Türkiye'de mobil internet kullanıcılarının yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında internet tüketiyor

Türkiye'de mobil internet kullanıcılarının yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında internet tüketiyor

Bir haftayı daha geride bırakırken yeni bir haftanın grafiği ile karşınızdayız. Her haftanın sonunda yayımladığımız yazı dizisinde; o hafta içinde Webrazzi PRO'ya eklenen grafikler arasında dikkatimizi en çok çeken grafiği ele alıyoruz.

Bu haftanın grafiği; Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) kısa bir süre önce yayınladığı rapordan alınma. BTK'nın açıkladığı rakamlara göre ülkemizde cepten mobil internet kullanan abonelerin yaklaşık olarak yüzde 80'i ayda 1GB'ın altında veri tüketiyor.

2G ve 3G kullanıcılarının yüzde 33,77'si ayda 5MB'ın altında veri tüketiyor. Bu da diğer bir başka deyişle ülkemizdeki mobil internet kullanıcılarının üçte birinin neredeyse 'yanlışlıkla internete girdiği' anlamına geliyor. Kullanıcıların yüzde 21,89'u 250MB ile 1GB arasında, yüzde 18,33'ü de 1GB ile 4GB arasında veri tüketiyor. 4GB'ın üzerinde veri tüketen abonelerin oranıysa yüzde 2'nin biraz üzerinde.

Grafiği detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz. Bu arada yine BTK verilerine göre ülkemizde 2014 yılının ilk çeyreği itibarıyla 70 milyonun üzerinde mobil abone bulunduğunu da ekleyelim.

turkiyede-mobil-cepten-internet-abonelerinin-kullanima-gore-dagilimi

(Bu arada yazıya gelen yorumlardan birinde; her ne kadar günümüzde çok kullanılmasa da MMS servislerinin de 2G ve 3G üzerinden çalıştığı ve bu grafkteki rakamlara dahil olduğunu bilgisinin geçtiğini ekleyelim.)

Webrazzi PRO hakkında

Gelelim Webrazzi PRO’ya. Webrazzi PRO’da yer alan 1200′ün üzerindeki grafikle ilgili detaylı bilgileri hazırladığımız şu infografikte bulabilirsiniz.

Ücretli bir platform olan Webrazzi PRO’da şu an 3 ayrı paket bulunuyor. Her biri minimum bir yıl için geçerli olan Bireysel, Startup ya da Kurumsal paketlerimizi satın almadan önce dilerseniz sağ üstte yer alan arama kutusunu kullanarak Webrazzi PRO’da aklınıza gelen aramaları yapabilirsiniz. Bu arada 3 paketi birbirinden ayıran tek etmenin kullanıcı sayısı olduğunu da belirtelim.

Webrazzi PRO hakkındaki görüş, öneri ve sorularınız için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşmanız mümkün.

(Görsel: bangkoksmile/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.