Depodakaldi.com: stoklarını eritmek isteyenlere özel pazar yeri
E-Ticaret

Depodakaldi.com: stoklarını eritmek isteyenlere özel pazar yeri

Depodakaldi.com, kendisini işletmeler arası çalışan bir e-ticaret sitesi olarak tanımlıyor ve kullanıcılarının stoklarını ertimeleri için alternatif bir çözüm sunuyor. Yalnızca B2B üyeler için hizmet veren sitede, üye işletmeler hem alıcı hem de satıcı gibi davranabiliyor. Böylelikle site, toptan satış yapmak isteyen şirketlerle, acil tedarikçi arayışında olan işletmelerin de bir araya gelmesini sağlıyor. Bu yönüyle B2B pazara odaklanan online bir pazar yeri olarak da niteleyebileceğimiz Depodakaldi.com'un Türkiye'de bu spesifik alanı hedefleyen en iddialı girişimlerden biri olduğu söylenebilir.

Yaklaşık bir yıl önce yayına başlayan ve bundan üç ay önce tamamen internete geçen Depodakaldi.com'da ticaret yapmak isteyen işletmeler bir onay sürecinden geçiyor. Depokaldi.com'un kendi verilerine göre, Temmuz 2014'e kadar geçen üç ay içinde onaylanmış üye sayısı 246'ya ulaşmış. Site, yalnızca işletmelere hizmet verdiği için 500'e yakın bireysel kullanıcı başvurusu da reddedilmiş. Site üzerinde 2 bin farklı çeşit toplam 460 bin ürün satılıyor. Bugüne kadar 136 adet satış işlemi gerçekleştirilen sitenin satış hacmi 300 bin liraya ulaşmış.

Site üzerinden satış yapmak isteyen işletmeler, ürün detaylarını kendileri girebildikleri gibi, Depodakaldı veri tabanında arayarak aynı ürünleri listeleyebiliyor. Minimum satış seçeneği işletmelerin dilerlerse sadece toptan satış yapmasını sağlıyor. İşletmeler, kademeli fiyat seçeneği ile belirli adet aralıklarını özel fiyattan satışa sunabiliyor.

Depodakaldi.com

Sitede ilan vermek isteyen işletmelerin ürünlerini öne çıkarabilecekleri ya da hızlı satmalarını sağlayacakları diğer fonksiyonlar ise belirli komisyonlarla satın alabiliyor. Örneğin hızlı sat için ekstra yüzde 1 ya da kredi kartına peşin fiyatına taksit seçeneği için yüzde 5 komisyon ödüyorsunuz. Satıcı panelinde ürünlerin satış sürecinde satıldığı, kargoya verildiği gibi bilgiler, anlık bildirim olarak gösteriliyor.

Üç farklı türde üyelik sunan sitede "Platin Üye" statüsündeki işletmeler ürün talebinde bulunabiliyor. Ücreti aylık 49,99 lira olan platin üyelik sistemi talep edilen ürünle ilgili diğer kullanıcıları SMS ile bilgilendiriyor. Platin üyelik kullanıcılara, yapılan alışverişlerden seyahat puanları toplama, talep edilen ürünlere teklfi verme, satışa konulan ürünlerin öncelikli görüntülenmesi gibi bir takım öncelikli haklar sağlıyor.

Depodakaldi.com

İşletmelerin ücretsiz olarak ilan verdiği site, satışlardan alınan komisyonlardan ve premium üyeliklerden gelir sağlıyor. Komisyon oranları satış tutarlarıyla ters orantılı olarak yüzde 2,99 ve yüzde 5 arasında değişiyor.

Tam olarak aynı pazarda yer almıyor olsa da Depodakaldı'nın hedef kitlesi Gittigidiyor ya da n11.com gibi büyük oyuncularla da kesişiyor. Buna karşın site  öncelikle sadece işletmelere odaklanması ve bütün alt yapısının bunun için hazırlanmasıyla farklılaşıyor. Daha düşük komisyon oranlarıyla satış yaptırması iddiası ve işletmelerin arz ve talep ihtiyaçlarının her ikisine de cevap verecek şekilde özelleşmiş olması da diğer önemli yenilikler. Depodakaldi.com, kullanıcıları için detaylı düşünülmüş özellikleriyle işletmelerin satış kampanyalarını yeterince özelleştirebilmelerine izin veriyor.

Depodakaldi.com elektronikten ev teksitiline kadar geniş yelpazede tedarikçiyi hedefliyor. Depodakaldı, bu ivmeyle büyümeye devam edebilirse 3 yıl içinde 50 milyon liralık satış hacmine ulaşmayı bekliyor.

Depodakaldi.com'un arka planında geleneksel deneyimin yenilikçi iş modelleriyle yeniden yorumlanması var. Şirket, beyaz eşya ticaretinde yaklaşık 10 yıl deneyimli Zeki Öztaş ve Fuat Özcan tarafından kurulmuş. 8 ayda Bootstrap kullanılarak geliştirilen Depodakaldı'nın yazılım geliştirme tarafını iki ODTÜ'lü Cevdet Ertürk ve Deniz Özcan'ın kurduğu ve Efe Naci Giray'ın yazılım geliştirme kaptanı olarak çalıştığı ICM şirketi var.

