15 yaşına giren Google'dan yeni arama algoritması: Hummingbird
Arama Servisleri

15 yaşına giren Google'dan yeni arama algoritması: Hummingbird

Google bugün 15. yılını kutluyor. 15 yıl önce garajda başlayan Google'ın yolculuğu 60'tan fazla firmayı toplamda 23 milyar dolara satın alma ve internet reklam pazarının da yarısına sahip olmayla devam ediyor.

Google'ın ana ürünü olan arama motoru hizmeti, kullanıcılara daha doğru sonuçlar vermek amacıyla yıllar içerisinde Caffeine, Panda, Penguin adlarını da alarak yeni algoritmalarla yenilendi. Son algoritmanın adı Hummingbird olurken Google'ın arama motorundan sorumlu başkan yardımıcı Amit Singhal 1 aydır aktif olan Hummingbird ile aramaların %90'ının etkileneceğini ve Caffeine'den sonra en çok değişikliğin geldiği algoritmanın Hummingbird olduğunu belirtiyor.

Google, Hummingbird algoritmasında daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmeyi amaçlıyor. Daha önce anahtar kelimeler ile sonuçlara ulaşan kullanıcılar artık emir cümleleriyle istedikleri sonuçlara ulaşabilecek. Böylece "2. yeni şairleri kimlerdir?" gibi soru modelleri ile kullanıcının arkadaşları ile konuşuyor gibi Google'da arama yapması sağlanacak.

Google 15. yılına özel zaman çizelgesi yayınlarak arama motoru hizmetine yıllar sürecinde neler eklediğini de detaylı göstermiş oldu.

google arama zaman çizelgesi

Google'ın blogunda 15 yılına özel yayınladığı  zaman çizelgesi  ile aramada yapılan geliştirmeleri yada arama sonuçlarına eklenen bilgileri yıllar içerisideki değişimini görmek mümkün. Yeni güncelleme ile birlikte Knowledge Graph'i kullanmaya başlayacak Google arama sonuçlarında detaylı bilgileri artıracak böylece Zeytinyağı ve tereyağını karşılaştıran kullanıcıya kalori miktarı, günlük tüketim miktarınında aralarında bulunduğu detaylı bilgiler sunulacak.

Yeni güncelleme ile kullanıcıları Wikipedia'ya göndermek istemeyen ve daha hızlı bilgiyi minimum tık ile sunan bir Google olacak karşımızda. Buna karşın özelllikle SEO (arama motoru optimizasyonu) yatırımı yapmış firmaların nasıl etkileneceği konusunda bir şeyler söylemek için biraz erken. Süreç içerisinde yeni güncelleme ile arama motoru trafiğinden ne kadar etkilendiklerini birlikte göreceğiz.

Yorumlar (30)
 1. Furkan Albayrak Furkan Albayrak

  Ufak çaplı webmasterleri bitirdiler sayılır, her arama sonucunda haber siteleri,youtube veya wikipedi var.

  Haber siteleri spam yapıyor her kelimede başlara çıkıyor sitelerimize ziyaretçi çekemiyoruz.

  Sektörel kelimelerde saçma sapan siteler var.

  Artık marka olacak siteler yapmamız lazım, kullanıcıların arama motorlarından değilde adres çubuğuna yazıp gireceği siteler.

  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

   Daha önceleri ucuz ve kolay bir ziyaretçi kaynağı olan AdWords'ü zaten bitirmişlerdi. Şimdi de dediğiniz gibi SEO'yu bitiriyorlar.

   1. Seo bitmez, stratejiler değişir.

  2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Site sahibi (dakick.com) birisi olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Eskiden kaçak sitelerle SEO mücadelesi veriyorduk, şimdi Google'ın kendiyle mücadele etmeye (edememeye) başladık.

   Arama motorları sitelere eşit mesafede olmalı, onlara rakip olmamalı.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Google'ın politikaları artık herkesi rahatsız ediyor. Flickr'a yapılan haksızlık, youtube'un aşırı önceliği, Google Plus sayfası onaylayana reklam çok alan ve görsel ile yer verme. Kendi servisleri etrafında dönen bir sistem haline getiriyor.

    Önceden içerik önemliydi ancak artık ne kadar orginal içerik de eklseniz çok güçlü sosyal medya desteğiniz yoksa işiniz zor. Yani popülarite nitelikten daha önemli hale geldi.

