Arap Dünyası e-ticaret ve e-ödemeler açısından çok yüksek büyüme potansiyeline sahip [Rapor]

Arap Dünyası e-ticaret ve e-ödemeler açısından çok yüksek büyüme potansiyeline sahip [Rapor]

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan dünyada akıllı telefon penetrasyonunun en yüksek olduğu ülkeler. Sırasıyla yüzde 74 ve yüzde 73 akıllı telefon penetrasyonuna sahip olan iki ülkenin üyesi olduğu Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinde kişi başına yaklaşık 3 akıllı telefon düşüyor.

3 Haziran'da başlayan ve Arap Dünyası'nın en geniş uluslararası katılımla gerçekleşen etkinliklerinden biri olan ArabNet Digital Summit 2014 bugün sona eriyor. Etkinliğin katılımcılarından, online ödeme hizmetleri sunan PayFort'un paylaştığı "Arap Dünyası'nda Ödemelerin Durumu" başlıklı raporda ilgilileri için önemli bilgiler var.

Raporda Orta Doğu ve Afrika'da e-ticaret sektörünün geçtiğimiz yıl yüzde 45 oranında büyüdüğü belirtiliyor. Dünyada e-ticaretin en hızlı büyüdüğü bu bölgeyi yüzde 35'le Asya-Pasifik (Raporda Türkiye bu bölgeye dahil edilmiş) ve yüzde 30'la Latin Amerika takip ediyor.

ecommerce-arab

Büyüme hızının yüksek olması bölgenin doygunluktan uzak olduğunu gösteriyor. Zira kredi kartı penetrasyonunun en yüksek olduğu Suudi Arabistan (12,3 milyon adet) ve Mısır'da (7,6 milyon adet) online alışveriş yapanların tüm nüfusa oranı sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 4. Bununla birlikte online işlemlerin yüzde 80'inde hala nakitle ödeme yapılması ödeme sistemleri için de büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Bölgede e-ticaretin en yaygın biçimde kullanıldığı ülke BAE. İnternet kullanıcılarının yüzde 45'i online alışveriş yapan BAE'yi yüzde 35 penetrasyon oranıyla Kuveyt ve yüzde 25'le Suudi Arabistan takip ediyor.

Arap dünyası e-ticaret

Peki Arap kullanıcılar arasında en popüler e-ticaret siteleri hangileri? 4 ülkeyi inceleyen listede BAE, Mısır ve Suudi Arabistan'dan kullanıcıların gözde platformu BAE merkezli souq.com. BAE merkezli Souq, Kuveyt'te dördüncü sırada. Kuveytli internet kullanıcıları en çok Amazon'dan alışveriş yapıyor.

Arap e-ticaret

Akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 47 olduğu Arap Dünyası'nda mobil üzerinden yapılan alışverişler ya da kısaca m-ticaret, havayolları şirketlerinin mobil açılımlarına paralel olarak bir çıkış yakalamış durumda. Ülkeler ve kategorilere göre m-ticaretin dağılımında uçak biletleri, mobil uygulamalar ve otel rezervasyonları  ilk üç sırada yer alıyor.

payfort report

Arap kullanıcıların online alışverişlerinde öncelikleri ise fiyat ve teklifler. İkinci sırayı, online alışverişin geleneksel alışverişe göre daha kolay olması alıyor.  Arap kullanıcıların üçüncü en önemli önceliği ise ödeme yöntemleri çeşitliliği.

Arabnet e-ticaret

Raporun tamamını indirmek isterseniz burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.