Nikkei: "Apple, iWatch'u Ekim'de piyasaya sürecek"

Nikkei:

iOS 8 sonbaharda geliyor ve görünüşe göre Apple'ın güncel işletim sistemini kullanan yalnızca telefon ve tabletler olmayacak. Tokyo merkezli Nikkei'nin üreticilerden aldığı bilgiye dayandırdığı haberine göre Apple'ın merakla beklenen iWatch'u da bu sonbaharda iOS 8 ailesine katılacak.

Nikkei'in haberinde iWatch'un oval OLED dokunmatik ekranlı olacağı ve kullanıcıların kalori tüketimi, uyku aktivitesi, kan şekeri ve kandaki oksijen seviyesi gibi sağlıkla ilgili verilerini toplayabileceği belirtiliyor. Cihaz aynı zamanda kullanıcıların akıllı telefonlarından gönderilen mesajları okumasına izin verecek.

Apple, iWatch'la giyilebilir akıllı cihazlar pazarına iddialı bir giriş yapmayı hazırlanıyor, zira, habere göre, şirketin parça üreticilerden aylık sipariş adeti 3 ila 5 milyon arasında. Apple'ın bu cesur tututumunun arkasında Mayo Clinic, Cleveland Clinic gibi tanınmış yüksek profil hastanelerin yanında Minnesota ve Ohio'daki sağlık kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalar var. İşbirliğiyle, kullanıcılardan toplanan veriler analiz edilerek, bunları sağlık sektöründe nasıl kullanabileceği konusunda bilimsel yöntemler geliştirilecek.

Bunlara ek olarak Apple'ın iWatch için Nike ile birlikte çalıştığı da biliniyor. Haberde iki şirketin servislerini gelecekte entegre etmek üzere anlaştığı bilgisi de paylaşılıyor.

Hafta başında başlayan WWDC 14'te sağlık uygulaması Health ve geliştiriciler için HealthKit'i duyuran Apple, aslında iWatch'un geleceğine dair önemli işaretleri burada verdi diyebiliriz. Şirketin iWatch'u  piyasaya ne zaman süreceğine dair farklı söylentiler olsa da Nikkei'in doğrudan üreticilere dayandırdığı bilgi, dikkate değer görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.