Depodakaldi.com: stoklarını eritmek isteyenlere özel pazar yeri

Depodakaldi.com: stoklarını eritmek isteyenlere özel pazar yeri

Depodakaldi.com, kendisini işletmeler arası çalışan bir e-ticaret sitesi olarak tanımlıyor ve kullanıcılarının stoklarını ertimeleri için alternatif bir çözüm sunuyor. Yalnızca B2B üyeler için hizmet veren sitede, üye işletmeler hem alıcı hem de satıcı gibi davranabiliyor. Böylelikle site, toptan satış yapmak isteyen şirketlerle, acil tedarikçi arayışında olan işletmelerin de bir araya gelmesini sağlıyor. Bu yönüyle B2B pazara odaklanan online bir pazar yeri olarak da niteleyebileceğimiz Depodakaldi.com'un Türkiye'de bu spesifik alanı hedefleyen en iddialı girişimlerden biri olduğu söylenebilir.

Yaklaşık bir yıl önce yayına başlayan ve bundan üç ay önce tamamen internete geçen Depodakaldi.com'da ticaret yapmak isteyen işletmeler bir onay sürecinden geçiyor. Depokaldi.com'un kendi verilerine göre, Temmuz 2014'e kadar geçen üç ay içinde onaylanmış üye sayısı 246'ya ulaşmış. Site, yalnızca işletmelere hizmet verdiği için 500'e yakın bireysel kullanıcı başvurusu da reddedilmiş. Site üzerinde 2 bin farklı çeşit toplam 460 bin ürün satılıyor. Bugüne kadar 136 adet satış işlemi gerçekleştirilen sitenin satış hacmi 300 bin liraya ulaşmış.

Site üzerinden satış yapmak isteyen işletmeler, ürün detaylarını kendileri girebildikleri gibi, Depodakaldı veri tabanında arayarak aynı ürünleri listeleyebiliyor. Minimum satış seçeneği işletmelerin dilerlerse sadece toptan satış yapmasını sağlıyor. İşletmeler, kademeli fiyat seçeneği ile belirli adet aralıklarını özel fiyattan satışa sunabiliyor.

Depodakaldi.com

Sitede ilan vermek isteyen işletmelerin ürünlerini öne çıkarabilecekleri ya da hızlı satmalarını sağlayacakları diğer fonksiyonlar ise belirli komisyonlarla satın alabiliyor. Örneğin hızlı sat için ekstra yüzde 1 ya da kredi kartına peşin fiyatına taksit seçeneği için yüzde 5 komisyon ödüyorsunuz. Satıcı panelinde ürünlerin satış sürecinde satıldığı, kargoya verildiği gibi bilgiler, anlık bildirim olarak gösteriliyor.

Üç farklı türde üyelik sunan sitede "Platin Üye" statüsündeki işletmeler ürün talebinde bulunabiliyor. Ücreti aylık 49,99 lira olan platin üyelik sistemi talep edilen ürünle ilgili diğer kullanıcıları SMS ile bilgilendiriyor. Platin üyelik kullanıcılara, yapılan alışverişlerden seyahat puanları toplama, talep edilen ürünlere teklfi verme, satışa konulan ürünlerin öncelikli görüntülenmesi gibi bir takım öncelikli haklar sağlıyor.

Depodakaldi.com

İşletmelerin ücretsiz olarak ilan verdiği site, satışlardan alınan komisyonlardan ve premium üyeliklerden gelir sağlıyor. Komisyon oranları satış tutarlarıyla ters orantılı olarak yüzde 2,99 ve yüzde 5 arasında değişiyor.

Tam olarak aynı pazarda yer almıyor olsa da Depodakaldı'nın hedef kitlesi Gittigidiyor ya da n11.com gibi büyük oyuncularla da kesişiyor. Buna karşın site  öncelikle sadece işletmelere odaklanması ve bütün alt yapısının bunun için hazırlanmasıyla farklılaşıyor. Daha düşük komisyon oranlarıyla satış yaptırması iddiası ve işletmelerin arz ve talep ihtiyaçlarının her ikisine de cevap verecek şekilde özelleşmiş olması da diğer önemli yenilikler. Depodakaldi.com, kullanıcıları için detaylı düşünülmüş özellikleriyle işletmelerin satış kampanyalarını yeterince özelleştirebilmelerine izin veriyor.

Depodakaldi.com elektronikten ev teksitiline kadar geniş yelpazede tedarikçiyi hedefliyor. Depodakaldı, bu ivmeyle büyümeye devam edebilirse 3 yıl içinde 50 milyon liralık satış hacmine ulaşmayı bekliyor.

Depodakaldi.com'un arka planında geleneksel deneyimin yenilikçi iş modelleriyle yeniden yorumlanması var. Şirket, beyaz eşya ticaretinde yaklaşık 10 yıl deneyimli Zeki Öztaş ve Fuat Özcan tarafından kurulmuş. 8 ayda Bootstrap kullanılarak geliştirilen Depodakaldı'nın yazılım geliştirme tarafını iki ODTÜ'lü Cevdet Ertürk ve Deniz Özcan'ın kurduğu ve Efe Naci Giray'ın yazılım geliştirme kaptanı olarak çalıştığı ICM şirketi var.

Depodakaldi.com, diğer işletmelerle ilgili detaylar yerine rumuzları görmenize izin veriyor. İşletmelerle ilgili değerlendirmeler yorum ve puanlama sistemiyle yapılıyor ama sağlıklı bir karar vermenize yardımcı olacak kadar yorum ve değerlendirme henüz yok. Kullanıcı sayısı arttıkça bu sağlanabilir ancak şeffaf bir geri dönüş sisteminin depodakaldi.com'un sürdürülebilir büyümesi için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Sitede diğer işletmelerin alış ve satış geçmişlerini de görebiliyorsunuz.

Siteyi incelemek isterseniz burada, sorularınıza cevap bulabileceğiniz destek bölümü ise burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.