San Francisco ve New York'lu girişimcileri birbirinden ayıran özellikler

San Francisco ve New York'lu girişimcileri birbirinden ayıran özellikler

Girişimciliğin anavatanı olan ABD'de özellikle NBA'de bir Doğu-Batı rekabeti görürüz. Girişimcilik dünyasında da San Francisco/Silikon Vadisi ile New York arasında başa baş olmasa da böyle bir rekabetin konuşulduğunu biliyoruz. Peki bu rekabet yatırımcılar açısından nasıl görünüyor?

Yatırım takip ve analiz şirketi CB Insights'ın ABD'li okuyucularından aldığı yorumlar iki yaka arasındaki rekabeti farklı açılardan yorumluyor. Bu yanıtları kısaca özetleyelim;

  • Silikon Vadisi oyunu değiştiren şeyler geliştiriyor ve bunlar daha fazla para gerektiriyor. New York henüz ikonik bir teknoloji şirketi çırakamadı.
  • Silikon Vadisi şirketleri New Yorklu şirketlerin aksine ürünü erken aşamada parasallaştırma endişesi taşımıyor.
  • New Yorklu yatırımcılar Batı'daki meslektaşlarının aksine risk almaktan çekiniyor.
  • New Yorklu şirketler Silikon Vadisi'ndekilerin aksine daha gerçek iş modellerine sahip.
  • Silikon Vadisi'nde en iyi şirketlerin en iyi anlaşmalarla daha fazla yatırım alması için daha fazla rekabet var.
  • Batılı Quora'nın yaptığı ana işiyle aldığı yatırımın ve değerlemesinin tamamen tutarsız olduğuna inanılıyor. Bunun sebebi ise Silikon Vadisi'nin geçmişten gelen cazibesi olduğuna inanılıyor.

New York'un girişimler açısından pazarlama ve satış tarafında daha fazla öne çıktığı ve medyaya daha yakın olduğu da bir gerçek. Google'ın dünyadaki en büyük satış ofisini New York'ta açmış olması da bunun bir göstergesi.

Bizim yorumlarımızı başka bir yazıya saklamak üzere, sizlere İstanbul ile diğer şehirlerimiz arasında bir rekabet olup olmadığını ve bu rekabetin nasıl şekillendiğini soralım.

İstanbul ile İzmir'in ve Ankara'ın girişimcilik/teknoloji üretimi ve ekosistemi hakkında kıyaslama yaparsak neler söyleyebilirisiniz?

Görsel Kaynak: anhosting.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.