Google Play, Türkiye'yi uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine ekledi
Uygulamalar

Google Play, Türkiye'yi uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine ekledi

 • Şirket bugün Google Play servisinde uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine Türkiye'nin de eklendiğini duyurdu.

google-playTürkiye'deki Android geliştiriciler için Google Play'de uygulamalarını satmak uzunca bir süredir ancak dolaylı yollardan mümkündü. Zira Google Play'de Developer Console  pencerenizde uygulamanızı ekledikten sonra, satış yapmak istediğiniz ülkelerde Türkiye listelenmiyordu. Birçok geliştirici bu handikapı, listede bulunan yurtdışı hesaplara yönlendirerek çözüyordu. Google, biraz geç de olsa  bu soruna bir çözüm geliştirdi. Şirket bugün Google Play servisinde uygulama satışı yapılabilen ülkeler listesine Türkiye'nin de eklendiğini duyurdu. Türkiye'nin Google Play'e bu şekilde kabulü, Android uygulama geliştiricilerin uygulamalarını mağazanın bulunduğu 130'dan fazla ülkede satabilmeleri açısından oldukça önemli bir gelişme.

Google Play üzerinden uygulama satmak isteyen geliştiricilerin Develope Console'dan giriş yaparak, Google Wallet hesaplarını kullanmaları gerekiyor. Yeni geliştirme ile ücretsiz uygulama içi satışları da kapsıyor. Yani ücretsiz uygulama yükleyen geliştiriciler de uygulama içi satın alma ya da üyelik yoluyla para kazanabilecek. Türkiye'yle birlikte yeniliğin geçerli olduğu diğer ülkelerse Yunanistan, Lüksemburg, Romanya, Suudi Arabistan, Slovakya ve Ukrayna. Genişleme sonucunda Wallet Merrchant yani Google'ın ücretli uygulama yayınlamasına izin verdiği ülke sayısı 45'e çıktı.

Yorumlar (5)
 1. Çok sevindirici bir haber. Hayırlı uğurlu olsun :)

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Benzeri bir problem Google Play Books'da da yaşanıyor. Türkiye'den "İş Ortağı" ve "Satın Alma" kabul ediyor ama öte yandan ödeme profili listesinde Türkiye yok. Ödeme profilinizi oluşturamayınca kitabı onaylamıyor. Bahettiğiniz gelişme ile bu sorun da çözüldü mü? Çözülmediyse Google Play Books'a kitap ekleyebilenler bunu nasıl başarıyor?

  1. Görkem Görkem

   Google Play Books için de available gözüküyor şuan

   https://support.google.com/googleplay/answer/2843119?hl=en

 3. Okan Tugay Okan Tugay

  Ödemeyi Google alıyor ve %30 unu kestikten sonra parayı sizin hesabınıza yatırıyor. Peki faturalandırma (vergi) olayı nasıl oluyor. Bu konu Hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Promoder Promoder

   o tamamen bir mali konu türkiye de ise alan kişi ona fatura kesiliyor dışarıda biri ise kdv siz fatura kesiliyor yüksek rakamlar satmaya başlayınca böyle 1500 tl yi geçtiği andan itibaren dikkat edilmesi gerekir ileride çünkü dolanıyorlar %8 kitap kdv si