Depodakaldi.com, diğer işletmelerle ilgili detaylar yerine rumuzları görmenize izin veriyor. İşletmelerle ilgili değerlendirmeler yorum ve puanlama sistemiyle yapılıyor ama sağlıklı bir karar vermenize yardımcı olacak kadar yorum ve değerlendirme henüz yok. Kullanıcı sayısı arttıkça bu sağlanabilir ancak şeffaf bir geri dönüş sisteminin depodakaldi.com'un sürdürülebilir büyümesi için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Sitede diğer işletmelerin alış ve satış geçmişlerini de görebiliyorsunuz.

Siteyi incelemek isterseniz burada, sorularınıza cevap bulabileceğiniz destek bölümü ise burada.

Yorumlar (24)
 1. Daha ilk baktığım ürünü internette araştırdım. En pahalısı bu sitede. Nasıl elinde kalmışsa artık... Ama mantık olarak güzel. Fiyat takibi yapılarak ürünleri kaydediyorlarsa güzel ama bütün ürünler benim baktığım şekilde pahalıysa o zaman diğer e-ticaret sitelerinden farksız boşa uğraş bir proje olmuş demektir.

  1. Şuanda ürün yazan firmaların piyasadaki en düşük fiyatları girip girmediklerine dair bir kontrol yapmıyoruz. Ürün yazmanın da ücretsiz olduğunu düşünürsek, düşük fiyatlı ürün sayısı görece olarak düşük. Piyasanın dip fiyatları olan ürünler de mevcut ama bu sayıyı artırmamız şart.

   Eleştirinizi dikkate alacağız. Teşekkür ederiz.

  2. +

   Katılıyorum.

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Fikir güzel. Fakat sitenin sadece giriş sayfasındaki ürünlerin fiyatlarının piyasadan yüksek olduğunu anlarsınız. Eğer ürün fiyatları bu şekilde piyasa ortalamasında ise stok eritmekten uzak olacaktır. Sanalpazar.com peşinde satsanız, taksitlide satsanız sizden %5 komisyon alıyor. Ayrıca müşteri istediği ürünü 9 taksite kadar peşin fiyatına alabiliyor. Bu durumda bu sitenin hiçbir esprisi de kalmıyor. En azından bahsettiğim sitede dileyen herkes ürün alıp satabiliyor.

  1. Eleştiriniz teşekkür ederiz. Sanalpazar.com üzerinde araştırma yaptığımız ve kurumsal üyeler arası satış hacimlerine bakarsak kollarının bize çarptığı bir önemli girişimdir. Diğer taraftan depodakaldi.com sadece 3 aydır gerçekten online. Güncel olarak üye sayısı 254 ve 300bin tl'ye varan bir satış hacminden bahsediyoruz ve tekil satış sayısı 150 civarı. Aslında sanalpazar.com'da uzun uğraş ve emek ile oturtulmuş algılar sadece b'lere hizmet veren depodakaldi.com'da net olarak oturtulabilirse, o zaman gerçekten ilginç fiyatlar ortaya çıkacaktır. Şuanda da dip fiyatlar çıkıyor ama tüm tekil ürün sayısına oranla 5% civarı. Fonksiyon anlamında ise yukarıda bahsedildiği gibi depodakaldi.com çok farklı özellikler sunuyor. Ödeme sistemlerinin gelişimi, komisyon oranının şuanda olduğundan daha dinamik bir şekilde 5%'in altına düştüğü modüllerin kodlanması gibi konularda yol alırsak rekabet ederken elimiz daha güçlü olacak. Tekrar teşekkürler.

 3. aynen, ilk baktigim urunun 200 TL ucuzunu akakce.com'da buldum. Zaten B2B oldugu icin, normal fiyati musteriye verilen fiyatinin altinda olmasi gerekiyor.Tahminimce su anda hala deneme asamasinda ve sitede ticaret hala baslamis durumda degil. Oturdugu zaman fiyatlarin ve marjlarin ne kadar iyi olacagini merak ediyorum.

  1. Ürünlerin daha ucuza satışa koyulması için üzerinde çalıştığımız çeşitli yöntemler var. Fakat bu algıyı tam olarak oturtmak sadece 3 ayımız vardı. Belli ölçüde başarı sağlamamıza yüzdesel olarak dip fiyatlı ürün oranı sadece 5% civarı ki bu ürünleri satan satıcılar da fiyatlarını üye olmayanlara göstermek istemiyorlar. Daha çok yolumuz var kısaca, yolun çok başındayız. Yorum için teşekkürler.

  1. Fark ettiğiniz gibi sitede bulunan birçok ürün aynı durumda. Ürün fiyatlarını satıcılar belirlediği için bu konuda net bir çözüm oluşturamadık, üzerinde çalışıyoruz. Akakçe gibi sitelerin en düşük fiyatlarından 20% daha düşük fiyatlarda ürünler de satıldı. Zaten her üründe böyle bir fiyat avantajını sadece 3 ayda sunabilseydik n11, gittigidiyor, sahibinden ve sanalpazar gelir bizim ofisi havaya uçururdu :) Teşekkür ederim, yorumunuz için.

