Twitter.com artık Gotham

Dünyanın belki en popüler ve Steve Jobs'ın favori yazı tipi olarak bilinen Helvetica Neue'yi terk edeceğini açıklamasının ardından Twitter'ın sayfası bugün her zamankinden biraz farklı görünüyor. Bunun nedeni Twitter.com'un artık Gotham yazı tipi kullanıyor olması.

Twitter  bu değişikliğin helveticanedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı ama tipografi dünyasında Helvetica mı Gotham mı tartışmaları aslında uzunca bir süredir devam ediyor. Helvetica Neue dijital dünyayı domine eden bir yazı tipi ve aslında teknik açıdan özellikle küçük ekranlarda kullanışlılığı konusunda soru işaretleri var.

1957 yılında İsveç'te doğan Helvetica'nın geniş kitleler tarafından kullanılması bir tür derleme gerektirmiş. Linotype da yazı tipini yeniden ele aldığı 1983 yılında Helvetica Neue'yi yayınlamış. Yani birçoğumuzun aşina olduğu, Apple'ın gözde fontu, aynı zamanda BMW, 3M gibi şirketlerin kullandığı font aslında 1983 yılına ait bir tasarım.

Twitter.com'da bugünden itibaren gördüğümüz Gotham ise 2000'li. Tobias Frere Jones tarafından tasarlanan font, Barack Obamgothama'nın seçim kampanyasında kullanılmasıyla göze girdi. Gotham'ın Helvetica karşısındaki avantajlarından biri ise yazı tipinde daha fazla beyaz boşluk bulunması. Bu, metin küçüldükçe, örneğin mobilde, okunurluğunun gittikçe zorlaşmasını engelliyor. Gotham Helvetica Neue'den daha temiz görünüyor aslında.

Sanırım şu an yapılması gereken Twitter'a kızmak yerine gözümüzün bu yeni fonta alışmasını beklemek. Zira gözlerimizin Helvetica Neue'yi aramasının tek nedeni kendisini online dünyada görmeye çok aşina olmamız, bu sayede fontu unutup sadece yazıya odaklanabiliyoruz, tüm sorunlarına rağmen.

Twitter'ın Gotham'ı tercih etmesi ise yazı tipinin Helvetica'ya karşı kazandığı, yeni ve büyük bir zafer. Bununla birlikte değişim, geçtiğimiz ay sonunda yeni tasarımını açan Twitter'ın bu sürecinde yeni bir adım olarak da görülebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.