Webrazzi'nin arayüz tasarımı yenilendi!

Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece saatler 02.00'ı gösterirken Webrazzi'nin yeni arayüz tasarımını yayına aldık.

Sizler yavaş yavaş yeni tasarımımıza alışırken detaylara ve merak edilenlere bu yazıda yer vermek istiyoruz.

Siz okuyucularımızdan gelen isteklerin yanı sıra son olarak 2010 yılında yenilenen Webrazzi'nin arayüz tasarımını uzunca bir süredir biz de yenilemeyi düşünüyorduk. Ve nihayet 2014 yılının ilk haftalarında konsept ve fikir toplantılarıyla başlayan sürecin dün (19 Mayıs Pazartesi) itibarıyla sonuna geldik ve sizler şu an bu yazıyı yeni tasarımımızdan okuyorsunuz. :)

Bu arada bir tutam nostalji yapmak isteyen okuyucularımız Webrazzi'nin 22 Ağustos 2006 tarihindeki haline buradan, 29 Ağustos 2010 tarihindeki görüntüsüne ise buradan ulaşabilir. Yeni tasarımdan önceki son hali nasıldı derseniz de şuraya bakabilirsiniz.

webrazzi-com-yeni-tasarim

Yeni tasarım öncesi ne istiyorduk?

Değişim öncesinde önceliklerimizi temel olarak şu 3 başlıkta sıralayabilirim;

  • Daha modern ve responsive bir arayüze sahip olmak
  • Webrazzi PRO, Webrazzi VT, Webrazzi Kariyer ve Webrazzi Etkinlikleri gibi aslında Webrazzi'nin birer parçası olan ürün ve kanalları blog sayfamıza entegre etmek
  • Webrazzi TV'yi hem öne çıkartıp hem de kullanımını çok daha kolay hale getirmek

Yukarıdaki 3 maddenin de yeni arayüz tasarımımızla beraber hayata geçtiğini düşünüyoruz. Yalnız bu değişim sürecinin devam ettiğini, hem Webrazzi üzerinde daha yapacak çok işimiz olduğunu hem de şu sıralar mobil uygulamalarımız (iOS ve Android) için çalıştığımızı da eklemeliyim.

Kısa bir süre sonra Webrazzi'nin yenilenen iPhone uygulaması (iPad uyumlu) ile resmi Android uygulamasını da sizlere duyurmuş olacağız.

Nelere dikkat ettik, bazı kritik kararlar...webrazzi-webrazzitv-arayuz

Webrazzi.com'un yeni arayüzünde en çok dikkat çeken noktalardan birisi sitenin en üstünde yer alan açılır kapanır menü. Bu alanda Webrazzi TV, Webrazzi'nin düzenlediği etkinlikler, Webrazzi Kariyer, Webrazzi VT ve Webrazzi PRO hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni tasarım öncesi Webrazzi altındaki ürün ve markaları bir arada sunma düşüncesini bu şekilde hayata geçirmiş olduk.

Bunun dışında eski tasarımda Webrazzi TV videolarını normal yazılardan ayıran çok bir fark yoktu ve kullanıcılarımızın geçmiş videolara kolayca ulaşmasıyla Webrazzi TV'de düzenli aralıklarla güncellenen programlarımızı farketmesi çok mümkün değildi.

Tüm bu problemleri de Webrazzi TV kategorisi olarak hazırladığımız özel bir sayfa altında çözdük. Artık hem Webrazzi TV içeriklerinin hem de Webrazzi TV altındaki etiket&kategori sayfalarının görünümü çok daha farklı. Bunun yanında geriye dönük olarak Webrazzi TV videolarına ulaşma ve Webrazzi TV kanallarını takip edebilmeyi de yeni tasarımda kullanıcılarımızın kolayca deneyimlemesini bekliyoruz.

Diğer yandan paylaşım butonlarında 4 farklı sosyal medya kanalına yer verdik: Facebook, Twitter, Google Plus ve LinkedIn. Bir başka önem taşıyan karar da yorum özelliğini nasıl hayata geçireceğimizdi. Bu noktada site üzerinde başka yeteneklerini de kullandığımız Jetpack'i tercih ettik. Merak edenler için Webrazzi'de kullanılan diğer bazı pluginler de şunlar: Liveblog, All In One SEO Pack, Akismet, Contact Form 7 ve WordPress.com’dan Jetpack.

Yeni tasarım için ne kadar vakit harcadık?

webrazzi-com-yeni-tasarimi-4

Webrazzi.com'un yeni arayüzü için 5 hafta kadar bir sürede 46 farklı .psd dosyası (969MB boyutunda) hazırlandı. Projeden bazı tarihler de paylaşmak gerekirse; arayüz tasarımın hazırlanmasının ardından 20 Mart tarihinde yazılım süreci başladı. Foundation Framework kullanarak responsive olarak geliştirdiğimiz önyüz ve PHP ile kodladığımız WordPress bölümlerinin temel fonksiyonlarıyla tamamlanıp test ortamına geçilmesi tam olarak 1 ay sürdü. 22 Nisan'dan itibaren de bug fix, test ve son rötuşları toparlamakla bugüne kadar geldik.

Arayüz tasarımını Nermin Akel, tüm kodlamasını da Ant Ekşiler'in gerçekleştirdiği (RG Bilişim bünyesinde) yeni tasarımımızı 19 Mayıs Pazartesi gününün ilk saatlerinde yayına aldık.

Webrazzi'nin yeni tasarımıyla ilgili bizlere iletmek istediğiniz hata, yorum ve görüşlerinizi [email protected] e-posta adresine ya da bu yazının hemen altına bekliyoruz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.