemiz de yarar var.

Gelir modeli reklam üzerine kurgulu Viplay'in markalarla özel içerikleri de bulunuyor. Knorr ile hazırlanan Mutfak 101 bunun başarılı örneklerdinden. Mobil uygulaması ve yeni içeriklerle daha da büyüyeceğini düşündüğüm Viplay'in Tümay Asena'nın Webrazzi Summit 2013'te belirttiği gibi "Geleneksel medya tık çılgınlığından vazgeçmeli" sözüyle hareket ederek internet ekosistemine olumlu katkılar yapacağını umut ediyorum.

Tablet uygulaması henüz çıkmayan ama iPhone uygulaması yayında olan Viplay'in iOS uygulmasına ilgilenenler buradan ulaşabilirler.

Yorumlar (6)
  1. Trafiğinin %50 sinden fazlasını facebook'daki yanıltıcı başlıklar içeren spam gönderilerden alıyor.

  2. Çok güzel bir site, batesmotelpro kanalı ve osmanlı avangartları çok iyi

  3. Programlarını severek takip ediyorum, kaliteli bir site. Özellikle Batesmotelpro kanalı çok iyi:)

  4. Radikal'de tesadüfen rastladığım Yol Yordam dizisine bayılıyorum. Demek buradan çıkmış.. Çok eski bir Bant Magazine okuyucusu olarak Melikşah'ı rol yaparken görmek paha biçilemez :)

  5. Barış Barış

    Neredeyse bütün yerli video siteler liseli kafasına girmişken, bu sitede cidden güzel videolar bulmak mümkün. Osmanlı Avangardları favorim.

  6. Çok başarılı bir site ..Özellikle Sarı Mikrofon sokak röportajları yapan grubu takip ediyorum..Bütün videolarınn bir arada olması beni sevindirdi.