Asfalt yerine güneş panellerini kullanan "akıllı yol" hayali gerçek oluyor
Yatırım

Asfalt yerine güneş panellerini kullanan "akıllı yol" hayali gerçek oluyor

Solar Roadways projesi, 2000'li yılların başında, Amerika'nın asfalt yollarını güneş panelleriyle değiştirme hayaliyle, Scott ve Julie Brosaw çiftinin garajlarında başladı. Çiftin bir elektronik laboratuvara çevirdikleri garajda yaklaşık 10 yıl süren çalışmaları sonunda Solar Roadways Google'dan NASA'ya birçok kurumun ilgisini çeken bir proje haline geldi.

Gerçekleşmesi için gerekli fonu bulmak üzere 21 Nisan'da başlayan Indiegogo kampanyası hedeflenenden erken bir tarihte 1 milyon dolar amacına ulaştı. Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin dolar toplayan Solar Roadways yapacağı birkaç geliştirmeden sonra üretim sürecine geçebilecek.

solar roadways 2

Güneş enerjisiyle çalışan ve içinde hassas elektronik devreleri barındırabilecek çok güçlü  bir malzeme üretme fikriyle başlayan Solar Roadways, çok sayıda altıgen biçimli akıllı panelin bir araya gelmesinden oluşuyor. Dış yüzeyi 125 ton ağırlığındaki kamyonları bile taşıyabilen özel camlardan oluşan paneller, içerdeki güneş pilleri ve mikro işlemcilerin zarar görmesini engelleyecek güçte. Solar Roadways'in içindeki mikro işlemciler LED aydınlatmaları kontrol edecek, yük hücrelerini okuyacak ve iki yönlü iletişim sağlayacak şekilde tasarlanmış.

solar roadways

Herbir panelde bulunan 128 LED aydınlatmasıyla işaretlenen "akıllı yollar"ın en önemli özelliklerinden biri elektrikli arabaların güç sorununa çözüm olarak görülmesi. Bununla birlikte sürücüsüz otomobilleri (bugün yayınladığımız Google insansız otomobilleri gibi) destekleyebilmesi. Isınma özelliği de bulunan paneller sayesinde yolların karla kaplanması da engelleniyor. Akıllı yollar park noktalarına, kaldırımlara ve daha birçok alana uyarlanabiliyor.

solar roadways 4

Akıllı yolların, güneş enerjisinden elektrik ürettikleri için maliyetini karşıladığı ve hatta akıllı yollarla birbirine bağlanan evlere, park noktalarına ve iş yerlerine de enerji sağlayabileceği belirtiliyor.

Scott ve Julie Brosaw çifti, ürettikleri prototip için geri dönüşüm uzmanlarıyla çalışmış ve olabildiğince fazla geri dönüşüm materyali kullanmışlar. 1960'larda büyüyen ve o günden bugüne değişmeyen nadir şeylerden birinin yollar olduğunu söyleyen çift, değişim için önce Amerika'yı hedefliyor.

Sürdülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarının günlük hayattaki kullanımı konusunda çığır açabilecek bu teknoloji, geleceğin büyük sorunlarının, devletten beklemek yerine, birkaç kişinin geliştirmeye başladığı teknolojilerle çözülebileceğini göstermesi açısından oldukça önemli.

Yorumlar (12)
 1. Davut Öz Dvnvc Davut Öz Dvnvc

  fren sistemi nasıl olacak ki hızlı giden bir aracın durması oldukça zor olur cam üstünde kaymalar meydana gelebilir :S

  1. Camların üzerinde kabartmalar var. O sayede sürtünme kuvveti asfalttan bile fazla olabilir.

  2. Samet Atabaş Samet Atabaş

   Tamamiyle düz bir yapısı yok tırtıklı, küçük çıkıntıları var. Ana yollarda olmasa da taş döşenmiş vb. yollarda kullanılabilir

 2. Arya Nuem Arya Nuem

  Daha bir iki gün önce bu projenin çok da ekonomik olmayacağı konusunda bir yazı çıkmıştı.

 3. Bunları yola döşesen, ertesi gün çalarlar be keke

 4. ilk etapta ekonomik olmasa bile zamanla uygulanabilir bir hal alabilir. oldukça zekice.

 5. şimdi anlaşılıyor neden 1887 elktikli arabaya izin verilmedi!!!!

 6. Mert Meriç Mert Meriç

  ekonomi konusu tartışmalı, şuanki kaplamaların maliyeti de çok yüksek, daha sonra bunların bakımı vs mevzusu da ar. buradaki sistemde enerji üretme kısmını atlamamak lazım. fikir güzel de, görüntü güzel değil bence, elektronik kartın üzerinde pavyon gibi ışıklı heryer vs. görsel olarak çok çirkin bence. bir de tırtıklı yapısı vs bunların temizlenme olayı nasıl olacak... Devrim yapmak çok zor, hep bizim gibi insanlar çıkıp söylenecek :)

 7. Oyun Modları Oyun Modları

  Belki bu proje ekonomik olmayabilir fakat ileriyi düşündüğümüzde dünyanın tükenen kaynaklarını belki birkaç yıl daha uzatacak bir proje olarak görüyorum. Şu günlerde su , elektirik gibi insan hayatı için önemli kaynakları daha ucuza daha fazla nasıl mal ederiz bu noktalara bizlerinde değinmesi gerek..

 8. Bence bir noktada maliyetini çıkaran ve karlı halen gelen bir iş başlangıç maliyetinden bağımsız olarak ekonomik sayılır. Yüz milyarlarca dolar harcansa bile bir noktada karlı hale gelebileceğini düşünüyorum. Bu veya buna benzer başka bir iş.

  Hayatımızı köklü şekilde değiştirecek sonraki şeylerden birisi ne diye düşününce bu da onlardan birisi olabilir gibi geliyor. Son birkaç on seneyi düşünsenize, her şey ciddi anlamda hızlı gelişiyor.

 9. Araçların oluşturacağı toz bulutunda çok sık temizlenmeye ihtiyaç duyacaktır.

 10. Ibrahim Kutlay Ibrahim Kutlay

  Alt yapının çok iyi hazırlanması gerekiyor. Sanılandan çok daha fazla sorunla karşılaşılabilir. Zaman içinde ekonomiye olacak katkısı ise tartışılmaz.İşin keyifli yanı yamalı yamalı tarlaya dönen yollara son. Ama biz göremeyiz herhalde