Apple, iOS cihazlardan bilgi çekmek için arka kapılar bırakmış
Mobil

Apple, iOS cihazlardan bilgi çekmek için arka kapılar bırakmış

ios hacker arka kapiHackers On Planet Earth konferansında bir sunum yapan Jonathan Zdziarski iOS tabanlı cihazların güvenliğine dair önemli bir çıkış yaptı. Zdziarski'ye göre 600 milyon iOS cihazında Apple tarafından yerleştirilmiş arka kapılar var.

Zdziarski'nin sunumundaki (pdf) bilgilere göre Apple, iOS tabanlı cihazlardan veri akışı sağlamak için dökümanlarda yer almayan arka kapılar geliştirmiş. Sunumunda NSA'in iOS'u hedeflediğini de hatırlatan Zdziarski, kesin olarak dile getirmese de Apple'ın bu arka kapıların bazılarını devletin isteklerini karşılamak için koymuş olabileceğini söylüyor.

Şimdilik Apple'dan bir açıklama gelmiş değil. Apple kişisel bilgilerin gizliliği konusunda Android'den çok daha sıkı ama 2011 yılında iPhone'larda konum bilgilerinin kaydedildiğine dair bir açık bulmuştu. Konuyla ilgili okurlarımız için söz konusu sunumu aşağıda paylaşıyoruz.

Yorumlar (4)
 1. Sallabre Sallabre

  "Apple kişisel bilgilerin gizliliği konusunda Android’den çok daha sıkı ama "

  Bu cümleye çok güldüm. Neye dayanarak söylüyorsunuz. Open Source bir OS ile kapalı sistem bir OS için oldukça ilginç kıyaslama olmuş.

  1. Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca Apple bir şirket, Android bir işletim sistemi. Neyi neyle karşılaştırıyor yazar burada? Doğrudan "Apple ı çok seviyorum, o yüzden iOs androidden daha güvenilir benim için." yazılsaymış bari.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Son kullanıcıya nasıl temas ettiğine bakarak söylüyorum bunu. Android'de kullanıcı bilgilerinin paylaşılması konusunda çok geniş davranılıyor. Telefonunuzdaki bir çok bilginiz geliştiricilere açılıyor. Aynı geliştirici iOS uygulamasında aynı bilgileri isteyemiyor. Uygulamalar test edilmiyor vs.. Her ne kadar açık kaynaklı olsa da Google'ın ipleri elinde tuttuğu malum.

 2. Kodmanyagha Kodmanyagha

  işte bu yüzden her zaman Open Source.