Google restoranlar için web sitesi hazırlama servisi Appetas'ı satın aldı

Google restoranlar için web sitesi hazırlama servisi Appetas'ı satın aldı

KOBİ ve yerel işletme odağını her geçen gün artıran Google, restoranlar için web sitesi hazırlama servisi Appetas'ı satın aldı. Satın almaya dair rakam paylaşımı bulunmazken satın almayı Appetas kendi bloğundan paylaştı.

Haritalar servisiyle restoranlara halihazırda ulaşan Google'ın Appetas satın almasının ardından kullanıcılara restoranlar hakkında daha geniş bilgiler sunmayı hedeflediğini söyleyebiliriz.

Küresel ölçekte Wix'in de aralarında bulunduğu web sitesi hazırlama servisleri arasında restoranları hedefleyerek ön plana çıkan Appetas'ın ücretsiz seçeneği ise bulunmuyor. Müşteri odağı belirlemisiyle masa rezervasyonu hizmeti dahil servis verebilen Appetas'ın fiyatları aylık 29 dolar ile 79 dolar arasında değişiyor.

appetas Appetas kurucuları Keller (@kellerati) ve Curtis (@CurtisFonger)

Kurucularının birlikte kaleme aldığı blog yazısında Google satın almasının sonunda Appetas'ın kapatılabileceği belirtiliyor. Sunduğu hizmet ve odak açısından, basitlik ve işlevselliğiyle dikkat çeken girişim TechCrunch'ın haberine göre AngelHack'in 2012'de yapılan hackathonundan dereceyle çıkmış. 2012'den geçen süre içerisinde inkübasyon merkezinde geçirdiği süre dahil aldığı yatırımsa 120 bin dolar.

Appetas'ın ücrete karşılık sunduğu hizmetin yanında en önemli sermayesinin bilgi olduğunu düşünüyorum. Zincir restoranlarda değil ama sayıca çok olan yerel restonranlarda menü bilgisine ulaşmak için atılacak en isabetlli adım diyebiliriz. Servisi ücretsiz sunarsa Google ne kadar restoranın markaya güvenle birlikte dahil olacağını tahmin etmek zor değil.

Google'ın arama sonuçlarına restoran menülerini eklediğini Mart ayında sizinle paylaşmıştık. İlerleyen süreçte Google'ın bu alanda atacağı adımları daha net görebileceğiz. Ne derseniz Foursquare böyle bir açılım yapsaydı hangi noktada olurdu ya da Yemeksepeti'nden böyle bir açılım gelir mi dersiniz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.