Amerika'da bobiler.örg Klonuna 3 Milyon Dolar Yatırım
Eğlence

Amerika'da bobiler.örg Klonuna 3 Milyon Dolar Yatırım

Başlık alışmadığınız türden oldu değil mi? Hatta şaka olduğunu düşünüyor da olabilirsiniz, ama değil... 4chan'in kurucusu Christopher Poole yeni girişimi Canvas ile Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırımcılarından toplam 3 milyon dolar yatırım aldı.

Şu anda sadece davetiye ile üye alan Canvas Türkiye'nin popüler sitelerinden bobiler.örg'un klonu derken tamamen ciddiydim.

Servis kullanıcıların resim paylaştıkları, resimlerle oynayarak eğlenceli fotomontajlar yapabildikleri, paylaşımların oylandığı bir platform. bobiler.örg'den belki biraz olsun teknoloji üstünlüğü olabilir. Çünkü Canvas'ta tarayıcı üzerinden resimleri karıştırmaya imkan sağlayan araçlar var. Kullanıcılar direkt bunları kullanarak da resimler oluşturabiliyorlar.

TechCrunch'ın haberine göre internet sektörünün önemli risk sermayesi şirketlerinin yer aldığı yatırım turunda Union Square Ventures, SV Angels, Andreessen Horowitz gibi Webrazzi okuyucularının da kulağının aşina olduğu isimler Canvas'ın ortakları arasına girdiler.

Ocak ayında kurulan şirket kuruluş aşamasında $625.000 yatırım almıştı ve yeni turu ile birlikte sahip olduğu yatırımı yaklaşık 3,63 milyon dolara çekmiş oldu.

bobiler.örg'ün sahip olduğu üye kitlesi, içerik yoğunluğu ve sektördeki duruşu ile Türkiye pazarında önemli bir noktada olduğunu biliyoruz. Ancak malesef bizim pazarımızda bu seviyede bir yatırım şu aşamada sadece e-ticaret ve sosyal oyun şirketlerinin kapısına geliyor. Diğer taraftan Canvas'ın hedefinin sadece eğlenceli içerik paylaşmanın ötesinde, uzun vadede ciddi bir sosyal medya entegrasyonu sağlayarak büyümek olduğunu düşünüyorum.

Yani, 3 milyon dolar şirkete sadece online resim karıştırma araçları var diye verilmedi. Bir süre sonra yeni bir paylaşım kültürü ve Twitter'la entegre bir servis olacağını tahmin ediyorum.

Elbette tüm bunlar bir tarafa, bu haberi paylaşırken bobiler.örg İngilizce versiyon çıkarsa ne güzel olur diye de düşünmedim değil... Kitlenin espri anlayışı ve monte kabiliyeti sanıyorum ki İngilizce bobiler.örg için fazla zorluk yaratmayacaktır. Zaten dünya gündemi yaklaşık aynı, trend konular benzerlik gösteriyor ve çok yoğun yabancı kullanıcı ihtiyacı başlangıç içerikleri oluşturmak için gerekmeyecektir.

Benimki sadece hızlıca oluşmuş bir fikir. Eğer bobiler.örg İngilizce versiyon açmayı düşünürse, sitenin tanıtımı için yabancı bloglarda yer almasına bizzat yardımcı olurum. ;)

Yorumlar (4)
 1. Koç Blog Koç Blog

  Bobiler gibi değil bu site. Var olan fotoların üzerine başka kafalar giydirip yazılar yazılıyor. Yani tamamen kendi montajın yok gibi yada ben göremedim.

 2. Ensar Günel Ensar Günel

  Arda Bey Bu Dediğiniz Kıyağı Yaparsanız Güzel Olur .. Bobiler Ne der acaba

 3. Goruslerinize katiliyorum ancak bobiler de tamamen ozgun fikirlerden olusmuyor. O da dunya genelindeki bircok siteden esinlenmis icine anadolu baharati atmis kendine ozgu birsey yaratmis. Yani bobiler klonu demek cok dogru degil.

  Sunuda hesaba katmak lazim, biz ulkemizde birakin internet uygulamalarini dunyayi ele gecirecek bir icad dahi yapsak 3 milyon toplayamayiz. Girisimci ruhumuz o kadar baskin degil.

 4. Oyuncehennemi Oyuncehennemi

  Bobiler de böyle bir yatırımı hakediyor bence,çünkü çok kaliteli insanlar ve gerçekten çalışıyolar.