    Tam da bu aşamada yeni vizyonları girişimlere gün doğabilir. Bunda rakiplerinin suçu da çok fazla. Bugün MS gibi devlerin yapadığını yandex yapmaya çalışıyor, kısmen başarılı da.

    Yani koskoca microsoft web yayıncılara bile ulaşamıyor? aramada rakip olamasa bile internet reklamcılığı konusunda bile sınıfta kalıyor. Bu da Google'a bugünkür rahatlığını veriyor.

 2. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Herşey kullanıcılar için :)

 3. "Amit Singhal aramaların %90′ını 1 ay içerisinde etkileyeceğini" gibi bir şey demedi. Aksine Hummingbird'ün 1 aydır aktif olduğunu söyledi. Yani Bu güncelleme yeni yapılmadı bir önce yapıldı ancak yeni duruyuruldu.

  1. A. Buğra Ferah A. Buğra Ferah

   Merhaba Hasan Bey,

   Düzeltme için teşekkür ediyorum. Uzun bir cümle içerisinde olduğu için hatalı olmuş değişikliği sağladım. Kendisi "1 aydır aktif olan Hummingbird ile aramaların %90'ının etkileneceğini" belirtiyor.

  2. Çok iyi tespit.

   Ayrıca bu güncelleme benim çok işime yaradı.

 4. Aslıhan Aslıhan

  Bu güncellemenin gelmesi gerektiğine kaan gülten'in sorularla seo kitabında işaret ettiğini okumuştum. gelmiş olmasına sevindim.

  " Google algoritmasını neden değiştirir? neden etkileniriz? neden etkilenmeyiz?

  Cevap :

  Google’ın asıl amacı yapılan aramalarla ilgili en doğru sonucu kişilere ulaştırmaktır. Tabi bu aramalarla ilgili sonucu kullanıcılara ulaştırmadan, kullanıcı davranışlarını analiz etmesi en önemli başlangıç noktasıdır. Google henüz, insanların yaptıkları aramayı sonuçlarla kıyaslaması mümkün olmadığından semantik bir arama gerçekleştirememektedir. Bunun en basit örneği, bir televizyon yarışmasında joker olarak arama motoru kullanılmasına müsaade edilmesine rağmen, yarışmacının doğru sonucu arama yaparak bulamamasıdır. Soru, “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir”, normal bir kullanıcı ki bu oran tüm arama motoru kullanıcılarının %99.5’inden fazlasına hitap eder, arama motorunda bu soruyu veya aklına gelebilecek benzer soruları arayarak cevabı bulmaya çalışır. Ancak ben olsam arama motorunda “Hatay Antakya Kocaeli İzmit” şeklinde arayarak, cevaba ilişkin bildiğim doğru 2 kelimeyi arayarak, bu cevapları içeren sonuçları yani hangi başlık altında yazılmışsa yazılsın soruya ve dolayısıyla diğer cevaplara da ulaşmamı sağlayacaktır. Ancak bu durum benim arama motoru yapısını bilmemden kaynaklanıyor ve bu şekildeki kullanım oranı binde belki de on bindelik paydada ifade edilecek kadar az durumda. Google’da “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir” şeklinde aradığınız zaman, bırakın cevabı bulmayı, benzer sorulara dahi rastlayamamaktasınız. Ancak Google’da cevabın bir parçasını aradığınız zaman, cevaptaki ortak özelliklere dayanarak diğer cevapları veya aradığınız cevabı içeren soruları listeleyecektir.

  Buradaki veriler ışığında, Google’ın aslında kullanıcıların bulmak istedikleri sonuç ile aslında yaptıkları aramalar arasındaki ilişkiyi çözerek bunu algoritmasına daha iyi entegre etmesi gerekmektedir. Bu sebeple Google’ın daha katedeceği çok yol var bu yollar da yeni algoritmalardır diyebiliriz."

  1. Cok fazla kitap okumasan iyi olacak. Google'in tek amaci kendi servislerimi daha cok nasil kullandirabilirim. Sizin gibi kitap okuyanlar ise bu sekilde algoritmaymis suymus buymus etrafinda dolaniyorsunuz. Kullan adwords bak nasil ust siralara tirmanmaya basliyor internet sitesi. Kullan google plus linklerini paylas bak bakalim nasil 2-3 sira uste cikiyor alt sayfalarin.

   Yani isin ozu tekel oldugu seyde TEKEL olmak istiyor google.

