Mizah dikeyinde dijital içerik makinesi İnci Caps'in viral başarısı [İnfografik]

Mizah dikeyinde dijital içerik makinesi İnci Caps'in viral başarısı [İnfografik]

Türkiye'de topluluk siteleri içinde kendine has bir yeri olan İnci Sözlük, son zamanlarda Türkiye'de dijital içerik alanında önemli bir akımın temsilcisi konumunda. "Beyaz yaka için mizah kültürü" sloganıyla kurulan incicaps.com için hazırlanan infografiği aldığımızda yakalanan viral başarıyı net bir şekilde görmüş olduk.

İnci Sözlük kurucusu Serkan İnci'nin bizimle paylaştığı infografiğe göre 'caps kültürü' çok ciddi bir dijital içerik üretimhanesi. 276 bin üyeye sahip İnci Caps şimdiye kadar 730 bine yakın caps (altına mizahi altyazı/açıklama yazılmış görseller) üretmiş.

2009 yılında İnci Sözlük yazarlarının kendi aralarındaki bir cevaplaşma taktiği olan caps'lerin viral yayılımı Facebook' ve Twitter'da çok ciddi bir etkiye sahip. Facebook'ta caps sayfalarını takip eden 12 milyondan fazla kullanıcı var. Twitter'da paylaşılan caps'lerin aldığı haftalık tekrar paylaşım (retweet) sayısı ise 87 binden fazla.

Caps'lerin yıllara göre hangi konularda popüler olduğunu da gösteren İnci Caps infografiği, en çok trafik aldığı ikinci kaynağın Whatsapp olması açısından da üstü kapalı bir güce de sahip. İlk sırada tabii ki Facebook var.

Arkasındaki ciddi üretim gücüyle tempo düşürmeden yoluna devam eden İnci Caps'in, bobiler.org gibi mizah dikeyinde dijital içerik üretimine devam etmesi sevindirici. Hatırlarsanız 4chan’in kurucusu Christopher Poole'un kurduğu, bobiler.org benzeri Canvas adlı girişim 3 milyon dolar yatırım alacak kadar önemsenmişti. Canv.as artık hizmet vermiyor ve İnci Caps'in bir gün kapanıp kapanmayacağını bilmiyoruz ama şimdilik caps'lerin tadını çıkarmanızı ve dijital içerik üretimine her zaman vakit ayırmanızı tavsiye ederim. ;)

inci caps infografik serkan inci

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.