Vitringez'den gençlerin online alışveriş alışkanlıkları infografiği
E-Ticaret

Vitringez'den gençlerin online alışveriş alışkanlıkları infografiği

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında kurulduğunu paylaştığımız Vitringez, gençlerin online alışveriş alışkanlıklarına dair infografik yayınladı. Ziyaretçilerinin yüzde 58'sinin 18-30 yaş aralığında olduğunu belirten girişim, satın alma alışkanlıklarında bilineni yeniden ortaya çıkarmış.

Genç kadınların internet üzerinden en fazla alışveriş yaptığı ürünler giyim ve parfüm olurken, genç erkelerin tercihleri ayakkabı, saat ve güneş gözlüğü olduğu paylaşılıyor. Tercihler konusunda tahminleri yanıltmamasına karşılık infografikte gençlerin online alışverişte Çarşamba ve Perşembe günlerini tercih etmesi dikkat çekiyor.

Çarşamaba ve Perşembe günleri akşam 8 ile 12 arası gençlerin en çok alışveriş yaptığı saatler olarak açıklanırken kızların satın almaya giden süreçte daha fazla zaman harcadıkları da infografikte yer alıyor. Genç kadınların en fazla alışveriş yaptığı beden medium, erkelerinse large olduğu paylaşılırken, renklerde genç kadınların seçimi kırmızı ve siyah, erkeklerinse beyaz, siyah, gri ve asker yeşili renklerinin olduğu yer alıyor.

vitringez_infographic-V2

Yorumlar (3)
 1. Hakan K. Hakan K.

  İnfografik teki rakamları hangi methodla ölçümlediklerini göremiyorum. Kaynak olarak kullanmak istesem verilerin doğruluğu konusunda şüphelerim var doğrusu. Tahmin ediyorum buradaki rakamların bir kısmı doğrudan herhangi bir ölçümlemeye dayanmıyor, bir kısımı verinin kendi ölçümlemeleri değil doğrudan başka kaynaktan alındığını tahmin ediyorum ki bu durumda referans gerekmez miydi??

  ya da şöyle bir durum var, bu rakamlar kullanıcıların vitringez deki değerleri. O zaman başlığı Gençler vitringezi sevdi demek gerekirdi..

  Demografik bilgiler doğrudan analytics ile vitringez değerleri olabilir. Ama sepetteki ürün adeti, kadın/erkek online alışverişte geçirilen süre.. bu rakamlar bana tutarsız geldi. Yönlendirdiğiniz site size sepet detayını veriyor mu ki ürün adetini tespit edebilesiniz, bir kere bu konuda emin olduğum birşey var ki tüm işlemlerde sepet detayını almaları imkansız. Ziyaretçiyi x sitesine yönlendirdiniz o sitede ne kadar zaman geçirdiğini nasıl ölçüyorsunuz. Yoksa buradaki süreler ziyaretçinin vitringez de geçirdiği zaman mı, öyleyse anlamsız kalıyor biraz.

  Infografik hazırlamak ciddi iştir. Önemili de bir kaynaktır, çok dikkatli olmak gerekir bazı hususlarda. Bu infografik bana online alışveriş ile alakalı fikir vermiyor daha çok bu sitenin verileri üzerine düzenlenmiş ki bence bunun da açıkça belirtilmesi gerekir...

 2. Natali Yesilbahar Natali Yesilbahar

  Merhaba Hakan Bey,

  İlginiz için çok teşekkür ederiz.

  İnfografikte yer alan bilgilerin tamamı sahip olduğumuz verilerden yola çıkarak bir araya getirildi. Geride bıraktığımız 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla da gençlerin alışveriş alışkanlıkları üzerine bu infografiği hazırladık.

  Vitringez.com' da yer alan toplamda 80 mağaza ve 8000 marka ve gün geçtikçe artan ziyaretçi sayımızla infografik oluşturmak için yeterli verilere sahibiz.

  Projelerimizin verimliliğini arttırmak için birlikte çalıştığımız mağazalarla sürekli dirsek teması halindeyiz. Aynı zamanda gönderdiğimiz ziyaretçi sayısı, ziyaretlerin alışverişe dönme oranı ve sepetle ilgili bilgileri ölçümleyebiliyoruz. Böylelikle infografiği oluştururken gereken bilgilerin tamamına sahip olabiliyoruz.

  Umarız açıklamalarımız sizi tatmin etmiştir. Daha fazlası için bize her zaman [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

  1. Başarılı Başarılı

   Başarılı olmuş tebrikler.