  2. "iki isme sahip olan illerimiz hangileridir" diye yazdım Google'a.Henüz bir sonuca ulaşamadım :)

   1. Aslıhan Aslıhan

    yeteri kadar güncellenememiş demek ki :)

  3. Google'ın gelmeyi isteyeceği yer ile ilgili çok başarılı bir tespit tebrikler. Google doğal olarak, dediğiniz gibi kısıtlı bir kitlenin bazı soruların cevaplarını yazma gibi eğilimlerle "benzerlerini bulma" gibi bir misyonu yerine getirmiş oluyor ki bu tam olarak arama motoru hizmeti değil. yani akademik bir makale aradığınızı düşünsenize veya "yeni tespit edilen bir gezegenin adını arıyorsunuz" (buyrun benzer bir özelliğini yazarak arayın:) )... Fakat bu yazıyı ve sizin yorumunuzu da okuduğumda ilk aklıma takılan peki Türkçe için bu ne zaman mümkün olacak, online sözlüklerdeki başarısızlığı burda da mı uzun yıllar yaşayacağız???

 5. Seo Yönetimi Seo Yönetimi

  Yenilik her zaman iyidir.

 6. Avşa Adası Avşa Adası

  Son zamanlarda anlamadıgım bir olay adam sadece link almakla öne geliyor bu sorunu çözmeleri gerekiyor. Ya da yapılan çalışmayı ben tam olarak çözemiyorum.

  1. Katılıyorum buna. Çok sallapati içerik giren, birbirinden

   içerik kopyalayan siteler bile offsite seo anlamında çalışma

   yaparak ön sıralara gelebiliyor. Bu doğal bir çalışma olmamasına

   rağmen yine de işe yarıyor ve bence google'ın buna bir çare bulması

   gerekiyor. Aslında buraya site adımı eklemiş olmam bile bir çalışma

   ve bu bir anlamda işe yaramış olacak, öyle değil mi?

 7. aramam motor yerien google da arat diye konuşarak kendi ellerimizle google u tekel yaptık şimdide neden böyle yapıyor diye şikayet ediyoruz... bu da bizim tuhaflığımız olsa gerek... google dışında ikinci bir arama motorunun adının bile geçmiyor olduğu bir dünyada ne bekliyordunuz merak ediyorum?

 8. Umarım bu sefer daha önceki algoritma değişiklerinde yapılan olmaz ve bir çok site google dizinlerinden silinmez.

 9. Bu güncelleme benim işime yaradı, hiç kopya içerik olmadan tamamen özgün olarak yaptığım bir proje çöp siteler yüzünden arka planda kalıyordu.

  Şimdi daha iyi yerlerde.

 10. Umarım bu yeni algoritma ile spam sitelerin önüne geçilebilir.

 11. Selim Selim

  Hummingbird Adwordste Rekabeti Yüksek Ve Maliyetli Anahtar Kelimelere Filitre Uygulayan Bir Sistem.Sitelerimden Birinde Herhangi spam ve ceza sözkonusu olmadığı halde bazı kelimeler ile başlayan sayfaları silmemiş ama birebir aramada göstermiyor.Fakat sıradan kelimelere asla dokunmamış ilk sayfalardaki yerini koruyor.Hitlerini kaybeden sıralamada arkalara düşen bir çok sitenin aslında bir çoğunun tek suçu sitelerinde yüksek rekabet anahtar kelimelerin içermesidir.Bakın Google aramalarda saçma sapan sayfalar site demiyorum tuhaf boş sayfalar ilk sayfada çıkıyor aradığınız içerikle ilgili siteler 4-5.sayfalarda çıkıyor.Yok Kaliteli içerik yok backlinkmiş hepsi yalan.Bunu Fazla devam ettiremez Çünkü Bu Gidişle Türkiye Pazarını Kaybeder.

 12. Google Artık Hizmet Sektöründen Çıkmış Sadece Para almaya programlanmış dönüşmüş bir site.google Avrupada bile haksız rekabet ve adaletsiz sıralama yüzünden mahkemelik durumda sadece bizde değil tüm dünyada uygulamaya başladı bunu.ilk sayfalarda kendi servisleri çıkıyor.Kaliteli içerik diyorsunuz inanın sadece resimlerden oluşan hiç içerik olmayan sadece description bulunan sayfalar ilk sırada.

 13. Saçmalıktan öte birşey. Google alagoritma falan yalan. Dün genel bir araştırma yaptım ve 2 aylık bir sitenin 10 yıllık siteyi aynı siteden haber kopyalarak nasıl alt üst ettiğini gördüm. Üstelik sitenin günlük 20 binin üzerinde hit alıyor olması da cabası.

