San Francisco ve New York'lu girişimcileri birbirinden ayıran özellikler
Girişim

San Francisco ve New York'lu girişimcileri birbirinden ayıran özellikler

Girişimciliğin anavatanı olan ABD'de özellikle NBA'de bir Doğu-Batı rekabeti görürüz. Girişimcilik dünyasında da San Francisco/Silikon Vadisi ile New York arasında başa baş olmasa da böyle bir rekabetin konuşulduğunu biliyoruz. Peki bu rekabet yatırımcılar açısından nasıl görünüyor?

Yatırım takip ve analiz şirketi CB Insights'ın ABD'li okuyucularından aldığı yorumlar iki yaka arasındaki rekabeti farklı açılardan yorumluyor. Bu yanıtları kısaca özetleyelim;

 • Silikon Vadisi oyunu değiştiren şeyler geliştiriyor ve bunlar daha fazla para gerektiriyor. New York henüz ikonik bir teknoloji şirketi çırakamadı.
 • Silikon Vadisi şirketleri New Yorklu şirketlerin aksine ürünü erken aşamada parasallaştırma endişesi taşımıyor.
 • New Yorklu yatırımcılar Batı'daki meslektaşlarının aksine risk almaktan çekiniyor.
 • New Yorklu şirketler Silikon Vadisi'ndekilerin aksine daha gerçek iş modellerine sahip.
 • Silikon Vadisi'nde en iyi şirketlerin en iyi anlaşmalarla daha fazla yatırım alması için daha fazla rekabet var.
 • Batılı Quora'nın yaptığı ana işiyle aldığı yatırımın ve değerlemesinin tamamen tutarsız olduğuna inanılıyor. Bunun sebebi ise Silikon Vadisi'nin geçmişten gelen cazibesi olduğuna inanılıyor.

New York'un girişimler açısından pazarlama ve satış tarafında daha fazla öne çıktığı ve medyaya daha yakın olduğu da bir gerçek. Google'ın dünyadaki en büyük satış ofisini New York'ta açmış olması da bunun bir göstergesi.

Bizim yorumlarımızı başka bir yazıya saklamak üzere, sizlere İstanbul ile diğer şehirlerimiz arasında bir rekabet olup olmadığını ve bu rekabetin nasıl şekillendiğini soralım.

İstanbul ile İzmir'in ve Ankara'ın girişimcilik/teknoloji üretimi ve ekosistemi hakkında kıyaslama yaparsak neler söyleyebilirisiniz?

Görsel Kaynak: anhosting.com

Yorumlar (8)
 1. Türkiye'de İstanbul ile birazcık rekabet edebilen tek şehir varsa bu da Ankara'dır. Ankara'da bulunan teknoloji şirketlerini incelediğimizde özelikle ODTÜ Teknopark ve Bilkent Cberpark, kaliteli ünüversitelerin fazla bulunmasında dolayı teknoloji anlamında İstanbul şirketlerinden daha iyi işler çıkarabilmekteler fakat pazarlama alanı küçük olduğundan İstanbul şirketleriyle gelir anlamında boy ölçüşemiyorlar. Bu nedenle Ankara merkezli büyümek isteyen şirketler, teknoloji ofisini Ankara'ya, satış pazarlama ofisini İstanbul'a açmayı tercih ediyor.

 2. türkiye'de halen en büyük iş veren devlet olduğu için iktidarı memnun edenler kazanıyor. Henüz melek yatırım diye bir şey yok, ortalıkta abi bir tanıdık bulsak diye dolaşan adam sayısı göz ardı edilemeyecek kadar çok. O nedenle karşılaştırmak saçma olur istanbulla diğer şehirleri genel olarak türkiyeye bakmak lazım

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Hosgeldin Firat;)

  Birincisi, ankara daha cok savunma sanayi arge tabanli. Istanbulda arge tabanli iki bilemedik uc tane sirket var. Istanbul daha cok marketing yapilan projeler uzerine kurulu (eticaret ornegin).

  ankarada girisimcilik demek yerine, zaten musterisi hazir projeler ureten muhendislik firmalari var taseronluk yapan demek daha dogru.

  Istanbulda girisimlerden degil vc'lerden para kazaniliyor. ankarada devlet babadan.

  istanbulda insanlar genelde ilk finansmani fff'ten yatirim buluyorlar, sonra buyuturlerse angel basina 5k ile yatirim alabiliyor, ankarada ise 1512 ve teknogirisimden. Devamini getiremiyorlar ve cogu batiyor.

  istanbul daha cok ekosistem ekosistem diye kendini yirtiyor, ama hala bir topluluk olusturamamisken, ankarada boyle bir olayi goremedim.

  ankaradaki girisimleri istanbula tasimak ve o kaliteli muhendisleri savunma sanayi disinda proje yapmalarini tesvik etmek isterdim.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Izmirdeki girisimcilik konusunda troll bile gecemiyorum bu arada. Hic yok.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Hoşbulduk. :) Yorumların için teşekkürler. Doğru noktalara parmak basmışsın.

   Diğer yandan Silikon Vadisi silikon tabanlı ar-ge ile bugünlere geldi. Belki de Ankara'da ar-ge odak mühendislik ikonik bir kaç girişim çıkarsaydı ve bunu internet girişimciliği takip etseydi bugün Ankara'dan daha çok bahsediyor olurduk.

 4. Nurettin Nurettin

  Ekosistem İstanbulda yeni yeni gelişiyor.Girişimcilik açısından baktığımızda İzmir ve Ankaranın daha çok yolu olduğunu düşünüyorum. Şuan için yeni girişimlerin İstanbulda kurulmaları daha avantajlı. Tabiki Ekosistem istanbul ile sınırlı kalmamalı. İzmir Ankara hatta diğer anadolu şehirleri de sistemi geliştirmek ve bu rekabete katılmak için gerekli çalışmaları yapmalılar.

 5. Öncelikle geçmiş olsun Fırat sektöre hoşgeldin (: senin beyin fırtınalarını özlemiştik.. Bir iki şey de ben eklemek istiyorum.

  San Fransisco buluşu inovasyona çeviriyor. Vadide fikir kısa zamanda ürünleşiyor. Newyork'ta veya başka bi yerde launch edilmesi aylar, yıllar sürebiliyor. Sebebi hepimizin üzerinde hem fikir olduğumuz kültür altyapısı. Silikon vadisinde 3-5 kişi bir araya gelince fikri(ürünü) geliştirmeyi konuşuyor, inovasyonu konuşuyor. Newyork'ta daha çok ürüne, pazarlamaya ne iş yaptığına yönelik konulara giriliyor. Ülkemize gelince Serkan Ünsal'ın da dediği gibi "İyi bir okuldan mezun olan birinin adı sanı duyulmamış bir girişimde çalışması neredeyse başarısızlıkla eşdeğer bir kavram olması" Anadolu'nun bir çok ilini, ilçesini gezmiş biri olarak belli bir kesim hariç hala ülkemizde aile, eş dost ve çevremizin gözünde devlet memurluğunun pek çok internet şirketinde çalışmaktan daha itibarlı olması :) önümüzdeki en büyük engellerden biri diye düşünüyorum. Nerede çalışıyorsun, ne iş yapıyorsun sorusuna doktor, öğretmen, hemşire gibi bir çırpıda gönül rahatlığıyla cevap verdiğimiz gün daha güzel şeyler olacak inşallah..

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Teşekkürler, yorumuna da katılıyorum. :)