Google 180 uyduyla tüm dünyayı internete bağlamak istiyor

Google 180 uyduyla tüm dünyayı internete bağlamak istiyor

google-satellite

Dünya üzerinde internet erişiminin olmadığı noktalara ulaşabilmek için Titan Aeorspace'i aldığı düşünülen Google'dan yeni bir hamle geldi. The Wall Street Journal'ın paylaştığı bilgiye göre Google, uzaya 180 uydu göndererek dünyanın her tarafına internet ulaştırmayı istiyor.

WSJ'nin küçük uydu diye tabir ettiği 180 uydunun Google'a maliyeti 1 milyar dolardan fazla olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Dünya nüfusunun üçte ikisinin internete ulaşamadığını belirten Google'ın yetkilisi, bu durumla ilgili şirketin fedakarlık yaptığına dikkkat çekerek drone, uydu ve diğer metodlarla tüm dünyaya interneti ulaştırmayı istediklerini paylaşıyor.

Dünyanın geri kalanına interneti ulaştırmakla kişilerin hayatlarını kolaylaştıran Google, bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyor olsa da ticari bir şirket olarak buradan beklentisinin olmadığını söylemek mümkün değil. Dünyada internete ulaşamayan kişi sayısına sadece rakamsal açıdan bakıldığında bile iki kat bir pazar duruyor bir başka deyişle 1,15 milyar kullanıcıya sahip Facebook'un 3 katı.

Titan Aerospace'i Google'a kaptıran Facebook'un da gökyüzünden internet dağıtma planları olduğunu düşündüğümüzde, teknoloji devlerinin 5 yıllık planı aşikar; Tüm dünyayı internete kavuşturarak yeni pazarlar yaratmak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.