  Orjinal sitedekileri al blogspot gibi ücretsiz bloglara gir. Daha sonra sitendeki yazıya link ver. Yılların sitesini 2 ayda devir. Üstelik haberleri ondan çalarak.

  Kimse bana seo uzmanlığından ve google alagoritmalarından bahsetmesin.

  1. Hasan Hasan

   Katılıyorum. Zaten herhangi bir algoritmanın olması, büyük bir kaosa neden olmaz mıydı?

   Şimdi şöyle düşünün;

   Bir aramadaki, sıralamaya girecek ilk 10 sayfa belirlenecek fakat milyarlarca sayfa var. Diyelim ki yıllardır envai çeşit hayvan adıyla önümüze sunulan algoritmalar ve aldıkları 200 den fazla sinyal ile değerlendirme yaptıkları doğru olsun.

   Bu şekilde olursa, o milyarlarca sayfa içinden iki sayfanın eşit değerlere sahip olduğunu düşünün. Bu defa hangisi üst sırada sergilenecek?

   Evet bu mümkün. Backlinkleri, Pr'ı, içindeki karakter sayısı, metaları... İki tane birbirinin kopyası sayfanın çakışması mümkündür. Birincisi oluyorsa, ikinci sayfa neden olmasın?

   İşte içinde bulunulan durumu bu şekilde özetlemek kanımca doğru olacaktır. Büyük bir haksızlık var. Adalet yok. Kapitalist bir dünyada adaletten bahsedemezsiniz. Eğer sıralamalar herkesin hak ettiği gibi olsaydı, pek çok kişi zengin olacaktı.

   Bu durumda, eskiden hiç birşey olan ama günümüzde dünya devi konumuna yükselen şirketlerin işine gelmez! Ne kadar çok ilk sayfa olursa, o kadar çok rakip ortaya çıkar. Gelişmek ve savaşmak için paraya ihtiyaç vardır.

   Bu sebeple, SEO adı altında, webmasterlar oyalanmaktadır. Siz ne yaparsanız yapın, sisteme karşı gelemezsiniz. Geldiğiniz anda, tekrar hizaya sokarlar. Tek yapabileceğiniz, hepsinden güçlü olmak. Tabi mümkünse!

   1. Hasan Hasan

    Bir yıl önce ne güzel de söylemişim! Hâlâ söylediklerimin arkasındayım.

   2. Google'ın algoritmasıyla yapmaya çalıştığı ortalama herhangi bir veri tabanı uzmanının db üzerinden sorgu çekilirken en mantıklı sonucu en hızlı getirme çabasının gelişmişidir kanımca...

 14. Mahmut Bulut Mahmut Bulut

  Herkes algoritmanin degisiklik getirmesinden yada getireceklerinden bahsediyor.Arkadaslar sunu unutmayalimki google bir ticati firmadir her zaman icin ilk sayfada olmak isi cozmuyor yada sitelerhedefinine ulasamiyor ben 4 veya 5 kelimede ilk siradayim kimsr siteden dolayi aramiyor ama o 4 veys 5 kelimeye reklam verince musteriler siraya giriyor birazda bu pencereden bakmak ve ona gore dsvranmak yorum yapmak lazim netice utibari ile google nin oara kazanmasi lazimki ayakta kalsin algoritmalari surekli bu yuzden degistiriyor turkiyede hic bir masrafi yokken yillik kac milyon dolar kazaniyor bir algoritma hopp butun diteler tepe taklak hayda ugraski eski yerine gelesin bunlarin hepsi oyun bence cep telefonundan yazdim yanlislarim varsa simdiden kusura bskmayin selamlar

 15. Muratim Muratim

  buluyoo.com belki biraz yatırım olsaydı Türklerde birşeyler başarabilecekti,googlede o kadar çalışan Türk var ama kendileri birşey yapmak gelmiyor akıllarına ülkeleri için yazık.

  1. Böyle basit reklamlarla büyük proje geliştiremezsiniz. Buluyoo.com nedir abi? Google araması yapan bir arama motoruna kalkıp "yerli" diyerek, insanların milli duygularını kullanmak suretiyle ön plana geçmeyi düşünüyorsanız da yanılır ve boşa vakit kaybedersiniz.

   Ortaya farklı ne koydunuz ki, yatırım bekliyorsunuz?