Google arama sonuçlarına restoran menülerini ekledi
Pazarlama

Google arama sonuçlarına restoran menülerini ekledi

google-menuHummingbird algoritmasıyla içerik sitelerine trafik yönlendirmeden sonuç göstermeye başlayan Google bu servisini genişletiyor. Yeni devreye soktuğu servisle arama sonuçlarında restoranların menülerini de gösterecek olan Google özellikle bu alana odaklanmış içerik sitelerinin trafiğini önemli miktarda azaltacak görünüyor.

Google'ın ABD' de başlattığını duyurduğu, ancak arama sonuçlarıyla ilgili bilgiyi nereden çektiği, güncelleme süresi, diğer ülkelerde ne zaman aktif olacağı gibi soruların henüz cevaplanmadığı servisle birlikte ilerleyen süreçte içerik sitelerini değişimlerin beklediği kesin. Hummingbird'le Wikipedia'ya trafik yönlendirmeden sonucun cevabını listeleyen ve şarkı aramalarında YouTube videosunu gömülü olarak göstereren Google'ın amacı tabi ki trafiği kendi içinde tutmak. 

google-menu-ara

 

Google'ın hizmeti tanıtırken kullandığı restoran olan Fonda San Miguel, 'menü' kelimesiyle birlikte arandığında çıkan sonuçlar yukarıdaki görseldeki gibi görünüyor.  Fonda San Miguel'i yanında herhangi bir kelime olmadan yapılan aramalarda herhangi bir sonuç değişikliği olmazken menu önerisi de gelmiyor.

Yorumlar (1)
  1. Arama motorlarının web sitelerini ziyaret etmeden birçok bilgiyi sunması birçok açıdan soruyu içinde barındırıyor. Bunları bir tarafa bırakalım.

    Menü Burada, restoranlar için menü yayınlama ve dağıtım hizmetleri veriyor. Bunu da ücretsiz ve komisyonsuz sağlıyor. Bu noktada bir arama motorunun Menü Burada'nın sağladığı bu bilgiyi kendi arama sonuçlarında göstermesi belli bir anlaşma dahilinde gayet mümkün.

    Başka bir taraftaysa Yemek Sepeti, Ye Kolay, Yemek Demek, İşte Lezzet gibi online yemek siparişi hizmeti veren siteler var. Aslında bu sitelerin en büyük rakibi telefonla verilen siparişler yani Türk Telekom diyebiliriz.

    Bunu düşündüğümüzde bu sitelerden hiçbiri restoranın telefon numarası ve tüm sipariş bilgilerini sağlayan bir arama motoruna veri sağlamak istemeyecektir. Bunu göze alsa dahi, online yemek siparişi sitelerinde sadece o yemek siparişi sitesiyle sözleşme imzalayan restoranlar listelenecektir.

    Şu andaki hızla düşünürsek Menü Burada bir ay sonra Yemek Sepeti dahil tüm rakiplerinden daha fazla restoran sayısına ulaşacak. Öte yandan Menü Burada da menü fiyatlarının güncelliği veya menünün hiç olmamasıyla ilgili sorunlar var.