Leadergamer, oyunculara özel online dergisinin ilk sayısını yayınladı
Oyun

Leadergamer, oyunculara özel online dergisinin ilk sayısını yayınladı

leadergamer-magazinTabletlerin giderek daha yaygın olarak kullanılmaları ve bu platformlara yönelik dikey içerik üreten şirketlerin artmasıyla birlikte yeni yayıncılığın bu çerçevede gelişip büyüyeceğini söylemek güç değil.

Dünya'nın en büyük çizgi roman yayıncıları, dergi yayıncılarının birçoğunun iOS ve Android platformlarında yer aldığını biliyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında da Saran Online'ın Kommiks projesi ile Marvel Comics kahramanlarını Türkçe olarak dijitale getiriyordu

Yerli içerik olarak ise online yayıncılığın yeni üyelerinden biri Leadergamer Magazin.

Yayın hayatına Haziran 2009'da başlayan ve 5 yıllık bir geçmişi olan Leadergamer  ile 4. yılına özel yaptığımız haber de kuruculardan Gökhan Girgin dergi ve mobil projeleri olduğunu aktarmıştı. Aradan geçen süre içerisinde ekip dergi projesi üzerine yoğunlaşmış ve Temmuz 2014 ile birlikte 43 sayfa içeriğe sahip ücretsiz online oyun ve teknoloji odaklı dergilerinin ilk sayısını yayınlamışlar.

leadergamer magazin 1

Leadergamer Magazin öncelikli olarak iOS platformu için yayınlanmış ve ücretsiz. Dergiyi indirip, kurduğunuz zaman "Gazetelik" bölümünde yer alıyor. Basılı bir dergi kadar dolu bir içeriğe ve profesyonel bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim.

Ekip mobil teknolojilerden yararlanarak dergi içerisindeki bazı bölümleri interaktif yapmış, bununla birlikte eğer dergiyi okurken internet bağlantınız varsa yazıların arasına yerleştirilmiş videoları izleme olanağınız bulunuyor. Açıkçası benim gibi dergi okumayı seven biriyseniz bu sizi içeriğe daha fazla çekiyor, örneğin 2014 yılına en çok damga vuran oyun olacağını şimdiden tahmin ettiğimiz ve geçtiğimiz ay piyasaya çıkan Watch Dog'un inceleme yazısını okurken tanıtım videolarını izlemek okuyucular için büyük bir keyif.

leadergamer magazin 2Leadergamer'ın gayet profesyonelce hazırlanmış bir dergiyi ücretsiz olarak sunması Türkçe içeriklerin hızla kullanıcılara ulaşması ve yayılması adına bir fırsat olarak görüyorum. Bununla birlikte reklamverenlerin online içerik ve bu gibi dikey türdeki yayıncıları keşfederek daha fazla destek olması ve bu alandaki potansiyeli görmesi elbetteki en büyük beklentimiz, çünkü ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan içeriklerin kabul edelim ki  en büyük gelir kalemi hala reklam.

Oyun ve bu çerçevedeki teknoloji haberiyle ilgiliyseniz Leadergamer Magazin'e göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorumlar (6)
 1. Çince Tercüme Çince Tercüme

  TÜrkiye'de belki de milyona yakın oyun tutkunu var, bu dergi çok yerinde bir hamle olmuş, ihtiyaç vardı gerçekten. Başarılı olacağını düşünüyorum..

 2. Ahmet Soydan Ahmet Soydan

  O dilbilgisi kurallarından yoksun yazarlar ve kalitesiz içerik olduktan sonra isterlerse hologram dergi çıkarsınlar. Hardcore oyuncular için hiçbir şey ifade etmiyor.

  1. Counter Strike oynayan kendisini Hardcore oyuncu sanıyor ya.

 3. Bilginin bu kadar hızlı tüketildiği bir zaman diliminde bu tip dergilere yer yok. Ayakta kalabilecek dergiler, kendi özgün içeriğine sahip ve internette farklı mecralarda bulunmayacak içeriğe sahip olan dergilerdir.

  1. Şunu unutmayın ki, dergilerde yeni zamanla birlikte formatlarını değiştirip, internet ortamında bulunmayan veya ambargo süresi olan bir çok oyunun haberleri, incelemeleri yazıyorlar bu da dergileri halen 1 adım önde tutuyor.

 4. Bana sorarsanız aylık yayın muhabbeti exculusive denilen haberler olmadıktan sonra gereksiz. Özel röportajınız olur sağlam incelemeler yaparsınız o zaman belki okunabilir. Fakat haberleri günlük takip edenleri çekebilecek bir format olmadıktan sonra aylık yayınlar temcit pilavı olayına girer. Gerçi haberde aylık haftalık vb. olayı yazılmamış ama işin aslı bu.