Satya Nadella ile Microsoft'ta yeni bir dönem başlıyor
Genel

Satya Nadella ile Microsoft'ta yeni bir dönem başlıyor

"Microsoft için hiçbir şey Windows'tan daha önemli değil". Tahmin ettiğiniz gibi bu sözler Steve Ballmer'a ait. Ballmer, 2012 yılının başında, Windows'un geleceğinin, sadece bilgisayarlar değil bütün platformların kalbinde olacağı düşüncesi daha doğrusu yaklaşımını bu şekilde ifade ediyordu.

Çok değil, sadece bir sene içinde Microsoft'un yeni lideri Satya Nadella ile birlikte Microsoft'un vizyonu artık bambaşka bir yönü işaret ediyor. Şirketteki ilk günlerinde paylaştığı "imkansız olana inanın" notuyla bu değişimin sinyallerini veren Nadella, bugüne kadar Microsoft'un Windows merkezli vizyonuyla çelişen önemli adımlar attı. Nadella, bu yeni vizyonu 10 Temmuz'da yayınladığı ve Microsoft'un 100 bin çalışanını adresleyen uzun bir notla bütün dünyaya duyurdu.

Satya Nadella'nın notunda ilerleyen paragraflara kadar Windows kelimesi geçmiyor. Notun merkezinde Windows değil, "üretkenlik" vurgusu var ve bu bilişim platformundan bağımsız. Yeni Microsoft'un asıl umursadığı, kullanıcıların iOS, Android ya da Windows cihazlarından Skype, Office 365, Bing, One Drive gibi hizmetlerini kullanmaları. Nadella, halihazırda bu tip büyük bir dönüşümün işaretlerini Microsoft'un Office for iPad ve Android ve yeni Enterprise Mobility Suit açılımlarıyla vermişti. Ancak bugüne kadar Microsoft'un büyük resimle ilgili stratejisi netleşmemişti.

"Özümüzde, Microsoft mobil öncelikli ve bulut öncelikli bir dünya için bir üretkenlik ve platform şirketi. Gezegendeki herkesin ve her organizasyonun daha fazlasını yapması ve başarması için üretkenliği yeniden oluşturacağız."

Nadella Windows'u da üretkenlik çizgisi içinde, işletmeler için en iyi işletim sistemi haline getirmek istiyor.

MS-Nadella-Day1-C-468-R (1)

Cihazlar ve servisler döneminin sonu 

Microsoft için, yazılım ve donanımın eşit stratejik önceliğe sahip olduğu, Ballmer'ın "cihazlar ve servisler" mottosuyla hatırlanan dönemin Nadella ile kapandığı da netleşti. Yeni Microsoft'un en önemli iki önceliğinden biri bulut hizmetleri. Cihazlarsa sonra geliyor. Nadella, notunda bulut hizmetlerinde farklılaşacaklarının altını çiziyor. Bununla birlikte notun yayınlanmasından sonra The Verge'e verdiği röportajda Nadella, bulut hizmetlerinin de platform bağımsız olarak düşündüğünü söylüyor ve ürünlerinin Skype gibi her cihaz ve platformda çalışabilir olması gerektiğini belirtiyor.

Cihazlar için notunda Surface tablet örneğini veren Nadella, Surface Pro 3'ün dünyanın en üretken tableti olduğunu iddia ediyor. Yani Surface'ın Microsoft için üretkenlik deneyiminde çıtayı belirleyen ürün olduğunu söyleyebiliriz. Nadella zaman içinde Surface gibi yeni ürün kategorileri geliştireceklerini ve Windows Phone için pazarı büyütmeye devam edeceklerini söylüyor.

Nadella'nın notunu tamamladığı kültür değişimi çağrısı da vizyon değişiminin kapsamını ve kalıcılığını ortaya koyuyor.

Microsoft için belirleyici olan, Nadella'nın bu büyük çağrısını ne kadar takip edip edemeyeceği olacak. Her iki durumda da Nadella'nın, Nietzsche ve Rilke alıntılarıyla süslenmiş bir notla fark yarattığı kesin.

Yorumlar (2)
 1. Semih Yazıcı Semih Yazıcı

  Ürün ve servisleri çok hızlı bir şekilde yerelleştirilebilmeli Microsoft. Yenilikçi ruha sahip olabilmeli. Kalite zaten ortada.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Ürünlerin sunumları berbat bir visual studio satın almak karşılaştırmak bile ölüm. Kullanıcı dostu olmayan bir çok ürün sitesi var. bir ie sitesi var ki gerçekten çağ dışı . Kullanıcıya bir sürü şey seçtiren dil paketi falan bile seçtiren iğrenç bir site.

  Bence söylenenden çok yapılanlar önemli. Nadella herkesin şikayetçi olduğu lisans fiyatlandırma politikalarını değiştirebilecek mi? Çünkü günümüzde google ve apple tarafıda bu hizmet neredeyse ücretsiz. Bizden hala windows 8 için 500 küsür tl para istemek çılgınlık. Bunda ısrar ederlerse hotmail, ie gibi yere çakılacaklar. Bunu görmek bu kadar zor olmasa gerek.

  Bir ürünleri alternatif olmadığı için kullanılıyor ise alternatif çıktığı zaman büyük bir düşüşe geçiyor. Aynı çöküşü windows da yaşadı. Bu artık yeni dijital mobil dünyaya yenilgiyi kabul etmek. Google ve apple'ın pazar payına ulaşamayacağını kabullenip normal bir yazılım firması için onların işletim sistemleri ofiscikler yazmak ne kadar acı.

  Yıllardır kulak tıkayan hiç bir şeyi umursamayan kapalı kutu bir platform özügürleşen ve farklılaşan internet ve mobil dünyada yenilmiş. Bugün web sayfalarında bile adam akıllı modern bir görüntü veremeyen milyar dolarlık imparatorluk.

  Nadella'dan hala radikal bir değişiklik göremediğimiz kanaatindeyim.