Girişimcilerin ağabeyi Ziya Boyacıgiller'i kaybettik

Girişimcilerin ağabeyi Ziya Boyacıgiller'i kaybettik

Türkiye'nin önemli ve saygın girişimcilerinden Ziya Boyacıgiller'in bir süredir sürdürdüğü ve dostlarının desteklediği yaşam mücadelesine yenik düştüğünü üzülerek paylaşmak istiyoruz.

Resmi olarak Sabancı Üniversitesi tarafından paylaşılan bilgiye göre, Ziya Boyacıgiller dün akşam tedavi gördüğü ABD'de hayata gözlerini yumdu. Cenaze töreniyle ilgili detaylar henüz netleşmiş değil. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve girişimcilik camiasına başsağlığı diliyoruz.

Son olarak kişisel blogunda deneyimlerini paylaşan Ziya Boyacıgiller - yani girişimcilerin Ziya Abi'si - Türkiye’deki gençlere, özellikle İngilizce’si çok iyi olmayan girişimcilere ulaşmak istediğini belirtmişti. Girişimicilik dünyamıza şimdiye kadar yaptığı tüm katkılar için kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz...

Ziya Boyacıgiller'in kısa özgeçmişini de aşağıda paylaşıyoruz.

Ziya Boyacıgiller - Mentor/Profesor/Melek Yatırımcı/Girişimci/Mühendis

Türkiye’de dünya-çapında bir girişimcilik ortamının yaratılmasına, gelişmesine yardımcı olmak icin calismaktadir. 2000 senesinden bu yana ABD ve Türkiye'de çok sayıda girişime yatırımı ve bilgisiyle katkıda bulunmuştur. Ekim 2000 tarihine kadar, 17 sene, Silikon Vadisi’ndeki Maxim Integrated Inc. (NASDAQ 100, MXIM) şirketinde çalıştı. 1983 yılında Maxim’in kurucu ortağı olarak işe başladı, çeşitli teknik ve üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunarak Maxim’in 2000 senesinde milyar doları aşan ciroya büyümesine ve yüksek karlılığına katkıda bulundu. Maxim öncesinde, E/Z CAD Inc. şirketini kurdu ve kişisel bilgisayarlarda çalışan ilk “elektronik tasarım yazılımları” alanında öncülük yaptı. Ayrıca, Maxim’de, ve öncesinde Intersil Inc. şirketinde tasarım mühendisi olarak CMOS teknolojisi ile calışan ilk karma-sinyalli tüm-devreler konusunda uzmanlaştı, dünyanın ilk sayısal yüksek çözünürlüklü (12-18 bit) dönüştürücü tüm-devrelerini geliştirdi.Bu konularda patentler ve bilimsel bildiri/yazılar yayımladı. Ziya Boyacıgiller’in, UCLA’den MsEng, ve Boğaziçi Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği dereceleri bulunmaktadır.

Güncelleme: Ziya Boyacıgiller'in cenazesi 30 Haziran 2014 tarihinde Bebek Cami'nde kılınacak öğle namazına müteakiben Kilyon Mezarlığı'nda toprağa verilecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.