indir.com Mobil Uygulama Yarışması'yla bir geliştiriciyi Silikon Vadisi'ne gönderiyor
Etkinlikler

indir.com Mobil Uygulama Yarışması'yla bir geliştiriciyi Silikon Vadisi'ne gönderiyor

Türkiye'de sıkça düzenlenen mobil uygulama yarışmalarından biri daha sonuçlandı. Ancak bu kez kazanan birinci geliştirici para ödülünün yanında Silikon Vadisi tatili de kazandı.

indir.com'un düzenlediği Mobil Uygulama Yarışması 2014 Ödülleri ODTÜ'de düzenlenen Android Geliştirici Günleri etkliğinde sahiplerini buldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmanın kazananı Akche Mali Hesap Yönetimi adlı Windows Phone uygulamasıyla yarışmaya katılan Murat GÜR oldu.

Murat Gür bu birincilikle 4000 TL nakit para ödülü, sporsorlardan bir çok hizmet ödülü ve hemen her girişimcinin hayalini kurduğu 1 haftalık Silikon Vadisi (San Fransisco) tatili kazandı.

İkincilik ödülü ise Tuncay Namlı, Kubilay Kahveci, Çağlar Gündoğdu tarafından geliştirilen ve Demorazzi'de tanıttığımız Pickr.us adlı iPhone uygulaması oldu. İkinci takım da çeşitli hizmet ödüllerinin yanında Antalya'da 1 hafta tatil yapma hakkı kazandı. Şans oyunlarına yönelik Tuttu mu? isimli Windows Phone uygulamasıyla üçüncülüğü Hakan Özkelemci kazandı. Yine hizmet ve tatil ödülünü de..

indir com mobil uygulama yarismasi silikon vadisi 2İlk 3'e giren bu uygulamaların dışında Kahve Falcım uygulaması Windows Phone özel ödülüne (Nokia Lumia 625), Gelibolu Projesi: Alay 57 uygulaması da TEB Girişim Bankacılığı tarafından 1 yıllık Girişimcilik Ofisi özel ödülüne kavuştu.

İmza İnternet Teknolojileri'nin bir girişimi olan indir.com'un diğer mobil ugyulama yarışmalarından daha cazip bir ödülle çıkış yapması gerçekten takdire değer. Son olarak TeknoJumpp hızlandırma programının böyle bir güzellik yaptığını hatırlıyorum.

Indir.com ve Oyna.com Pivot edecek

Biraz da indir.com'dan ve oyna.com'dan bahsetmeye gerek var. Zira İmza'nın kurucu ortaklarından Hasan Yaşar her iki projede de pivot edeceklerini yani iş modelinde değişikliğe gideceklerini paylaştı.

Aldığımız bilgiye göre indir.com, sadece program ve uygulama indirme sitesi olmaktan çıkıp genel bir indirme (download) sitesi olacak. Bu kapsamda çeşitli eğitim videoları ile bir eğitim bölüm açılması planlanıyor. Konsep gereği bu videolar da indirilebilir olacak. Diğer yandan hazırlıkları süren mobil uyumlu site tasarımı ile Android ve iOS uygulamalarıyla içerikler mobil kanalda daha iyi pazarlanacak.

Oyna.com'da ise daha radikal bir değişiklik var. Flash oyun sitesi olmaktan çıkıp bir oyun sitesine dönüşecek olan Oyna.com, oyun tanıtımları, haberleri, incelemeleri gibi içeriklerin bulunduğu bir site olacak.

Hasan Yaşar, bu pivotların şirket hedefleriyle uyuştuğunu söylüyor. Yani içerik alanında büyüme hedefi devam ediyor ve olası yeni bir projenin de indir.com ve oyna.com'un devamı şeklinde olacağını paylaşıyor. Pitvot etme sebebini ve trafik çekme konusunda bir sorun olup olmadığını sorduğumda ise şu cevabı aldım; "Trafik konusunda bir sıkıntı yok. Temel sebebi gelir modellerini çeşitlendirmek ve farklı içeriklerle ekosisteme katkı sağlamak."

Yorumlar (5)
 1. Fatihmengu89 Fatihmengu89

  Ömrümde gördüğüm en gereksiz sitelerden bir tanesi bu indir.com'dur. Adamlar bir downloader koymuşlar, ne var ne yok bilgisayarı komple adamların emrine amade yaptı resmen.

  Kesinlikle kimsenin bu siteden birşey indirmemesi gerekiyor.

  Çünkü virüs'ten hiçbir farkı yok, kullanıcıların haberi olmadan reklam yazılımlarını yüklüyorlar bilgisayarlara...

 2. Yazik toplama çıkarma uygulaması birinci olmuş. İçinde taksit bile olmayan cüzdan uygulaması. Nokia sponsorluğunda bu birincilik çok manidar. Silikon vadisinde nasi hesap makinesi yaptigini mi anlatacakmis birinci olan. İkinciye yazik olmuş.

 3. Sezer Çelik Sezer Çelik

  Aslında indir.com'un yaptığı bu yarışma gerçekten takdire şayan. Bugüne kadar henüz daha start-up aşamasında olan bir projenin yarışma kazananlarına bu kadar büyük ödülleri vermesi de cesaret ister. Kazanan yazılımcıları da tebrik ederim.

 4. Seda Defnedaroğlu Seda Defnedaroğlu

  Daha kaliteli uygulama çıkabilirdi bence ya tam anlamıyla reklamı yapılamadı yada iyi uygulama geliştiricileri ciddiye almadılar yarışmayı. Böyle bir uygulamayla Silikon vadisine giden arkadaş gerçekten şanslıymış.

 5. Zeynep Görgülü Zeynep Görgülü

  İndirdim uygulamaları inceledim. Güzel hepside. Sonuçta yarışmanın konsepti belli. Tebrikler hepsine. Umarım artar bu tür yarışmalar.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri