Mizah dikeyinde dijital içerik makinesi İnci Caps'in viral başarısı [İnfografik]
Dijital

Mizah dikeyinde dijital içerik makinesi İnci Caps'in viral başarısı [İnfografik]

Türkiye'de topluluk siteleri içinde kendine has bir yeri olan İnci Sözlük, son zamanlarda Türkiye'de dijital içerik alanında önemli bir akımın temsilcisi konumunda. "Beyaz yaka için mizah kültürü" sloganıyla kurulan incicaps.com için hazırlanan infografiği aldığımızda yakalanan viral başarıyı net bir şekilde görmüş olduk.

İnci Sözlük kurucusu Serkan İnci'nin bizimle paylaştığı infografiğe göre 'caps kültürü' çok ciddi bir dijital içerik üretimhanesi. 276 bin üyeye sahip İnci Caps şimdiye kadar 730 bine yakın caps (altına mizahi altyazı/açıklama yazılmış görseller) üretmiş.

2009 yılında İnci Sözlük yazarlarının kendi aralarındaki bir cevaplaşma taktiği olan caps'lerin viral yayılımı Facebook' ve Twitter'da çok ciddi bir etkiye sahip. Facebook'ta caps sayfalarını takip eden 12 milyondan fazla kullanıcı var. Twitter'da paylaşılan caps'lerin aldığı haftalık tekrar paylaşım (retweet) sayısı ise 87 binden fazla.

Caps'lerin yıllara göre hangi konularda popüler olduğunu da gösteren İnci Caps infografiği, en çok trafik aldığı ikinci kaynağın Whatsapp olması açısından da üstü kapalı bir güce de sahip. İlk sırada tabii ki Facebook var.

Arkasındaki ciddi üretim gücüyle tempo düşürmeden yoluna devam eden İnci Caps'in, bobiler.org gibi mizah dikeyinde dijital içerik üretimine devam etmesi sevindirici. Hatırlarsanız 4chan’in kurucusu Christopher Poole'un kurduğu, bobiler.org benzeri Canvas adlı girişim 3 milyon dolar yatırım alacak kadar önemsenmişti. Canv.as artık hizmet vermiyor ve İnci Caps'in bir gün kapanıp kapanmayacağını bilmiyoruz ama şimdilik caps'lerin tadını çıkarmanızı ve dijital içerik üretimine her zaman vakit ayırmanızı tavsiye ederim. ;)

inci caps infografik serkan inci

Yorumlar (15)
 1. Uğur Salkım Uğur Salkım

  en alttaki grafikte, incicaps'teki içeriklere whatsapp ve sözlüklerden çok tıklama gelmesi çok ilginç. twitter'dan tıklama almak çok zor. whatsapp ve sözlükler daha iyi kaynaklar demek ki.

 2. Berat Can Berat Can

  incicaps'in kendine tarz bir yeri olduğu malumdu. ama son zamanlarda tasarımlarını yenilemeleri, mobile dönük yaptığı gelişmeler olayı iyicene profesyonelleştirdiklerinin kanıtı adeta.

  böyle bir olayın profesyonelleşmesi çok önemli, çünkü türkiye de mizaha ve internete çok büyük değer kattılar, e bir okadar küfür de elbette :)

 3. İncicaps'in hem mizah hem de kültür alanında Türkiye'de vazgeçilmez bir oluşum ve platform olduğu kesin. İnsanların bir birleriyle ile iletişim kurarken kullandıkları en eğlenceli yollardan biri. Aynı zamanda yeni tasarımı gerçekten çok cici olmuş. Caps'ler liseden, üniversiteye ve iş yaşamına kadar herkesi etkisi altına almış durumda :). Zaten, motto'ları da çok açık: "Beyaz Yaka İçin Mizah Kültürü" :)

 4. İtici derecede profesyonel. Yapma işte bunu yapma.

 5. Herhangi bir siyasi görüşüm yok capser olmaya engel değil bence bu

 6. 12 milyon toplam caps sayfası olduguna inanmiyorum =)

  1. 12 milyon toplam caps sayfası değil zaten,sayfalarını takip eden toplam kullanıcı sayısı :)

 7. Pyramidcafe Pyramidcafe

  TİB 'in internet cafelere mecbur tuttuğu filtreleme yazılımlarında malesef kapalı durumda. Açılması için bir girişim varmıdır bilmiyorum ama TİB in filtresine takılması üzücü..!

  1. Bence bu kadar ağır ve yoğun küfür edilen yada caps paylaşılan ortamın çocukların sıkça gittiği internet cafelerde yasaklı olması bence şart. Yani çok ciddi küfürler ediyorlar. Bu gibi sebepler yüzünden takip etmeyi bile bıraktım.

 8. 5 yıldır üyeyim böyle analiz görmedim kesin sende bizdensin panpa . şuku

 9. Ali Kuyumcu Ali Kuyumcu

  Bana da itici geldi bu haber

 10. peki türkçe karşılığı yok mu bu caps'in?

  1. resim üzerine uygulanmış konuşma yazısı

 11. Daily Haber Daily Haber

  Çok güzel bir mizah sitesi.

 12. Köygöçüren Köygöçüren

  Ulan serkan zaten batırdı sözlüğü. İnci sözlük iyi bi yuva olmaktan 2012 yılında çıkmıştır arkadaşlar.

  Caps akımına lafım yok fakat sözlük eski sözlük değil.