Google 180 uyduyla tüm dünyayı internete bağlamak istiyor
Arama
Teknoloji

Google 180 uyduyla tüm dünyayı internete bağlamak istiyor

 

google-satellite

Dünya üzerinde internet erişiminin olmadığı noktalara ulaşabilmek için Titan Aeorspace’i aldığı düşünülen Google’dan yeni bir hamle geldi. The Wall Street Journal’ın paylaştığı bilgiye göre Google, uzaya 180 uydu göndererek dünyanın her tarafına internet ulaştırmayı istiyor.

WSJ’nin küçük uydu diye tabir ettiği 180 uydunun Google’a maliyeti 1 milyar dolardan fazla olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Dünya nüfusunun üçte ikisinin internete ulaşamadığını belirten Google’ın yetkilisi, bu durumla ilgili şirketin fedakarlık yaptığına dikkkat çekerek drone, uydu ve diğer metodlarla tüm dünyaya interneti ulaştırmayı istediklerini paylaşıyor.

Dünyanın geri kalanına interneti ulaştırmakla kişilerin hayatlarını kolaylaştıran Google, bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyor olsa da ticari bir şirket olarak buradan beklentisinin olmadığını söylemek mümkün değil. Dünyada internete ulaşamayan kişi sayısına sadece rakamsal açıdan bakıldığında bile iki kat bir pazar duruyor bir başka deyişle 1,15 milyar kullanıcıya sahip Facebook’un 3 katı.

Titan Aerospace’i Google’a kaptıran Facebook’un da gökyüzünden internet dağıtma planları olduğunu düşündüğümüzde, teknoloji devlerinin 5 yıllık planı aşikar; Tüm dünyayı internete kavuşturarak yeni pazarlar yaratmak.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. rz dedi ki:

  BIRAKIN bazı servis sağlayıcıları kablo çekip dursun..

 2. sevenx dedi ki:

  ondan sonra tüm dünyanın bilgilerini yönet yeni mega süper güç Google. 180 uyduyla 180 ülkeyi yönetecek.

 3. ömer dedi ki:

  Vodafone lar falan ne işi yarıyor acaba o zaman? Bizi Google kölesi yapmayacak başka bir global vey yerel internet girişimleri lazım

  1. Google’ın kölesi ol diyen yok ki. Beğenmezsen kullanmazsın. Böyle bir haberin olması bile heyecan vericiyken, verdiğin tepkinin anlamsızlığına bak..

 4. lhoer dedi ki:

  Sonra neden batı hayranlığı var diye soruyorlar. Adamların teknolojik gelişmeleri ve vizyonları harika çünkü. Bizimkini rahat 10’a katlar.

 5. Ali dedi ki:

  Kısaca diyor ki kimin ne yaptığını sadece ben bileyim 😀

Bir Yorum Yazın