TRAFI toplu taşımada gerçek zamanlı trafik bilgisine Bursa'yı da dahil etti
Uygulamalar

TRAFI toplu taşımada gerçek zamanlı trafik bilgisine Bursa'yı da dahil etti

Ekim ayında tohum yatırımı aldıktan sonra bu yılın başında ülkemize giriş yapan gerçek zamanlı toplu taşıma planlama uygulaması Trafi büyümeye devam ediyor. Litvanya merkezli girişim henüz bir yaşında olmasına rağmen tohum yatırımı aldıktan 2 ay sonrasında İstanbul'la adım attığı, sonrasında Ankara ve İzmir'i dahil ettiği Türkiye veritabanına şimdi de Bursa'yı ekledi.

Haritada trafik durumu bilgisi sunan servislerden farklı olarak, metro gibi trafikten bağımsız olan ama yine de gecikmeler görülebilen toplu taşıma araçlarını da gösteren Trafi, yeni güncellemeyle İstanbul'da feribot hatlarını da sisteminde göstermeye başladı.

Kullanıcıya deniz, kara, metro seçenekleri arasından en hızlı seçeneği anlık olarak sunabilmesi, alternatiflerin hızlı değerlendirilebilmesi açısından ayrıca önem taşıyor.

Bursa'da haritasının haricinde tasarımında da yenilenmeye giden Trafi yeni bir özelliği de devreye almış; Kullanıcının sürekli sorguladığı yollarla ilgili kişiselleştirilmiş sonuçlar gösteriliyor. Trafi'yi 'yi denemeyen Android kullanıcıları buradan, iOS kullanıcıları buradan indirip kullanmaya başlayabilirler.

Tohum yatırımı aşamasını tamamlayan yabancı bir girişimin yurt dışı büyümesini, komşu Estonya ve Letonya'yı saymazsak, Türkiye'den başlatması firma için de ilginç bir tercih. CEO ve kurucu ortak Martynas Gudonavicius, Ocak'ta Webrazzi'nin sorularını yanıtlarken, İstanbul'u seçme nedenlerinin başında karmaşık trafik yapısının ve trafik çözümleri üretirken test sahası olarak kullanılabilecek mükemmel bir fırsat olmasıbıb geldiğini söylemişti.

Yorumlar (3)
  1. Neredeyse çıktığından beri kullanıyorum. Tahminen 5% oranında hatalı sonuç alıyorum. Bu oran %1'in altına düşmeli. O olduğu vakit daha güvenilir sonuçlara sahip olacaktır. Ama şu haliyle bile hayat kurtarıcı bir uygulama.

  2. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

    Bazen buna benzer fikirlerimden bu bilgiye nasıl ulaşacağız ki diyerek, vazgeçiyordum. Acaba metronun bilgisine nasıl ulaşmışlar? Bursa'daki bilgiler paylaşılmıyor, acaba nereden ediniyorlar ?

  3. arkadaşlar nedir bu yabancı çılgınlığı? ben bu tarz sistemlerle 2010 yılında TFL (Londra belediyesinin geliştirdiği uygulama) vasıtasıyla tanıştım. Türkiye'ye döndüğümde bunun gibi sistemler var mı yok mu diye çok araştırma yaptım. sanırım geçen sene bu zamanlardı burulas.com.tr'de bunun gibi bir sistem gördüm. sanırım bu işi yapan türk şirketi, çünkü sayfanın altında nar'lı falan bir şey yazıyordu. hem bu işi yapan türk değil de yabancı olsa bile, en azından verileri legal yoldan almış. Bu konuda Volkan Bey'e teşekkür ederim, benim kaçırdığım bir noktayı çok iyi tespit etmiş.