Sosyal TV analizi yapan yerli girişim: YNK Labs

Sosyal TV analizi yapan yerli girişim: YNK Labs

Sosyal televizyon analizi, TV karşısında izleyicilerin ikinci bir ekranla akıllı telefonları ya da tabletlerini kullanarak gerçekleştirdikleri yoğun kullanımı ile çok daha ön plana çıkmaya başladı.

Bildiğiniz gibi son olarak Nielsen, Twitter ile ortaklık yapmış ve burada bir reyting ölçümlesi yapma konusunda adım atmıştı.

Bu tarz alternatif reyting sistemlerinin gelişmesi tabii bizim olduğumuz kadar, yerli girişim YNK Labs'in de ilgisini çekmiş ve YNK Labs, televizyon reyting takibi yapan bir teknoloji geliştirmiş.

YNK Labs, oldukça ilginç bir teknoloji ile televizyon ekranlarında tüm yayını baştan sona takip ediyor. Videolarda geçen tüm konuşmalar, logolar, karakterler, reklamlar, jingle'lar bir süzgeçten geçirilerek, algoritmaya iletiliyor ve sonunda bunların Twitter izdüşümleri de ortaya bir rapor çıkarmış oluyor.

Hemen aşağıda bir örneğini görebileceğiniz gibi sosyal tv analizinde YNK Labs Survivor'ın bir bölümünü baştan sonra analiz etmiş. Burada yayın boyunca geçen konuşmaları metin olarak görebiliyor, eğer geçiyorsa bir markanın adını takip edebiliyor ve de ilgili programdaki karakterlerin fotoğraflarına yer veriliyor.

Screen Shot 2014-05-10 at 13.08.04

Veriyi işleyen bu algortima sayesinde, amaç sadece istatistik vermek değil, müşterinin nasıl düşündüğünü anlamak ve onların duygusal tepkilerini de doğru ölçmek. YNK Labs de, burada devreye girerek derinlemesine bilgiler edinilmesini sağlıyor. Kısacası YNKLabs sadece istatistik vermekle kalmıyor, ürünler ve hizmetler hakkında sosyal konuşmalarla ilgili raporlar hazırlıyor.

Twitter'ı da analiz eden firma, ilginç bir çalışmaya imza atmış ve  Türkiye'deki 1000 Twitter kullanıcısını analiz etmiş. YNK Labs paylaştığı sonuçları "Ya Twitter 1000 kişi olsaydı?" başlığı ile infografik hale getirmiş. Hemen aşağıdan infografiği inceleyebilirsiniz.

1000 kişi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.