Restoranda akıllı telefondan sipariş ve ödeme uygulaması: HesapAl
Girişim

Restoranda akıllı telefondan sipariş ve ödeme uygulaması: HesapAl

Sipariş vermek ve hesap ödemek, restoranlarda bizi en çok bekleten işlemler. Garsonla göz göze gelmek için verilen uğraştan ödemeye kadar geçen sürede kaybolan zamana son vermek isteyen Mobven ve Protel yeni bir girişim için bir araya geldi; Proven.

Müşterinin akıllı telefonundan hesap ödemesine olanak tanıyan HesapAl isminin ötesinde müşterinin sipariş verebilmesini de sağlıyor. Her restoran için ayrı ayrı uygulama problemini çözen HesapAl'ı restoranların kullanabilmesi için Micros alt yapısı olması gerekiyor. Perakende ve Horeca odağında dünyanın sayılı yazılım alt yapılarından olan Micros'un Türkiye temsilcisi olan Protel'in 1500'den fazla hizmet verdiği noktada kullanılabilecek uygulama restoranların müşteri ilişkileri yönetimini de bir üst seviyeye ulaştırmış olacak. Sadakat programı için kart okutmaya gerek kalmadan müşterinin tanınabilmesinin önü açılıyor.

Proven ikinci fazda yemek siparişi konusunda da restoranların işini kolaylaştırmak istiyor. Restoran dolu olduğunda, sürekli aynı zamanlarda gelen müşteriye eve teslim gibi seçenekler sunarak  müşteri ilişkilerinin kapsamını genişletmeyi planlıyor.

Yakın zamanda Android ve iOS uygulamaları yayınlanacak HesapAl'ı daha sonrasında yeniden detaylı inceleyeceğiz.

Yorumlar (17)
 1. Bu alanda ciddi anlamda bir fırsat var, ancak önümüzdeki birkaç sene içinde hiçbir girişimin başarılı olacağını da düşünmüyorum.

  Yemek ve internet alanında ülkemiz birkaç sene öncesine kadar yurt dışına göre daha ileri sayılabilirdi. Ancak aradan geçen zamanda aradaki fark kapandı. Bu alandaki girişimler yemek alanından çok ödeme sistemleri alanındalar.

  Bir restoran bir restoran yönetimi yazılımı kullandığında aslında aynı yazılımı kullanıyor. Ancak bu durumda, restoran bir ticari işletme olduğu için ticari ve ekonomik kararlar alıyor. Sonuçta bu işten para kazanan taraf.

  Öte yandan işin kullanıcılar tarafında olay yemeği yemek ve hesabı ödemek şeklinde. Nakit veya kredi kartıyla ödeme yapmak çok çok kolay ve iyi çalışan bir yöntem. Bunla baş etmek kolay değil. Bence daha zamanı var.

 2. Bu sektörde büyük boşluk vardı. Çok doğru bir girişim olmuş. Umuyorum Türkiye ile sınırlı kalmazlar.

 3. Böyle bir alana yemeksepeti el atarsa hem yemeksepeti hem de restoran sektörü için ciddi gelişmeler olabileceğini düşünüyorum.

 4. Güzel bir düşünce; bazı işletmelerde yoğunluktan dolayı en çok sıkıntı çıkaran noktalar hep siparişi verebilmek veya hesabı ödeyebilmek. Sipariş veremediğimde kalkıp gitmişliğim bile vardır. Özellikle yoğun işletmelerde veya az garson çalıştıran bir çok işletme için ve onların müşterileri için bulunmaz bir proje.Hatta servisinden memnun olmadığınız işletmelerde size garsonla veya hesapla fazla muhattab olmadan kendi kendinize işinizi tamamlamanız için fırsat yaratıyor.

