Asfalt yerine güneş panellerini kullanan "akıllı yol" hayali gerçek oluyor

Asfalt yerine güneş panellerini kullanan

Solar Roadways projesi, 2000'li yılların başında, Amerika'nın asfalt yollarını güneş panelleriyle değiştirme hayaliyle, Scott ve Julie Brosaw çiftinin garajlarında başladı. Çiftin bir elektronik laboratuvara çevirdikleri garajda yaklaşık 10 yıl süren çalışmaları sonunda Solar Roadways Google'dan NASA'ya birçok kurumun ilgisini çeken bir proje haline geldi.

Gerçekleşmesi için gerekli fonu bulmak üzere 21 Nisan'da başlayan Indiegogo kampanyası hedeflenenden erken bir tarihte 1 milyon dolar amacına ulaştı. Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin dolar toplayan Solar Roadways yapacağı birkaç geliştirmeden sonra üretim sürecine geçebilecek.

solar roadways 2

Güneş enerjisiyle çalışan ve içinde hassas elektronik devreleri barındırabilecek çok güçlü  bir malzeme üretme fikriyle başlayan Solar Roadways, çok sayıda altıgen biçimli akıllı panelin bir araya gelmesinden oluşuyor. Dış yüzeyi 125 ton ağırlığındaki kamyonları bile taşıyabilen özel camlardan oluşan paneller, içerdeki güneş pilleri ve mikro işlemcilerin zarar görmesini engelleyecek güçte. Solar Roadways'in içindeki mikro işlemciler LED aydınlatmaları kontrol edecek, yük hücrelerini okuyacak ve iki yönlü iletişim sağlayacak şekilde tasarlanmış.

solar roadways

Herbir panelde bulunan 128 LED aydınlatmasıyla işaretlenen "akıllı yollar"ın en önemli özelliklerinden biri elektrikli arabaların güç sorununa çözüm olarak görülmesi. Bununla birlikte sürücüsüz otomobilleri (bugün yayınladığımız Google insansız otomobilleri gibi) destekleyebilmesi. Isınma özelliği de bulunan paneller sayesinde yolların karla kaplanması da engelleniyor. Akıllı yollar park noktalarına, kaldırımlara ve daha birçok alana uyarlanabiliyor.

solar roadways 4

Akıllı yolların, güneş enerjisinden elektrik ürettikleri için maliyetini karşıladığı ve hatta akıllı yollarla birbirine bağlanan evlere, park noktalarına ve iş yerlerine de enerji sağlayabileceği belirtiliyor.

Scott ve Julie Brosaw çifti, ürettikleri prototip için geri dönüşüm uzmanlarıyla çalışmış ve olabildiğince fazla geri dönüşüm materyali kullanmışlar. 1960'larda büyüyen ve o günden bugüne değişmeyen nadir şeylerden birinin yollar olduğunu söyleyen çift, değişim için önce Amerika'yı hedefliyor.

Sürdülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarının günlük hayattaki kullanımı konusunda çığır açabilecek bu teknoloji, geleceğin büyük sorunlarının, devletten beklemek yerine, birkaç kişinin geliştirmeye başladığı teknolojilerle çözülebileceğini göstermesi açısından oldukça önemli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.