Amerika'da bobiler.örg Klonuna 3 Milyon Dolar Yatırım

Amerika'da bobiler.örg Klonuna 3 Milyon Dolar Yatırım

Başlık alışmadığınız türden oldu değil mi? Hatta şaka olduğunu düşünüyor da olabilirsiniz, ama değil... 4chan'in kurucusu Christopher Poole yeni girişimi Canvas ile Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırımcılarından toplam 3 milyon dolar yatırım aldı.

Şu anda sadece davetiye ile üye alan Canvas Türkiye'nin popüler sitelerinden bobiler.örg'un klonu derken tamamen ciddiydim.

Servis kullanıcıların resim paylaştıkları, resimlerle oynayarak eğlenceli fotomontajlar yapabildikleri, paylaşımların oylandığı bir platform. bobiler.örg'den belki biraz olsun teknoloji üstünlüğü olabilir. Çünkü Canvas'ta tarayıcı üzerinden resimleri karıştırmaya imkan sağlayan araçlar var. Kullanıcılar direkt bunları kullanarak da resimler oluşturabiliyorlar.

TechCrunch'ın haberine göre internet sektörünün önemli risk sermayesi şirketlerinin yer aldığı yatırım turunda Union Square Ventures, SV Angels, Andreessen Horowitz gibi Webrazzi okuyucularının da kulağının aşina olduğu isimler Canvas'ın ortakları arasına girdiler.

Ocak ayında kurulan şirket kuruluş aşamasında $625.000 yatırım almıştı ve yeni turu ile birlikte sahip olduğu yatırımı yaklaşık 3,63 milyon dolara çekmiş oldu.

bobiler.örg'ün sahip olduğu üye kitlesi, içerik yoğunluğu ve sektördeki duruşu ile Türkiye pazarında önemli bir noktada olduğunu biliyoruz. Ancak malesef bizim pazarımızda bu seviyede bir yatırım şu aşamada sadece e-ticaret ve sosyal oyun şirketlerinin kapısına geliyor. Diğer taraftan Canvas'ın hedefinin sadece eğlenceli içerik paylaşmanın ötesinde, uzun vadede ciddi bir sosyal medya entegrasyonu sağlayarak büyümek olduğunu düşünüyorum.

Yani, 3 milyon dolar şirkete sadece online resim karıştırma araçları var diye verilmedi. Bir süre sonra yeni bir paylaşım kültürü ve Twitter'la entegre bir servis olacağını tahmin ediyorum.

Elbette tüm bunlar bir tarafa, bu haberi paylaşırken bobiler.örg İngilizce versiyon çıkarsa ne güzel olur diye de düşünmedim değil... Kitlenin espri anlayışı ve monte kabiliyeti sanıyorum ki İngilizce bobiler.örg için fazla zorluk yaratmayacaktır. Zaten dünya gündemi yaklaşık aynı, trend konular benzerlik gösteriyor ve çok yoğun yabancı kullanıcı ihtiyacı başlangıç içerikleri oluşturmak için gerekmeyecektir.

Benimki sadece hızlıca oluşmuş bir fikir. Eğer bobiler.örg İngilizce versiyon açmayı düşünürse, sitenin tanıtımı için yabancı bloglarda yer almasına bizzat yardımcı olurum. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.