 4. Şuanda ürün yazan firmaların piyasadaki en düşük fiyatları girip girmediklerine dair bir kontrol yapmıyoruz. Ürün yazmanın da ücretsiz olduğunu düşünürsek, düşük fiyatlı ürün sayısı görece olarak düşük. Piyasanın dip fiyatları olan ürünler de mevcut ama bu sayıyı artırmamız şart.

  Eleştirinizi dikkate alacağız. Teşekkür ederiz.

 5. Ürünlerin depoda filan kaldığı yok bildiğiniz raf fiyatlarını yazmışlar.

  1. Aynı hisleri paylaşıyorum, tüm üye firmalarımıza bu haykırışı yapmanın bir yolunu bulmaya çalışıyoruz.

 6. ne eleştirmişsiniz arkadaş

  resmen öldürmüşsünüz.

 7. Hakan Kaya Hakan Kaya

  Fiyatları giren firmalar henüz bunun B2B olduğunu çözememiş anlaşılan,

  diğer taraftan bir B2B sitede üye olmayan ziyaretçilerin fiyatları görmesi de ne kadar etik bilemiyorum,

  yani ürünü en dip fiyattan satarak eritmek istiyorum, ekliyorum ama bu fiyattan herkes görüyor,

  fiyatları sadece üyeler görecek olursa, ürün ekleyenler daha kolay fiyatlandırma yapabilirler sanırım.

  onun dışında özellikle e-ticaret tedariği konusunda iyi bir kaynak olabilir,

  tabi zamanla gelişimini izleyelim bakalım.

  1. Hakan Bey, ilk cümleniz konuyu çok güzel anlatıyor. Teşekkür ederim. Bu algıyı yönetmek ile uğraşıyoruz. Diğer taraftan ürünü satışa sunarken, üyelerimize sunduğumuz bir çok özelliğin içinde "fiyatları sadece üyeler görebilir" gibi seçeneği sunuyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse uygun fiyatlı ürün giren kullanıcılarımız, fiyatlarının görünmesini genelde istemiyor. Bunun üzerine biraz daha kafa yoracağız.

 8. Fikir güzel, fiyatlarda ileriki zamanda oturacaktır. Başarılar dilerim.

  NOT: Cevdet'in her eleştiriyi cevaplaması da ayrı güzel.

 9. Batuhan Batuhan

  Herkes gibi bende fiyatlara takıldım ama dahada önemlisi sadece bir telefon göndermek için 25 tl kargo ücreti eklenmesi ilginç geldi bana

 10. Ben ürün almak isteyip şirket olmadığım için alamıyorum, buradan bana ürünü satın alıp yollayacak bir şirket arıyorum:D (bir firmanın çaycısı gayet uygun)

  1. Sevgili Asım, senin için şimdilik bir çözüm sunamıyoruz ama bu ilginç durumu notlarımız arasına aldık. Umarım beklediğin çaycı, bu yorumu okumuştur :)

 11. Bu kadar çok eleştirildiğine göre birşeyler doğru yapılmış demektir. Evet fiyatlar yüksek olabilir ama bu sadece çok yeni olmalarından kaynaklanıyor olabilir. Sistem oturduğun da sektör lideri olma şansı var. Başarılar dilerim.

  1. Kullanıcılara faydalı bir işin parçası olmaya çalışıyoruz. Tüm odağımız, aktif ve potansiyel kullanıcılarımızın eleştirilerini dinleyerek daha güçlü bir uygulama ortaya koymak. Teşekkür ederim, eksik olmayın.

 12. Yorumların hepsini tam okuyamadım ancak bu şekilde toptancıları, yani tedarikçileri ve satıcıları buluşturmak istiyorlar ise fiyatları biz son kullanıcılara açmamaları gerekir. Üye olmak için gerekli şartları sağlayan firmalara üye olduktan sonra sitenin içeriği gösterilmeli.

  1. Şimdilik bu seçeneği, kullanıcı firmalara bıraktık. İsterlerse üye olmayanlara fiyat göstermiyorlar. Üye olmayan firmaların, içeride uygun fiyatlar olup olmadığını görmeleri açısından fiyatların görünmesi önemli. Diğer taraftan son kullanıcı, potansiyel üye firmalara nazaran bu fiyatlara daha çok erişim sağlıyor ve bu nedenle bize gelen bir çok son kullanıcı üyelik talebini reddetmek zorunda kalıyoruz. Bu konu üzerine kafa yormaya devam edeceğiz. Yorumunuz için teşekkürler.

 13. Ibrahim Kavaklı Ibrahim Kavaklı

  Fikir güzel gibi görünse de zaten bu tarz ihtiyacı olan kurumlar N11, Sanalpazar, Gittigidiyor gibi C2C sitelerin Meydan, Günün Fırsatı bölümlerini kullanıyorlar.