 5. Serkan Adar Serkan Adar

  Hani vardir ben bunu daha onceden dusunmustum dedigimiz projeler .. iste bu da benim icin oyle oldu, Micros ile uyumlu olmasi projenin bayagi ciddi oldugunu gosteriyor, adamlar bir de odeme sistemini de eklemisler.. daha ne olsun.. uzun zamandir heyecanladiracak bir yerli girisim haberi duymamistik, bu haber iyi oldu, umarim basarili olurlar.. Simdiden yapanlarin eline saglik .

 6. Özellikle öğle Servisinde yoğun işletmeler için çok faydalı bir uygulama, ver siparişi öde paranı.

 7. Eski ortagim bu projeyi yapmak icin bir kac ay once calismaya baslamisti.Yakin bir tarihte rekabetli bir sektor olacak.

 8. Duygu A. Duygu A.

  Mobven cok agresif pazarda..

 9. Bu alandaki acigi yakalamislar, ilk olmalari da bir avantaj. Umarim basarili bir girisim cikar.

 10. Erdem Üstün Erdem Üstün

  Bu sektörde aslında komple çözümler olması gerekiyor.İşletmecinin kendi içinde yönetimsel olarak işlerini yürütmesi,sipariş,paket sistemi,takip sistemi,web sitesi ve üzerinden gelen sipariş ve paylaşımların takibi,sosyal medya üzerinden faaliyetlerin entegresi gibi bir çok işlevin bir arada yürütülmesi ve entegre olması oldukça önemli. Web siteleri başka,otomasyon için ayrı,müşteri ilişkileri farklı,raporlama ve sipariş sistemi farklı piyasada oldukça farklı ve güzel ürünler söz konusu.Bunların tamamını kapsayanını görmedim.çogunu bulunduran ve oldukça maliyetli.

  Ancak bunlar içinde benim dikkatimi çeken ve tamamen üzretsiz olan SAMBAPOS yazılımı var ki inanılmaz.ineclemenizi tavsiye ederim.

  sürekli geliştiriliyor,sürekli yenileniyor ve bir çok işletmenin ihtiyaç duyabileceği her şeyi yapabilecek durumda.

  1. Fırat E. Fırat E.

   @erdem bey restoran otomasyon sisteminin saydığınız bileşenlerden oluştuğunu düşünüyorsanız, konuyu çok anlamamışsınız.

   1. Erdem Üstün Erdem Üstün

    Fırat bey konuyu anlamamış olabilirim.Benim vurgulamaya çalıştığım şey genel olarak bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin farklı ürün-teknoloji ve çözümlerin kullanıldığı ve komple entegre çözümlerin olması gerektiğini vurgulamaktı.Açık kaynaklı ve sürekli olarak geliştirilen ve sağlam bir alt yapı ile gelişen teknolojilere entegre olma yolunda çalışmaları olan Sambapos u örnek vererek takipcilerin dikkatini çekmekti.Otomasyon sistemlerini,kapsamlarını,teknolojilerini belirtirseniz faydalanacağımdan emin olabilirsiniz.

  2. Omer Senol Omer Senol

   Restoran işletmelerinin Sambapos ve benzeri çözümleri pratik şekilde uygulaması mümkün değil. Açık kodlu sistemler kulağa hoş gelmekle birlikte stabil olma sorunları ve işletmenin sistemi korumak için harcayacağı IT kaynağını düşündüğünüzde hiç de ekonomik değildir. Micros dışında da ülkemizde ekonomik ve sorunsuz sistemler mevcut. Bu değerlendirme şahsi tecrübe ve görüşlerime dayalıdır, hiçbir marka ve ürün hedef değildir.

  3. Umuyoruz ki pek yakında.

 11. Alican K. Alican K.

  Pazarda tek oyuncu olacaklar en azından Micros olan restoranlarda başkalarının girmesine engel olacaklar. Peki Micros olmayan restoranlarda nasıl bir strateji güdücekler acaba? Bu konuda işin girişimcilerinden bilgi alabilir miyiz?

 12. neccina.com bu sistemi zaten coktan beri sunuyor. kesin onlardan görmüsler fikri.