Türkiye'de mobil internet kullanıcılarının yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında internet tüketiyor
Teknoloji

Türkiye'de mobil internet kullanıcılarının yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında internet tüketiyor

Bir haftayı daha geride bırakırken yeni bir haftanın grafiği ile karşınızdayız. Her haftanın sonunda yayımladığımız yazı dizisinde; o hafta içinde Webrazzi PRO'ya eklenen grafikler arasında dikkatimizi en çok çeken grafiği ele alıyoruz.

Bu haftanın grafiği; Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) kısa bir süre önce yayınladığı rapordan alınma. BTK'nın açıkladığı rakamlara göre ülkemizde cepten mobil internet kullanan abonelerin yaklaşık olarak yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında veri tüketiyor.

2G ve 3G kullanıcılarının yüzde 33,77'si ayda 5MB'ın altında veri tüketiyor. Bu da diğer bir başka deyişle ülkemizdeki mobil internet kullanıcılarının üçte birinin neredeyse 'yanlışlıkla internete girdiği' anlamına geliyor. Kullanıcıların yüzde 21,89'u 250MB ile 1GB arasında, yüzde 18,33'ü de 1GB ile 4GB arasında veri tüketiyor. 4GB'ın üzerinde veri tüketen abonelerin oranıysa yüzde 2'nin biraz üzerinde.

Grafiği detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz. Bu arada yine BTK verilerine göre ülkemizde 2014 yılının ilk çeyreği itibarıyla 70 milyonun üzerinde mobil abone bulunduğunu da ekleyelim.

turkiyede-mobil-cepten-internet-abonelerinin-kullanima-gore-dagilimi

(Bu arada yazıya gelen yorumlardan birinde; her ne kadar günümüzde çok kullanılmasa da MMS servislerinin de 2G ve 3G üzerinden çalıştığı ve bu grafkteki rakamlara dahil olduğunu bilgisinin geçtiğini ekleyelim.)

Webrazzi PRO hakkında

Gelelim Webrazzi PRO’ya. Webrazzi PRO’da yer alan 1200′ün üzerindeki grafikle ilgili detaylı bilgileri hazırladığımız şu infografikte bulabilirsiniz.

Ücretli bir platform olan Webrazzi PRO’da şu an 3 ayrı paket bulunuyor. Her biri minimum bir yıl için geçerli olan Bireysel, Startup ya da Kurumsal paketlerimizi satın almadan önce dilerseniz sağ üstte yer alan arama kutusunu kullanarak Webrazzi PRO’da aklınıza gelen aramaları yapabilirsiniz. Bu arada 3 paketi birbirinden ayıran tek etmenin kullanıcı sayısı olduğunu da belirtelim.

Webrazzi PRO hakkındaki görüş, öneri ve sorularınız için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşmanız mümkün.

(Görsel: bangkoksmile/Shutterstock)

Yorumlar (8)
 1. 2G ve 3G kullanıcılarının yüzde 33,77′si ayda 5MB’ın altında veri tüketiyor. Bu da diğer bir başka deyişle ülkemizdeki mobil internet kullanıcılarının üçte birinin neredeyse ‘yanlışlıkla internete girdiği’ anlamına geliyor.

  Burda şöyle bir hata var, her ne kadar çıktığı dönemde bile popüler olmasa ve bugün nerdeyse kullanılmayan MMS servisi, görüntüleri hücresel ağdan indirir ve operatör bunun ekstra ücret talep etmezler. Yani bir kullanıcının 2G ve 3G servisini belirli dönemde kullanmış olması internete girdiği anlamına gelmez. Not: GSM şirketi çalışanıyım.

 2. Web Tasarımcı Web Tasarımcı

  %1.92 içerisinde olmak güzel bir duygu :)

 3. Ticamus Ticamus

  1GB internetin 20tl olan bir ülkede bu oranlar normal.

 4. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  İnternetin aşırı yavaşlığından olmasın :))

 5. Webrazzici Webrazzici

  İnternet konusunda yoğun bir şaşırtmacayı yaşıyoruz: 35 milyona yakın internet kullanıcımız var gözükürken aslında cepçileri çıkarırsanız geriye 8 milyonu zorla geçen bir kitle kalıyor. Bu rakamlarla da OECD ülkeleri arasında Meksika, Şili ve Slovakya Cumhuriyeti gibi teknoloji gurusu ülkelerin ardında son sırada yer alıyoruz.

  Bu arada neden bu kadar takıntılıyım mobille sabit internetin bir araya getirilmesine? Çünkü bize gösterilen 25 milyon mobil cepten internetçinin yüzde 33’ü yani 8 milyonu aşkın 5 megabaytın altında internet kullanmış bir ayda.

  Bu ne demek? İnsanlar interneti kullanmamış yanlışlıkla telefonu oradan geçerken internete değmiş demek. 5 megabayt! Kimse kimsenin aklıyla fikriyle dalga geçmesin.

 6. Bunda halen mobil internet paketlerinin pahalı olmasının etkili olduğunu düşünüyorum.

 7. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

  Fiyatları ucuzlatsınlar bakalım oranlar nasıl değişiyor.

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Neden hala offline'nın bu kadar güçlü olduğunu görmek için güzel bir istatistik.