Apple üçüncü çeyrekte 35 milyon iPhone sattı, iPad satışları ise düşüşte

Apple üçüncü çeyrekte 35 milyon iPhone sattı, iPad satışları ise düşüşte

Apple, 28 Haziran 2014 tarihi ile sona eren mali çeyrek raporunu açıkladı. Hisse başına 1.28 dolarlık bir kar açıklayan Apple'ın, 3 aylık geliri 37.4 milyar dolar iken, üç aylık net kârını ise 7.7 milyar dolar olarak açıkladı. Şirketin geçen yıl aynı dönem geliri 35.3 milyar dolar, net kârı ise 6.9 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Apple çeyrek boyunca 35.2 milyon iPhone satmayı başarırken, şirketin tablet bilgisayar ürünü iPad geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 9'luk bir düşüşle 13.3 milyon adet sattı. Apple, Mac ürünlerinde de başarılı bir çizgi yakaladı ve geçen yıla nazaran satışları yüzde 18 seviyesinde artırarak, 4.4 milyon adedi gördü.

Apple'ın yaptığı uluslararası satışlar, çeyrek gelirlerinin yüzde 59'unu oluşturdu. Son olarak İstanbul'da ikinci mağazasını açacak olan Apple, dünyanın farklı yerlerindeki mağaza sayısını da artırıyor.

Apple'ın yönetim kurulu, hissedarlara hisse başına 0,47$ olacak şekilde temettü dağıtılacağını duyurdu. Apple'ın CEO'su Tim Cook, iPhone ve Mac satışlarının başarısına dikkat çekerken, iOS 8 ve OS X Yosemite için duydukları heyecanı da dile getirdi. Cook, henüz tanıtmadıkları servisler ve ürünler olduğunu da vurguladı.

Kısaca özetlemek gerekirse, Apple artırdığı uluslararası gelirleri ve yeni duyuracacağı ürünlerle birlikte 2014 yılının son çeyreğinde de hem hissedarlarını, hem de kullanıcılarını mutlu edecek gibi gözüküyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.